Prieškalėdines vaišes atsiimantys žmonės dalintojoms palinki gerų švenčių

MAISTO EILE 1Cukrus, po indelį konservuotų pupelių ir kondensuoto pieno, rapsų aliejus, po pakelį žirnių ir ryžių, sausainiai ir mėsos konservai – tai produktai, kurių nemokamai gauti norinčių varguolių eilės pastarosiomis dienomis rikiavosi ir Šilutėje, ir visose seniūnijose. 5296 – tiek rajono gyventojų šeimų į tas eiles statė saviškius, o šie namo vežė ar tempė apie 5 kilogramus sveriančius maždaug 7-8 eurų vertės maisto paketus.

Šįkart iš Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo gaunamas prieškalėdinis maisto davinys – kiek sotesnis, nei buvo kiti šiemetiniai, jame yra daugiau ir brangesnių produktų. O laukiamas jis buvo net labiau nei tie ankstesnieji dėl visai suprantamos priežasties – juk šventės artėja.

Ši prieššventinė parama skurstantiesiems šiemet – jau šeštoji, o su ja pradėtas ir trečiasis paramos etapas, kuris tęsis visus 2016-uosius metus.

Karščiausia – pirmoji diena

Paramą maisto produktais dalijantiems socialiniams darbuotojams ir jiems talkinantiems savanoriams ypač karštas šįkart buvo praėjęs penktadienis – gruodžio 11-oji. Tądien, pirmąją paramos dalijimo dieną, prie seniūnijų ir Šilutėje, prie Žuvų aikštėje esančio sandėlio, rikiavosi ilgiausios paramos gavėjų eilės. Vien Šilutėje tądien išdalinta apie 700 paketų.
Mažiausiai žmonių eilėn stojo antradienį – trečiąją dalijimo dieną.

Šilutėje jau dešimtus metus paramos maisto produktais skirstymą koordinuojanti Raudonojo Kryžiaus draugijos atstovė Stefa Jusaitienė pažįsta kone visus savo klientus. Ji sako, kad artėjant didžiosioms metų šventėms produktų ateinantys žmonės yra ypač geranoriški. Dauguma šaltame sandėlyje dirbančioms moterims padėkoja, kone kiekvienas dar ir linksmų ateinančių švenčių palinki.

„Žmonės neslepia džiaugsmo, kad Kalėdų stalas bus sotesnis, nei jie jį būtų padengę tik iš savų išteklių“, – sako kartu čia dirbančios savanorės ir Šilutės seniūnijoje už pašalpas atidirbančios moterys.

Dar vienas išskirtinis šio dalijimo bruožas – vis mažiau atvažiuojančiųjų mašinomis. Šįkart pasiimti maisto produktų dauguma ateina pėsčiomis, nemažai yra atvažiuojančiųjų dviračiais.

Žinia, parnešti 5 kg svorio paketus keliems šeimos nariams – ne kiekvienam pagal jėgas, ypač – jei nešti reikia į kitą miesto pakraštį. O juk ateina ne tik vienišiai, nors tokių – dauguma: dažnoje šeimoje yra 3 ar 4 asmenys. Šilutėje tarp paramos gavėjų yra daugiau nei 10 šeimų, kurias sudaro 6-7 žmonės, o kelios – po 10-11 asmenų.

Per 4 metus gavėjų sumažėjo perpus

Šilutės rajone paramą maisto produktais skirsto ir dalija Šilutės r. savivaldybės socialinės paramos skyrius ir Raudonojo Kryžiaus draugija, pastarosios atstovai talkon nuolat kviečiasi už socialines pašalpas atidirbti turinčius žmones. Kitose savivaldybėse šį darbą dirba ir „Caritas“ arba „Maisto banko“ atstovai.

Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis sako, jog paramos maisto produktais laukiančiųjų eilės pastaruosius 5 metus rajone kasmet trumpėja. Štai 2010-aisiais tokią paramą gavo 11 516 šeimų, o šiemet – tik pusė to skaičiaus. Bet ir tie beveik 5300, A.Šimelionio nuomone, dar yra nemažai.

Šilutėje tokios paramos šiemet paprašė 1512 šeimų, dar 540 – Šilutės seniūnijos kaimiškojoje dalyje.

Nemokamų maisto produktų prašytojų mažėja dėl kelių priežasčių. Per tą laiką kelis kartus buvo didinami atlyginimai, kilo ir pragyvenimo minimumas. Šiuo metu galioja tvarka, jog parama skiriama toms šeimoms, kuriose vienam šeimos nariui tenka ne daugiau kaip pusantro valstybės remiamų pajamų dydžio, t.y. 153 eurų.

Paramos gavėjų mažėja ir natūraliai, nes vis dar daug žmonių emigruoja.

Parama maisto produktais kasmet dalijama 4-6 kartus, priklauso nuo to, kaip ją pavyksta sukomplektuoti.

Girdi ir padėkų, ir pretenzijų

Kituose šalies miestuose įprasta varguolius kviesti lėkštei maltiečių verdamos sriubos ar į labdaros valgyklas. Ne vienerius metus panaši praktika buvo ir Šilutėje – tuomet „Šilutės baldų“ valgykloje prieš Kalėdas ir Velykas nemokamus pietus gaudavo keliasdešimt labiausiai vargstančių šilutiškių.

Dabartinę praktiką, kuomet nepasiturintys žmonės gauna maisto produktų, iš kurių gali kada nori ir kaip nori pasigaminti valgio, A.Šimelionis vadina geresne. Labiausiai dėl to, kad tokia parama pasiekia žymiai daugiau vargstančiųjų, apima visą rajoną.

Šilutės r. savivaldybės Socialinės paramos skyriaus darbuotojams taip pat tenka išklausyti visokių maistą nemokamai gaunančių žmonių nuomonių. Vieni jų dėkoja, pasakoja, kaip jiems svarbūs tie keliolikos eurų vertės paketai, ir neslepia, kad tai jų šeimoms bus gera paspirtis švenčių ir pošventiniu laikotarpiu.

Kiti gi artėjant maisto paketų dalijimo laikui į skyrių užsuka su pretenzijomis: „Iš ko mes turime gyventi?“ ir „Ką mes valgysim?“ Tik nedaugelis įsidėmi, jog kasmet konkursas paramos administravimui skelbiamas iš naujo, todėl būna, kad pirmasis metų davinys gavėjus pasiekia kiek pavėlavęs. Taip nutiko šių metų pradžioje, neatmetama, kad taip gali būti ir kitąmet.

Netrūksta ir užuomaršų

„Nedaug kam rūpi, kad paramą dalijantiems socialiniams darbuotojams tas dalijimas yra didžiulis papildomas krūvis. Mat reikia ne tik išdalinti, bet neretai ir ieškoti tų, kurie nesidomėjo, užmiršo ar net negirdėjo, kokiomis dienomis turėtų ateiti pasiimti maisto produktų“, – sako A.Šimelionis.

Tą patvirtina ir S.Jusaitienė. Pasak jos, tokių užuomaršų kas kartą yra nemažai, tad jai tenka rasti bent po kelias dešimtis telefonų ir paraginti žmones ateiti pasiimti tai, kas jiems skiriama nemokamai. Paramos koordinatorė sako kitaip elgtis tiesiog negalinti, nes jai gaila galą su galu vos suduriančių žmonių.

Kokias priežastis nurodo tie užmaršuoliai? Pasak S.Jusaitienės, vieni prisipažįsta užmiršę, kiti tikina gulėję ligoninėje, buvę išvykę, tretieji sako negalėję atsitraukti nuo darbų, nors kiekvienas yra seniai įspėtas, jog net kaimynui jo paketas bus atiduotas.

Užtat S.Jusaitienei labai gera, kad dauguma tų surastųjų dėkoja ir džiaugiasi gavę paramą. Ji ragina savo klientus iš anksto įsidėmėti, jog pirmosios kitų metų nemokamų maisto produktų siuntos laukiama jau vasarį.