Prieš jus pakėlė ranką ar iškoneveikė? Netylėkite!

Šilutės r. PK per 10 šių metų mėnesių dėl pranešimų apie smurtą šeimose pradėti 139 ikiteisminiai tyrimai. Didžioji dalis nukentėjusiųjų - moterys, prieš kurias smurtavo jų vyrai ar partneriai.

Kasmet lapkričio 25-ąją minima Tarptautinė kovos su smurtu prieš moteris diena. Tądien pradedama tarptautinė akcija „16 dienų prieš smurtą prieš moterį“ tęsiasi iki gruodžio 10-osios – Tarptautinės Žmogaus teisių dienos.

Ši akcija vykdoma nuo 1991 m. ir kasmet, pasitelkiant moterų nevyriausybines organizacijas, policijos pareigūnus, bendruomenių atstovus organizuojami renginiai, skirti atkreipti visuomenės dėmesį į smurtą artimoje aplinkoje bei ugdyti nepakantumą smurtui. Dėl Covid – 19 pandemijos šiemet vieši renginiai nevyko, tačiau socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje skaitėme straipsnius, kuriuose išreikštas visų moterų solidarumas kovojant su smurtu.

Smurtas artimoje aplinkoje itin opi problema. Šeima yra vieta, kur kiekvienas žmogus turi jaustis saugus, žinoti, kad juo bus rūpinamasi, šeimoje negali būti toleruojamas joks smurtas. 2011 m. buvo priimtas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas. Jo paskirtis – ginti asmenis nuo smurto artimoje aplinkoje, kuris dėl jo žalos visuomenei priskiriamas prie visuomeninę reikšmę turinčių veikų, greitai reaguoti į iškilusią grėsmę, imtis prevencijos priemonių, taikyti apsaugos priemones ir teikti tinkamą pagalbą.

Policija ragina netoleruoti smurto artimoje aplinkoje, patyrus smurtą kreiptis telefonu 112. Smurtas artimoje aplinkoje – žmogaus teisių ir laisvių pažeidimas, todėl pačiai aukai nereikia rašyti pareiškimo. Įvertinus situaciją šeimoje, smurtautojas gali būti atskiriamas nuo nukentėjusiojo.

Policija smurtą artimoje aplinkoje patyrusio žmogaus kontaktus perduoda Specializuotos pagalbos centrui, Šilutės rajono gyventojams pagalbą teikia Kretingos moterų informacijos ir mokymo centras. Centro specialistai ne vėliau, kaip kitą darbo dieną po informacijos gavimo susisiekia su smurto auka ir pasiūlo specializuotą kompleksinę pagalbą.