Prisiminimų takais Žemaičių Naumiestyje vaikščiojo čia gyvenusios žydų šeimos ainiai

Z Naumiescio muziejus Benjaminas E Lesinas 1Pavaikščioti prisiminimų takais liepos mėnesį iš Jungtinių Amerikos Valstijų į Žemaičių Naumiestį jau 13-tą kartą atvyko paskutinio buvusio miestelyje žydų bendruomenės rabino Jakobo Mošės Lesino anūkas Benjaminas E. Lesinas su savo dukra Daniele ir žentu Stivenu. Jie aplankė Šiaudviečių holokausto bei senąsias žydų kapines Žemaičių Naumiestyje, pasivaikščiojo po miestelį, apgailėjo sinagogos likimą.

Istorinė tėkmė pakilimais ir tragedijomis pažymėjo žydų gyvenimus Lietuvos miesteliuose. Ne išimtis ir Žemaičių Naumiestis, kuriame žydai sudarė ženklią gyventojų dalį, nuspalvindami visą miestelio gyvenimą.

Liepos 19-oji buvo ta diena, kai netoli Žemaičių Naumiesčio, Šiaudviečiuose, 1941 metais sušaudyta 220 miestelio žydų. Čia sušaudyta ir rabino Jakobo Mošės Lesino žmona bei trys jų vaikai. Pats rabinas tuo metu buvo išvykęs į Ameriką rinkti lėšų.
Turbūt protėvių šauksmas iš tolimos šalies kviečia čia sugrįžti palikuonis, pavaikščioti prisiminimų takais, pagerbti žuvusius artimuosius, daryti kilnius darbus.

B.E.Lesinas vadovauja Pasaulio tautų teisuolio institutui, todėl rūpinasi įvairiose šalyse gyvenančiais žmonėmis, kurie per karą padėjo jų tautiečiams, remia tų žmonių vaikus, kurių tėvai nukentėjo už tai, kad gelbėjo žydus nuo sunaikinimo. Šiuo metu fondas remia 14 lietuvių šeimų. Anksčiau, blokados laikotarpiu, fondas pasaulio teisuolius rėmė vaistais, rūbais. Šiuo metu jiems organizuojama finansinė parama.
Z Naumiescio muziejus Benjaminas E Lesinas 3
Svečius kelionėje po mūsų kraštą lydėjo naumiestiškė, humanitarinių mokslų daktarė, mokslo darbuotoja, Vilniaus jidiš instituto lektorė Eglė Bendikaitė. Jie visi kartu aplankė ir renovuotose patalpose besikuriantį miestelio muziejų. Svečiai šiltai bendravo ir dalinosi įspūdžiais su muziejininke Nijole Staneliene, bibliotekininke Danute Bružiene bei naumiestiške Danute Bendikiene.

B.E.Lesinas 2006 m. muziejui yra padovanojęs turiningą savo giminės fotografijų, dokumentų kopijų albumą. Papildytą nauja medžiaga bei šiuolaikinėmis fotografijomis panašų albumą B.E.Lesinas ir šio apsilankymo metu dovanojo Žemaičių krašto etnokultūros centro muziejaus fondui.

Atsisveikindami svečiai žadėjo dar ne kartą čia sugrįžti, lankyti jiems brangias vietas. B.E.Lesino žentas Stivenas sakė, kad kitą kartą atsiveš ir savo vaikus, kad parodytų čia likusius protėvių pėdsakus.

Projektas: „Prie Šyšos krantų: Kultūra.”