Prezidentės apdovanojimas – Motinai iš Buikiškės

motina vismantiene prezidenturojeŠalies Prezidentės Dalios Grybauskaitės padėkos žodžiai ir ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ medalis iš jos rankų – tokios pagarbos artėjant Motinos dienai sulaukė Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Buikiškės kaime gyvenanti Ona VISMANTIENĖ.

Aštuonis vaikus išauginusi ir dorais žmonėmis juos išauklėjusi Motina Prezidentūroje pagerbta kartu su kitomis motinomis, kurias jų vaikai suvežė iš visų Lietuvos kampelių. 

Dabar gyvena gerai

„Visą krūvą vaikų turiu, net gimimo metus jų pamirštu“, – linksmai atsako Ona Vismantienė, kai aplankę ją kitą dieną po ceremonijos Prezidentūroje, teiraujamės jos atžalų skaičiaus.

Motina pasakoja, kad pirmagimį pavadino Stasiu ir kad jam jau 57-eri, o įsikūręs jis Kaune.

Praėjus metams po pirmojo sūnaus gimimo pasaulį išvydo antrasis – Rimutis. Jis gyveno Gorainiuose, bet motinos širdyje likęs jau tik kraujuojančia žaizda – mirė, Gorainiuose liko tik jo šeima. Toliau motina pasakoja apie Klaipėdoje gyvenančią Reginą, čia pat, gretimuose Žalpiuose įsikūrusį Alvydą, Degučiuose gyvenančius sūnų Praną ir dukrą Vidą. Toliausiai – net Rusijos atokiausiame kampelyje Vladivostoke gyvena kariškis Jonas.

Arčiausiai motinos liko  jauniausias sūnus Gintautas. Jis ūkininkauja tėviškėje. Turi daug žemės, nemažai gyvulių, o įsikūrė su šeima kitame tėvų trobos gale.

„Dabar aš gerai gyvenu: visus darbus sūnui perdaviau, didelių ir sunkių pati jau nebesiimu, tik nebent višteles pasilesinu“, – sako 79-uosius jau bebaigianti O.Vismantienė.

Gėlių niekas nedovanojo

Bet ne visada taip buvo. Klausiama apie gyvenimą O.Vismantienė atsako, kad nebuvęs jis rožėmis klotas. Ir gėlių, anot senolės, niekas jai nedovanojęs. Tokios mados jos jaunystėje nebuvę. „Nei kas tada tuos gimtadienius šventė, nei juos skaičiuoti taip svarbu atrodė“, – linguoja galvą kelis dešimtmečius mintimis atgal sugrįžtanti motina.

Dabar kitaip. Kartais į mamos gimtadienius, anot p. Onos, suvažiuoja tiek jos vaikų ir vaikaičių su šeimomis, kad net per daug jų būna, triukšmas per didelis atrodo. Juk ne juokas – vaikai jai 16 anūkų, o šie – jau ir 5 proanūkius padovanojo.

Ir tądien ji jau žinojo, jog gausus jos vaikų ir vaikaičių būrys Motinos dienos ir jos pagerbimo Prezidentūroje proga organizuoja savaitgalio šventę kavinėje.
motina vismantiene namie
Norėjo gyventi vienkiemyje

Gyvenimas p. Onai buvo skyręs du vyrus, bet abu jie jau mirę. Našlauja ji jau gal 15 metų. Mirus pirmajam vyrui vos 29-erių buvusi, bet ant rankų jau 4 atžalas sūpavusi, o penktoji į pasaulį beldėsi.
Vėliau dar kartą ištekėjusi ir dar trijų vaikų susilaukusi.

Visko per gyvenimą buvę: nors jos vyrai darbus nudirbti ir padėdavę, bet taurelės pakilnoti irgi nevengdavę. „Man vienai teko sunkiausius gyvenimo momentus ir didžiausius rūpesčius nešti“, – linguoja galvą motina.

Tų rūpestėlių auginant tokį būrį, žinoma, netrūko. Į darbą išeiti motina negalėjo, tad ūgtelėję vaikai ją pakeisdavo ūkio darbuose, kad bent kiek darbadienų užsiskaitytų. O ji vis po namus sukosi, gyvulius, paukščius ir daržus augino. „Visko savo šeimai prisiaugindavau, nieko mano vaikams netrūko“, – prisimena motina.

Kaip tik dėl tos priežasties – kad visko prisiauginti galėtų – Skiržemės kaime augusi ir daug metų gyvenusi šeima, keliant vienkiemius į kolūkius, nusprendė nesikelti į gyvenvientę. Ona pasakoja norėjusi, kad jos vištos ir kalakutai kaimynams netrukdytų, kad su jais pyktis nereikėtų. Todėl apsidžiaugė, kai rado atokiau nuo kitų stovinčią sodybą Buikiškėje.
Vilniuje buvo pirmą kartą

Kad galėtų gauti apdovanojimą iš aukščiausios šalies vadovės, O.Vismantienė niekada negalvojusi ir tikrai ne dėl apdovanojimų savo vaikus auginusi. O šventė Prezidentūroje jai paliko milžinišką įpūdį. Anot moters, mūsų Prezidentė D.Grybauskaitė esanti labai graži moteris, ir kalbėjusi ji labai gražiai.

Matė p. Ona, kad ne viena motina ir ašaras braukė, ne paslaptis – jai irgi ašaros tryško. „Susijaudinau“ – atvirai prisipažįsta senolė.

Ne mažesnis įspūdis jai buvęs pamatyti Vilnių, mat sostinėje buvusi pirmą kartą gyvenime. Pamatė ir Katedrą. „Gražu ten“, – apibendrina kelionę O.Vismantienė.

Kelionėje mamą lydėjo sūnūs Stasys ir Gintautas bei degutiškės dukra Vida Dragūnienė ir marti Irena Vismantienė. Dar atskubėjo ir Vilniuje besimokančios anūkės Kristina ir Justė.