Prie Švėkšnos Kalės tvenkinio – menų sintezė

koncertas ziurovaiŠvėkšnoje yra tvenkinys keistoku, nuostabą atvykėliams keliančiu pavadinimu – Kalės prūdas. Istoriniai šaltiniai teigia, kad tvenkinys radosi XVII a., kai kairysis Švėkšnalės intakas Šalna, prasidėjęs rytiniame Švėkšnos pakraštyje, ties tiltu kelyje į Žemaičių Naumiestį buvo užtvenktas, o Kalės pavadinimą gavo nuskendus mylimai grafų Pliaterių kalaitei.

Tvenkinys būtų miestelio puošmena, jei nedumblėtų jo vanduo, o augančios žolės nepasiglemžtų vis daugiau vandens telkinio. Norėdamas į tai atkreipti dėmesį, tvenkinio pakrantės gyventojas Vaidotas Didžiūnas organizuoja „Tyliosios muzikos“ koncertus – akcijas.

Švėkšniškis mokytojas, originalių iniciatyvų autorius, kuriam be galo svarbi gamta, ekologija, vandens tyrumas. Tai – apie Vaidotą Didžiūną, gyvenantį prie Kalės tvenkinio Švėkšnoje ir gražiai puoselėjantį savo sodybą. Nuo Vaidoto sumanymų neatsiriboja ir jo žmona Daiva. Norėdamas atkreipti dėmesį į ekologinę vandens telkinio situaciją, tvenkinio pakrantės gyventojas kelerius metus organizuoja „Tyliosios muzikos“ koncertus – akcijas.

koncertas muzikantesGyvenimas šalia vandens – ne tik malonumas, žvejyba, pasiirstymas valtele, bet ir suvokimas, kad dar po metų kitų, nepasirūpinus vandens ekologija, tvenkinys virs dumblynu, o gal net visai užaks…

Tarptautinė vaikų gynimo diena dar labiau verčia susimąstyti, ar viską padarėme dėl mūsų vaikų. Ar jie bus sveiki, laimingi, mylimi? Ar mes savo vaikams paliksime Žemę su švariais laukais, parkais, paplūdimiais ir tyru vandeniu?
Tiesiog vieną kartą imkime ir bendromis jėgomis, su meile, paskatinkime visus nebedarkyti nuostabaus Žemės veido.

Nekuklus pasipuikavimas išskirtinumu

Po dvejų metų pertraukos švėkšniškiai leidžia sau nekukliai pasipuikuoti, kad vasara Švėkšnoje vėl simboliškai pasitikta koncertu prie vandens, po atviru dangumi klausantis muzikos ir poezijos.

Ant šalia tvenkinio augančių medžių pakabintas fotografijas su Kalės tvenkinio vaizdais plaikstė vėjas, o klausytojai įsitaisė ant atsineštų kėdžių, suolelių ar tiesiog patiesalų ant žolės saulės nutviekstame tvenkinio krante.

koncertas poetesKitame tvenkinio krante, Didžiūnų sodyboje esantis medinis tiltelis atstojo sceną dainuojamosios poezijos atlikėjoms Liudai Kašėtienei ir Žydrei Adomaitienei bei solistams Martynai Rudelytei ir Broniui Jonučiui – populiariosios klasikos grupės „Verona“ atlikėjams. Subtiliai tarp muzikos skambėjo „Saulės“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos Rasvitos Kundrotaitės kartu su dukra Emilija skaitomos savos kūrybos eilės.

Rimstantis dienos triukšmas, vandens paviršiumi sklindantys muzikos garsai su tvenkiny šokinėjančiomis žuvimis bei pritarti bandančiomis pakrantėje tupinčiomis varlėmis, parko medžiuose skęstantys kaitrios saulės spinduliai įsupo klausytojus į hipnotizuojančią muzikos, poezijos ir vandens erdvę, o išsisklaidžius subtiliems garsams, švėkšniškiai skirstėsi tarsi apduję nuo užburiančio muzikos ir poezijos virpesio.

alt