Prie streikuojančių Lietuvos mokytojų prisidėjo tik Vainuto pedagogai

vainuto gimnazijaVainuto gimnazija buvo vienintelė visame Šilutės rajone, kuri vakar prisidėjo prie tik prasidėjusio ir tą pat dieną pasibaigusio nacionalinio visos Lietuvos mokytojų streiko.

Pirmadienio rytą, profsąjungų paskelbtais duomenimis, streikuoti pradėjo apie 300 šalies mokyklų. Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) duomenys buvo mažesni – ji pranešė, jog streikuoja 233 mokyklos, bet ir jose streikuoja ne visi pedagogai.
Iš viso šalyje yra daugiau kaip 2300 švietimo įstaigų: 1200 bendrojo, daugiau kaip 700 ikimokyklinio ir 360 neformaliojo ugdymo įstaigų.

Reikia ne prie Savivaldybės stoti

Kodėl pastaruoju metu taip aktyviai prie Savivaldybės piketavę mūsų rajono mokytojai išsakyti savo reikalavimų ir palaikyti kitų streiko dalyvių nevažiavo į sostinę?

Šilutės pirmosios gimnazijos Darbo tarybos pirmininkė Daiva Strazdauskienė vakar „Šilutės naujienoms“ sakė, kad šilutiškių prisijungimo prie streikininkų galimybė nėra atmesta. Tiesiog pradžioje šilutiškiai nutarė palaukti vakar suplanuoto Švietimo darbuotojų profsąjungų vadovų susitikimo su ministru pirmininku Algirdu Butkevičiumi rezultatų.

„Streikas neterminuotas, todėl mes bet kada spėsime prie jo prisidėti, pagal įstatymus, tereikia prieš penkias dienas darbdaviui pateikti dokumentus, – sakė ji. – Jei Vyriausybės vadovas vėl sakys, kad tenkinti mokytojų reikalavimų nėra galimybių, tada ir spręsime, ką daryti toliau.“

Savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė stebėjosi, kad tik vienos rajono mokyklos pedagogai ryžosi dalyvauti streike. „Kaip tik į Vilnių reikėjo važiuoti didesnėmis pajėgomis, o ne prie Savivaldybės stoti. Nes mokinio krepšelį skiria Vyriausybė, darbo užmokesčio koeficientus nustato Švietimo ir mokslo ministerija. Reiškia, jų vadovai ir turi girdėti mokytojų reikalavimus. O Savivaldybės dirba pagal tai, kokius nurodymus turi“, – sakė vedėja.

Pasak B.Tekorienės, situacija rajono mokyklose buvo aptarta su savivaldybės vadovais, ir nuomonė sutampa su mokytojų nuomone – atlyginimai pedagogams turėtų būti didesni.

Vainutiškiai nesuprato, kodėl liko vieni

Vainuto gimnazijos direktorius Antanas Jonikas irgi stebėjosi, kad kitų mokyklų mokytojai taip abejingai pažiūrėjo į galimybę streikuoti. „Nežinau, kodėl čia taip. Juk mes ne blogiausiai rajone gyvename, visi panašiai – ir norai, ir reikalavimai visų panašūs“, – sakė jis.

Šios mokyklos profsąjungos pirmininkas Marius Surplys suskaičiavo, kad streikininkų gretas buvo papildę 26 iš 35 šios gimnazijos pedagogų. Vainutiškiai į Vilnių nevyko, jie streikavo ateidami į mokyklą, bet čia dirbdami kitus darbus.

Pasak M.Surplio, ne visose mokyklose yra profsąjungos, be to, tam, kad mokykla galėtų pasiskelbti streikuojančia, streikuoti turi 50 procentų plius 1 pedagogas. „Gali būti, kad kitoms mokykloms sutrukdė šie dalykai“, – svarstė jis.

Pasak A.Joniko, informacija apie tai, kad pirmadienį pamokos nevyks, mokiniams ir tėvams perduota visais įmanomais kanalais ir jų nepasitenkinimo nesulaukta. Buvo informuotas ir Švietimo skyrius, žodžiu, atlikti visi privalomi formalumai.

Mokyklos vadovas jau vakar neatmetė galimybės, kad trečiadienį į pamokas bus kviečiami abiturientai, vėliau – ir jaunesni mokiniai. „Nenorime trukdyti ugdymo proceso, jaučiame atsakomybę“, – sakė jis.

Ministerija ieškos galimybių

Tačiau jau vakar popiet ŠMM išplatino pranešimą, kad Vyriausybėje aptartas susitarimas dėl pedagogų streiko atidėjimo.

„Pirmadienį profesinės sąjungos pateikė derinimui pakeistą susitarimo projektą. Susitikimo metu sutarta dėl daugelio punktų, tekstas perduotas derinimui teisininkams. Dėl pedagogų atlyginimų didinimo nuo šio rugsėjo bus tariamasi trečiadienį“, – teigiama pranešime.
„Nors mokinių skaičius per pastarąjį dešimtmetį sumažėjo 40 proc., lyginant su 2012 m., mokinio krepšelis išaugo 5,7 proc., vidutinis mokytojų atlyginimas išaugo 9,3 proc. Vidutinis Lietuvos pedagogo atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia 823,4 euro per mėnesį. Daugiau kaip pusė mokytojų turi 18-27 pamokas per savaitę. 18 pamokų per savaitę turintis bendrojo ugdymo mokytojas, priklausomai nuo stažo ir kvalifikacijos, uždirba nuo 518 eurų iki 952 eurų. Turintis 27 pamokas – nuo 777 eurų iki 1350 eurų per mėnesį“, – informuoja ministerija.

Trečdalis mokytojų dirba ne visu krūviu, apie dešimtadalį visų pedagogų turi mažiau kaip 9 pamokas. Mažus mokytojų krūvius lemia kasmet mažėjantis mokinių skaičius.

Vidutiniškai vienam Lietuvos mokykloje dirbančiam mokytojui tenka 10 mokinių (vidutiniškai visoje ES – po 15-16), mažos kaimo pagrindinės mokyklos mokytojas Lietuvoje moko vidutiniškai 5 mokinius.