Prie centrinių kanalizacijos trasų sodybų vamzdynus privalu jungti už savo pinigus

vandentiekis juknaiciuose statybosKiek kartų rašyta apie vandentiekio ir kanalizacijos tinklų tiesimo Šilutėje ir seniūnijose niuansus, jau nebesuskaičiuojama. Bet vis dar sulaukiame skambučių, liudijančių, jog neišmanančių, kas čia vyksta, kodėl ir kaip, yra.

Šįkart skundas – iš Juknaičių, kur jau keli mėnesiai gatves rausia ir nuotekų vamzdynus tiesia statybininkų technika.

Vieni juknaitiškiai džiaugiasi, suvokdami, jog jau labai greit ir jie, kaip viso civilizuoto pasaulio gyventojai, nuotekomis nebeterš gamtos. Kiti gi įsitikinę, kad statybininkai daro blogą darbą, juo labiau kad kiekvienai šeimai reikės už savus pinigus prijungti sodybų kanalizaciją į centrinės trasos vamzdynus.

Juknaitiškis kaltina statybininkus

Prieš kelis mėnesius Juknaičiuose buvo pradėtos tiesti vandentiekio ir kanalizacijos trasos. Tad šiandien kai kurių gyvenvietės gatvelių asfaltas – skersai išraustas, o kai kuriose vietose jau paklota nauja asfalto danga.

Konkursą dirbti Juknaičiuose laimėjo Šilutės UAB „Stamela“. Šis  rangovas kai kuriems darbams atlikti samdo ir kitas įmones, todėl šiuo metu gyvenvietėje dirba ir klaipėdiečių įmonė „Liutenas“.

Redakcijai skambinęs juknaitiškis neslėpė pykčio. Anot jo, jeigu statybininkai darbo ėmėsi, tai turėtų jį ir atlikti iki galo. Tuo tarpu jie gyventojams aiškina, jog pastarieji už savo lėšas turės prijungti savo sodybų nuotekų vamzdynus prie gatvėse paklotų trasų.

Anot juknaitiškio, jam tai kainuos arti 100 litų – tai dideli pinigai bedarbiui.

Kaip sektiną pavyzdį vyras pateikė elektrikus, kurie keisdami skaitiklius gyventojų prisidėti nereikalavo.

Statybininkai – tikri šaunuoliai

Bet yra ir pozityviai naujovę priimančių žmonių, tuo įsitikinome pakalbinę keletą gatvėse sutiktų juknaitiškių.

Ponia Marija pasakoja savo sodyboje turinti nuotekų surinkimo duobę ir jos priežiūrą vadina vienu žodžiu – vargas. „Jau daug metų gyvenu nuolat galvodama, kad vėl reikia samdyti traktorių ir siurbti nuotekų pilną šulinį. Tai grynas vargas, todėl labai apsidžiaugiau, kai pagaliau ir Juknaičiuose pradėtos tiesti kanalizacijos ir vandentiekio trasos. Gaila, kad tik pavasarį galėsime jomis naudotis“, – sako moteris.

Marija pritaria, kad išdraskytas asfaltas – menkas malonumas, bet juk kitaip statybininkai į žemę įlįsti nesugebėtų, be to, tai esantis tik laikinas nepatogumas.

Statybininkus Marija vadina tikrais šaunuoliais, mat jie, anot jos, reaguoja į kiekvieną vietinių pageidavimą. Štai kai šalia jos sodybos užsėtą žolytę išplovė liūtis, vyrai jau kitą dieną užsėjo naują.

Atėjo jie į kiekvieną kiemą pasiklausti, kur gyventojams būtų patogiau įrengti vamzdynų prijungimo šulinius.
Juknaitiškis Zigmas pasakoja, kad dar pavasarį gyvenvietėje buvęs surengtas susirinkimas.

Skelbimai apie jį buvo iškabinti „ant kiekvieno medžio“, o susirinkime dalyvavo apie 40 žmonių. UAB „Šilutės vandenys“ vadovas Alfredas Markvaldas išsamiai išaiškino, jog trasos bus nutiestos tik gatvėmis, prie jų savo vamzdynus gyventojai turės prijungti savo lėšomis. Buvo paaiškinta ir tai, kad vėliau sodybų šeimininkams teks pasidaryti geodezines nuotraukas, prašyta supratimo dėl laikinų nepatogumų, kai bus perkastos gatvės, prašyta ir susitarti su kaimynais, kurioje vietoje rengti šulinius, kad visiems iki jų būtų vienodas atstumas ir niekas neliktų nuskriaustas.

Pasak Zigmo, tai sukėlė ne vieno juknaitiškio nepasitenkinimą.

„Šilutės vandenų“ ir „Stamelos“ vadovai susirinkime visiems norintiesiems dalijo telefonus ir prašė skambinti kilus bet kokiems neaiškumams.

Kalbama ne apie šimtą litų

Dar viena pašnekovė, seniūnijos darbuotoja Natalija, sako, kad iki šiol visiems nevaleikoms buvo labai patogu gyventi, nes visi atliekas leido kur panorėję: kai kas – į melioracijos griovius, o kai kas – ir į vietos vandentiekis juknaiciu gatvetvenkinuką. Gamtą teršė, bet jokių mokesčių nemokėjo.

„Turėtume susivokti, kad teršiame ne kieno nors kito – savo pačių aplinką, savo žemę“, – net pečiais traukė kaimynų nesupratingumu besistebinti moteris. Ją stebina kai kurių žmonių noras, kad viskas būtų padaryta už dyka. Moters nuomone, tie žmonės vis dar gyvena it sovietmetyje, taip ir nesusivokę, kad Lietuva seniai iš jo išlipo.

Ar šie trys pašnekovai jau žino, kiek apytikriai jiems kainuos sodybų vamzdynų prijungimas prie centrinių trasų? Abi moterys sako dar tik apytikriai skaičiavusios, bet tikrai žino, kad ne šimtus, bet greičiausiai kelis tūkstančius litų teks investuoti. Mat reikia įvertinti ir darbininkų darbą, ir vamzdžių kainas.

„Pradėjau taupyti nuo pavasario, nes žinau, kad tai – būtinos išlaidos“, – už abi atsako Marija.
Prijungti nuotekų vamzdyną turės visi

Išgirdęs juknaitiškio skundus, nustebimo nepajėgia nuslėpti ir „Šilutės vandenų“ direktorius A.Markvaldas. Bet ima dokumentus ir komentuoja.

Dar 2010-aisiais Savivaldybės taryba priėmė nutarimą „Dėl Šilutės rajono tvarkymo ir švaros taisyklių patvirtinimo pakeitimo“. Jame numatyta, jog pastatų savininkai privalo savo lėšomis ir teisės aktų numatyta tvarka nuotekų išvadą iš sodybos prijungti prie centralizuotos nuotekų tvarkymo infrastruktūros.

Vandentiekio ir kanalizacijos trasų statyba Šilutėje ir seniūnijose vykdoma ES lėšomis, o ES skiria lėšas pagal tai, kiek gyventojų turėtų prisijungti prie naujųjų trasų. Prisijungti turės visi, gyvenantys tose gatvėse, kuriose paklotos naujosios trasos.

Prisijungti prie centralizuotos nuotekų tvarkymo infrastruktūros privalu per metus nuo trasų paklojimo darbų pabaigos, bet nuotekas žmonės galės pradėti leisti tik tada, kai sudarys sutartį su „Šilutės vandenimis“.

Jei bus neprisijungusių, gali būti, kad ES komisija perskaičiuos panaudotas lėšas ir dalį jų nurodys grąžinti, o tai padaryti tektų užsakovui – rajono Savivaldybei.

Juknaičiuose numatyta pakloti 1364 m vandentiekio ir 4100 m kanalizacijos tinklų už 6,5 milijono litų. Prie kanalizacijos tinklų turėtų prisijungti 115 sodybų, prie vandentiekio – 40. Darbai bus baigti šiemet gruodį.

Neprijungusieji mokės baudas

A.Markvaldas tik šypteli, kai klausiame, negi išties prijungimas prie centrinių trasų gali kainuoti 100 litų?.. „Matyt, ir šis žmogus arba į susirinkimą nebuvo atėjęs, arba taip ir nepajėgė suprasti, ką ten kalbėjome“, – sako direktorius.

Iš sodybų išeinančių išvadų paklojimo kaina labai priklauso nuo to, kas dirbs – pats žmogus ar samdyta įmonė, taip pat ir nuo medžiagų kainos. Kaina išaugs ir tuo atveju, jei kieme prireiks įrengti papildomą šulinį, tad iš anksto pasakyti, kiek tai kainuos, neįmanoma. Bet jau tikrai ne 100 litų.

Nuo 100 iki 300 litų atsieis nebent išpildomoji trasos nuotrauka, kurią daryti teks jau baigus įrengti išvadą iš sodybos.
Tie, kam dar liko neaiškumų, turėtų kreiptis į „Šilutės vandenų“ padalinio Juknaičiuose vadovą Raimondą Ptašinską arba į rangovo – „Stamelos“ – atstovus, galima skambinti ir tiesiogiai „Šilutės vandenų“ vadovams.

Kas laukia tų, kurie vis dėlto prie magistralinių trasų nesijungs? Pasak A.Markvaldo, praėjus prisijungimo terminui (12 mėnesių), neprisijungusiųjų sodybas aplankys komisija, kuri tikrins, kur šeimininkai deda nuotekas. Su tais, kurie ir toliau bandys gyventi senoviškai – teršdami gamtą, bus kalbamasi įstatymų numatyta kalba.

Šiuo metu vandentiekio ir kanalizacijos tinklai dar klojami Usėnuose ir Žemaitkiemyje, Katyčiuose bei Šilutės Laisvės alėjoje. Šilutės vandens tiekėjai jau ruošia projektus, kad iš ES Sanglaudos fondo gautų papildomų lėšų Šilutės Lietuvininkų – Tilžės gatvių fekalinės kanalizacijos rekonstrukcijai ir Degučių vandentvarkos infrastruktūros sutvarkymui – vandentiekio ir kanalizacijos trasoms pakloti bei valymo įreginiams pastatyti.

Tai būtų viso rajono vandens tiekimo ir kanalizacijos trasų ūkio modernizavimo pabaiga.