Prisišventę pacientai rečiau kreipiasi į ligoninės priėmimo skyrių

Dobilinskiene priemimo skyriusYpač triukšmingai švęsti įpratusių mūsų tautiečių dalis Kalėdų ir Naujųjų metų šventes neretai pratęsia ligoninėje: čia skuba tie, kas padaugino svaigiųjų gėrimų ar įvairiausių mišrainių, medikų pagalbos prireikia ir tiems, kam niežti rankos kumščiais aiškintis santykius su kaimynu ar sutuoktiniu. Čia skubiai gabenami ir tie, kas bando visokiausių, net ir nesaugių, pirotechnikos priemonių įvairovę, o šios sprogdamos sužaloja rankas, akis ar kojas.

Bet šiemet Šilutės ligoninės Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus medikai artėjančių švenčių nesibaimina. Pasirodo, pastaraisiais metais vadinamųjų „šventinių“ ligonių antplūdžio nebėra. Metų sandūra nebūna išskirtinė nelaimingų atsitikimų, persivalgiusių ar persigėrusių pacientų skaičiumi.

Tai, žinoma, gerai. Apie to priežastis ir Priėmimo – skubios pagalbos skyriaus medikų kasdienybę kalbamės su skyriaus vedėja Žydre DOBILINSKIENE.

Švęsti reikėtų ne prie stalo

Ką daryti, jei ikišventiniu laikotarpiu sau dalinti pažadai, jog šias šventes jau sugebėsiu švęsti saikingai, šuniui po uodega nueina vos sėdus prie gardumynais nukrauto stalo? Ką daryti rytojaus dieną, kai padauginę mišrainių ir pyragų, regis, nebepajėgiame net kvėpuoti, o neapskaičiavę svaigiųjų gėrimų kitą dieną nebepakeliame galvos nuo pagalvės ar (dar baisiau) – nuo klozeto? Tokius klausimus gydytojai pateikiame pokalbio pradžioje.

„Nepersivalgyti ir nepersigerti“, – ramiai atsako ji.

Šventinėmis dienomis ir iš karto po jų išties stebimas ligonių, besiguodžiančių skrandžio skausmais, padaugėjimas. Tai besaikio valgymo ir gėrimo pasekmė, bet paklausta, kaip tokie žmonės galėtų padėti patys sau, gydytoja Ž.Dobilinskienė jokių patarimų nedalija. Medikė sako besilaikanti nuostatos negydyti nei telefonu, nei laikraščio puslapiuose.

Ji pataria pilvo ar skrandžio skausmais besiskundžiančius žmones verčiau atvežti į Priėmimo skyrių, kur juos apžiūrės specialistai ir padarys reikalingus tyrimus. Neretai tokiems ligoniams tenka išplauti skrandį, skirti medikamentinį gydymą. Tačiau kartais prireikia ir gydymo stacionare, mat tokie skausmai būna ir kur kas rimtesnių ligų, pavyzdžiui, kasos uždegimo, priežastis.

Kad taip nenutiktų, gydytoja pataria švenčių dienomis nesėdėti ilgai prie stalo. „Eikite, judėkite, lankykite su šeima renginius, įdomias vietas ar artimuosius. Tada net didžiausios šventės nesibaigs nemaloniais pojūčiais“, – sako Ž.Dobilinskienė.

Išmoko sprogdinti petardas

Ž.Dobilinskienė nustebina sakydama, kad kelerius pastaruosius metus medikai švenčių dienomis nebesulaukia smarkiai sprogusių petardų sužalotų žmonių. Dar prieš kelerius metus tokių per šventes būdavo bent po kelis, tad medikai švenčių laukdavo neramiomis širdimis. Bet štai pernykštis metų sutikimas šilutiškiams buvo sėkmingesnis – petardų sužalotų žmonių negydyta nė vienas.

Bet tautiečiai juk ne tik petardas sprogdina. Jie dar ir kumščiais bei peiliais mosikuoja, o kartkartėmis – net šaunamaisiais ginklais pasišaudo? Mūsų rajone tokių dalykų irgi būta jau ne kartą? – įkyriai lendame į medikų virtuvę.

Ž.Dobilinskienė to neneigia, bet taip pat jau žino, kad nereikia laukti šv. Kalėdų ar Naujųjų metų, kad sulauktum ligonio, kuriam kaimynas ar kitas prietelius išmalė dantis, sulaužė žandikaulį ar įsmeigė peilį į pašonę. Tokių pacientų būna ir bet kurį savaitgalį, ir savaitės vidurio dieną.

Beje, pastaraisiais metais mažėja ir panašių konfliktų metu nukentėjusių žmonių. Kokios to priežastys, kartu su gydytoja galime tik paspėlioti: gal didžiausi triukšmadariai laimės ieškoti išvyko į svečias šalis, gal jaunimo Šilutėje beliko mažiau, o gal ir švęsti pagaliau išmokome?

Smarkuolius sutramdo stebėjimo kamerosSKUBIOS PAGALBOS SKYRIUS

Ž.Dobilinskienė ir daug metų skyriaus vyr. slaugytoja dirbanti Virginija Mykolaitienė gerai prisimena dar nesenus laikus, kuomet agresyviems, alkoholio padauginusiems ligoniams tekdavo ir policiją kviesti. Tokie „drąsuoliai“ ir medikus iškoneveikdavo, ir baldus skyriuje daužydavo, suteikus pagalbą nesutikdavo išeiti.

Bet prieš porą metų ligoninės administracija rado problemos sprendimo būdą. Skyriuje įrengtos stebėjimo kameros, tad medikams tereikia apie tai pranešti smarkuoliams ir šie dažniausiai nurimsta. O jei tai nepadeda, spustelėjus mygtuką iškviečiami apsaugininkai.

Bet tokių pacientų irgi sulaukiama ne tik didžiųjų švenčių progomis.

Tačiau šeimyninių konfliktų šventiniais savaitgaliais išties padaugėja. Tai pajunta ne tik policijos pareigūnai, bet ir medikai. Jų pagalbos dažniausiai prireikia moterims, mat būtent jos dažniausiai patiria savo išrinktųjų kumščių jėgą. Tokios būna daugiadienių švenčių pasekmės.

Kai kuriais metais padaugėja ir griuvusių bei kojas, rankas susižeidusių žmonių. Tokių traumų pagausėjimas priklauso jau nuo oro sąlygų – jei prasideda plikšala, žmonės virsta ir nešventinėmis dienomis.

Paguldoma beveik 8000 ligonių

Užtat artėjant šventėms ligoninėje sumažėja planinių ligonių. Tuštėja Terapijos, Chirurgijos skyriai, nes tie, kam nereikia skubaus gydymo, šventines dienas nori praleisti su artimaisiais. Todėl ligonių priėmimo darbų sumažėja ir Priėmimo skyriaus medikams.

Vyr. slaugytoja V.Mykolaitienė sako, jog pernai šio skyriaus medikų pagalbos prireikė 7656 į ligoninę guldomiems žmonėms. Šiemet skaičius bus panašus, nes iki šiol stacionarizuota daugiau nei 7400 ligonių.

Skyriaus vedėjai talkina gydytoja Rasa Čepulienė ir dar 9 vidaus ligų gydytojai. Dauguma jų – Šilutės ligoninės specialistai, kiti – pirminių sveikatos priežiūros centrų medikai. Be to, atvykstančius ligonius konsultuoja visų sričių specialistai – traumatologai, akušeriai – ginekologai, neurologai, radiologai, chirurgai, anesteziologai, LOR ir kiti.

Didžiausios jų pagalbininkės – 10 skyriaus slaugytojų ir keturios valytojos.

„Mūsų skyriuje ypač svarbus gydytojų ir slaugytojų bendradarbiavimas, t.y., intensyvus komandinis darbas“, – sako Ž.Dobilinskienė.

Visi jie budės ir švenčių dienomis, tad jei tuo metu sveikata vis dėlto pablogėtų – važiuokite į Priėmimo skyrių ir jums bus suteikta pagalba.