Prieš Žolinę pats laikas rinkti vaistažoles

DSCF1311Rugpjūčio 15-ąją švenčiama Žolinė – žalumos suvešėjimo ir derliaus brandos šventė.

„Prieš Žolinę ir ypač per Žolinę pats laikas prisirinkti ir įvairiausių vaistažolių arbatoms“, – pataria Šilutėje gyvenantis Lietuvos šviesuolis, profesionalus vaistininkas, žolininkas ir liaudies medicinos ekspertas Virgilijus SKIRKEVIČIUS.

Žolės sukaupia visą galią

„Per Žolinę Saulė tarytum pasiekia kulminaciją ir visą savo energiją atiduoda augalams. Šie ją jau gali atiduoti žmogui“, – sako V.Skirkevičius.

Vaistažolės, pasak žolininko, renkamos prieš ir ypač per Žolinę. Vėliau tik džiovinamos, nes po rugpjūčio 15 d. visa augalų gydomoji galia ima kauptis šaknyse ir sėklose. Taigi ir rinkti jau tinka tik šias augalų dalis.

Anot V.Skirkevičiaus, kuo skurdesnis augalas, tuo daugiau jis sukaupęs vertingųjų medžiagų. Tad skurdi kiaulpienė yra vertingų medžiagų „sandėlis“, o vešli – tik puiki salota.

„Skurdžioje dirvoje tarpstantys augalai turi kovoti už būvį ir sukaupia daugiau maistingųjų medžiagų. Jie labiau „užjaučia“ žmogų, efektyviau jį gydo nei suvešėję trąšioje dirvoje“, – sako pašnekovas.

Vaistus žolių pagrindu kuriantis V.Skirkevičius pats kiekvieną rytą geria žolelių arbatas. Pasak farmacininko, labai svarbu kas dvi tris dienas gerti vis kitų žolelių arbatas arba vartoti žolių mišinius. Mat vieno augalo vartojimas ilgesnį laiką gali sukelti šalutinį poveikį, organizmas prie jų pripranta.

Pavyzdžiui, nemigai ir isterijai gydyti tinkami valerijonai, vartojami ilgą laiką, gali sukelti apatiją bei pagreitinti senėjimo procesus. Jų neturėtų vartoti vyresnio amžiaus, melancholiški, liūdėti linkę žmonės. Tačiau nuotaikai pakelti reikėtų gerti valerijonų ir mėtų – džiugesį, linksmumą skatinančių žolių – mišinį.skirkevicius vaistazoles

Išvaduoja nuo baimės ir pavydo

Netekties baimės kamuojamiems žmonėms žolininkas pataria vartoti ajerus. Norintiesiems numalšinti nereikalingus geismus, atsikratyti žalingos priklausomybės, nusiraminti verta gerti kmynų arbatą. „Mūsų liaudies medicina kmynus vertina kaip mažinančius vyrų lytinį pajėgumą, bet rytiečiai galvoja priešingai. Juk kmynai yra saldūs, turi maitinančių ir sėklos kokybę gerinančių elementų“, – sako V.Skirkevičius.

Krapai slopina pavydo jausmą. Krapų ir kmynų mišinys numalšina mėšlungį. Alijošiaus lapai, nakčiai uždėti ant pūlingų, skausmingų žaizdų, ištraukia karštį, sumažina patinimą. Kiaulpienės – stiprus vaistas, skatinantis tulžies išsiskyrimą, ir maistingas augalas, tinkamas salotoms.

Kaip vaikui reikia pieno, taip medaus – senam žmogui. Tačiau jo vengti turėtų sergantieji cukriniu diabetu, inkstų, virškinamojo trakto – kasos, kepenų – ligomis ir per operaciją netekusieji tulžies pūslės.

Žolininkas pataria

Beržų lapų arbata. Manoma, jog nėra stipresnio druskas iš organizmo valančio augalo už beržo lapus. Jie ypač tinka stambaus sudėjimo žmonėms, taip pat nuo opaligės, cistų, pūlinių ir šunvočių.

Beržų lapelių arbatos negalima gerti ilgiau nei porą mėnesių. Jei tokią arbatą gers liesas žmogus, dėl kalio trūkumo gali sutrikti jo širdies ritmas. Taip neatsitiks, jei ilgai vartoti pasirinksime ne atskirus augalus, o jų mišinius.

Obuoliai. Rugpjūtis – obuolių metas. Nuo 6 šio mėnesio dienos jau galima vartoti ne tik krituolius, bet ir skintus vasarinius obuolius. Jie ypač naudingi sergantiesiems parodontoze, nuo vidurių užkietėjimo. O jei kankina viduriavimas, kasdien suvalgant po du virtus obuolius problema išnyksta.

Pomidorai. Šiuo metu gardžiuojamės ir pomidorais. Deja, ši vertinga ir skani daržovė ne visiems tinka. Pomidorų turėtų vengti sergantieji inkstų ar tulžies pūslės akmenlige, sąnarių ligomis. Na, truputėlį jų galima suvalgyti su mėsa – pomidorai gerina mėsos virškinimą.

Svogūnų sultys. Jos tinka aterosklerozei gydyti. Bent pusvalandį prieš valgį po šaukštelį sulčių reikia išgerti kasdien iki pietų. Jeigu pučia vidurius, į sultis įberkime truputėlį prieskonių: gvazdikėlių, cinamono ar muskato riešuto.

Vyšnių kauliukai. Neišmeskime vyšnių kauliukų. Juos nuplovę, išdžiovinę ir sudėję į indą kasdien po 10-20 minučių delnais pagniaužykime – stresas sumažės.

Jei kamuoja padidėjęs kraujospūdis, vyšnių kauliukus susukime į lininę skepetaitę ir 20 minučių įdėkime į šaldiklį. Išėmę galime pridėti ant kaklo iš nugaros pusės ir palaikyti 15-20 minučių – ir kraujospūdis sumažės, ir nurimsime.

joomplu:6700