Priešas drugelio kailyje, arba ką daryti, kai puola kandys?

Indianmeal moth 2009Nors pamačius namuose pirmą kandį retam į galvą ateina mintis,  kad tai gali būti didelės problemos signalas, tačiau taip yra. Nes jeigu tai patelė, ji ant maisto arba šalia jo tuojau pat gali padėti nuo 60 iki 400 kiaušinėlių. O tada – kova be pabaigos.

Dažniausiai kandys į mūsų namus papuola su maisto produktais, kuriuose jau būna pridėta kiaušinėlių. Vasarą jos gali įskristi pro langą, patekti pro durų plyšius. Kaip ten bebūtų, kandys (Indianmeal moth) – tikra nelaimė šeimininkėms.

Badu nenumarinsi

Maistinės kandys, tiksliau – iš kiaušinėlių išsiritę lervos mėgsta visa, ką mėgstame ir mes. Kruopas, miltus, dribsnius, prieskonius, vaistažoles, arbatžoles, džiovintus vaisius ir riešutus, duoną, makaronus, kavą, šokoladą, saldainius, sausainius ir net tabaką ar naminiams gyvuliams skirtą maistą.

Nieko iš šių skanumynų neradę, kandžių vikšrai gali laikinai prasimaitinti virtuvės grindų, sienų ar lubų plyšiuose susikaupusiomis ir riebiais garai persisunkiomis dulkėmis. Todėl badu kandis numarinti ne taip lengva.

Ką daryti pastebėjus kandis?

Pastebėjus kandis būtina nedelsiant patikrinti spinteles ir kitas vietas, kur laikomi įvairūs maisto produktai. Geriausia iškraustyti visą spintelę, peržiūrėti joje sudėtas jau atidarytas kruopas, miltus, džiovintus vaisius, saldainius ir išmesti tas pakuotes, kurios sukėlė bent menkiausią įtarimą.

Vikšrų buvimą išduoda sulipę produktai, į voratinklius panašūs siūlai, išnaros, kokonai, pasikeitusi produktų spalva bei kvapas.
Atsiradus kandims viską reikia išvalyti iš pagrindų. Spintelę reikia išplauti su acto ar geriamosios sodos tirpalu. Tačiau kandžių veisimosi židinio sunaikinimas yra tik pirmas žingsnis, ne paskutinis. Jų lervų jau gali būti visoje spintelėje ir net gerai įpakuotuose maisto produktuose, nes šie vabzdžiai sugeba prasisverbti per neįtikėtinai mažus plyšelius. Todėl spintelę reikia ne tik labai gerai išplauti su valgomuoju actu, tiesiog išgremžti visus nelygumus su peiliu ar kitu smailiu daigtu.
larver
Kad kandžių neatsirastų, būtina produktus laikyti tik labai sandariuose induose. Nors tai gali atrodyti senamadiška, bet geriausi tam tinka seno pavyzdžio užsukami stiklainiai. Pro dailius, lengvai užsidarančius plastikinių indelių dangtelius kandys labai lengvai įlenda.

Pagrindinės kovos priemonės – švara, lauro lapai ir rozmarinas

Dažnai tikrinant spinteles ir jas valant, ilgai nelaikant produktų ir gerai vėdinant patalpas kandžių savo namuose galime ir nesulaukti.

Visada reikia patikrinti parsineštus produktus, prieš tai, jeigu įmanoma, pasižiūrėjus į juos dar parduotuvėse. Maistinėse pakuotėse galima rasti ne tik kandžių, bet ir kitokių grūdų kenkėjų. Dažniausiai maisto produktus su parazitais nusiperkame mažose rusų, indų, kinų paruotuvėse, kur mažesnis pirkėjų srautas ir produktai užsistovi. Taip pat ten, kur abejotina produktų kokybė ir švara.

Atsiradus kandžių, reikia susirūpinti ne tik spintelių, bet ir visų namų švara. Maistinės kandys, kaip jau buvo minėta, sugeba lizdus susisukti net ir ant lubų nelygumų.

Tačiau kartais net ir didžiausia švara neduoda rezultatų. Atsikračius kandžių, po kurio laiko jos vėl atsiranda, kartais net daugiau negu buvo.  Neskubėkite imtis cheminių priemonių. Nuodai yra nuodai tiek kandims, tiek mums. Į visas vietas, kur tik įmanoma pridėkite lauro lapų arba rozmarino. Kandys tiesiog nekenčia šių kvapų, ir jei jo bus pilna visur, didelė tikimybė, kad jos tiesiog „išeis“.

Kaip papildomą priemonę galima pabandyti kandžių spastus „Allure Moth Trap“. Deja, šie spąstai privilioja tik kandžių patinėlius. Didžiausios kenkėjos patelės į juos praktiškai nekreipia dėmesio.

Taip pat galima pabandyti maistą palaikyti šaldiklyje arba pakaitinti. Tiek šiluma, tiek šaltis užmuša maiste esančias kandžių lervas.

Na, o jeigu ir tai nepadės, gali prireikti chemijos. Cheminių priemonių kovai su kandimis rasite prekybos centruose.