Priešžiemis parodė savo nagelius: paliko be elektros, užpustė kelius, vertė medžius

Ziema Nekreipdami dėmesio į ką tik praūžusį cikloną, turime būti dėkingi gamtai už gana šiltą žiemos pradžią ir net už tai, kad pakliuvome į praūžusio ciklono centrą, mat kaip tik todėl buvome aptalžyti kur kas menkiau nei kai kurių kitų aplinkinių valstybių gyventojai, – taip sako Šilutės hidrometeorologijos stoties specialistai.

Tačiau džiaugsmą vargu ar jaučia elektros netekę vartotojai ir jos tiekėjai, ugniagesiai gelbėtojai ir kelininkai, kuriems  pastarosiomis dienomis darbų patrigubėjo. Piktinasi ir vairuotojai, kuriems net vidurdienį tenka važiuoti nevalytais krašto keliais.

Ir šalčiai, ir ciklonas labai švelnūs

Praėję penktadienis ir šeštadienis išsiskyrė ypač bjauriomis oro sąlygomis. Jau nuo ketvirtadienio siautęs apie 17 m/sek. vėjas penktadienį pasiekė 21 m/ sek. greitį.

Tokio stiprumo vėjai gruodį nėra jokia naujiena. Šilutės hidrometeorologijos stoties vyr. stebėtoja Onutė Bubulienė primena, jog žymusis 1999-ųjų uraganas Anatolijus daugiau nei 40 m/sek. greičiu irgi prasiautė gruodį.

Lietus su sniegu, kai kada pavirstantis pūga, savaitgalį suformavo ir pirmąją šiemet sniego dangą, ji siekė iki 6 cm. Pirmadienį ryte Hidrometeorologijos stoties teritorijoje sniego buvo 8 cm, o vietomis – ir 14 cm gylio.

Pasak O.Bubulienės, pirmadienio naktį Šilutėje būta ir lijundros, nes ryte elektros laidų ir lauke esančių daiktų paviršiai buvo aplediję.

Panašūs orai yra visai būdingi vadinamajam priešžiemio laikotarpiui, kurį šiuo metu kaip tik ir išgyvename ir kurio metu intensyviai maišosi šalto ir šilto oro masės.

Praūžęs ciklonas mūsų kraštą palietė gana švelnia ranka. Taip nutiko todėl, kad patekome į ciklono vidurį, nes stipriausi vėjai įprastai talžo ciklonų pakraščiuose.

Negalime gamtai pretenzijų reikšti ir dėl temperatūros, nes ji iki šiol vis dar yra aukštesnė už vidutinę daugiametę šio laikotarpio temperatūrą. Pirmojo gruodžio dešimtadienio vidurkis yra plius 0,2 laipsnio, o šiemet pirmųjų 8 parų vidutinė temperatūra siekė net plius 2,8 laipsnio. Tik naktį į pirmadienį pašalo iki minus 2,3 laipsnių.

Elektrikai dirbo dieną ir naktį

Dėkingumą gamtai vargu ar jaučia LESTO darbuotojai ir tie, kas dėl įsismarkavusių vėjų neteko elektros.

LESTO atstovas Ernestas Naprys „Šilutės naujienoms“ sakė, kad iš viso mūsų rajone penktadienio vidurdienį elektros buvo nebetekę apie 1500 vartotojų.

Visas poilsio dienas ir net naktimis dirbę elektrikai per savaitgalį elektros tiekimą atnaujino visiems vartotojams: sekmadienio vakare pretenzijas dar galėjo reikšti apie 10 vartotojų, o pirmadienio ryte 7 val. elektra jau džiaugėsi visi.

Iš viso visoje Lietuvoje, pasak E.Naprio, tomis dienomis ir naktimis dirbo daugiau nei 200 brigadų, kurių kiekvienoje – po 2 arba 3 žmones.

Kelius užvertė sniegas ir medžiai

Penktadienio vėjai davė darbo ir Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vyrams, medžiai tądien virto ant kelių vienas po kito.

Gelbėtojai kviesti į Vainuto seniūniją, kur medis buvo užtvėręs kelią Vainutas – Šilalė, vėliau, pavakarę, skubėjo į Gardamo seniūniją, kur pjaustė ir šalino medį nuo kelio Žemaičių Naumiestis – Šyliai važiuojamosios dalies, o visai vakare, apie 21 val., dar vienas medis užtvėrė kelią Kintai – Sakūčiai.

Kelininkai į darbo barus priversti stoti nuo ketvirtadienio. Kasdieną darbus jie pradeda 4.00-4.30 val. ryto. Klaipėdos regiono Šilutės kelių tarnybos vadovas Algirdas Jakubauskas sakė, jog didelių problemų dar nėra. Į kelius stengiamasi išvažiuoti kuo anksčiau, kad kuo mažiau rytiniai automobiliai sniegą privažinėtų – tada valyti kelius yra lengviau.

Dirba visa kelininkų technika, o didžiausias dėmesys, žinoma, skiriamas krašto keliams. Apsunkintas pravažiavimas, pasak A.Jakubausko, vakar galėjo būti nebent atokiuose rajoninės reikšmės keliuose, kurie valomi paskutinieji.

Tačiau vidurdienį sulaukėme į Klaipėdą važiuojančių vairuotojų skambučių. Jie piktinosi, jog šis krašto kelias buvo nuvalytas tik nuo Šilutės iki posūkio į Kintus, o toliau arba blizgėjo ledas, arba važiuojamąją dalį dengė sniego košė. Anot vairuotojų, kelias nebuvo nei valytas, nei barstytas…