Pritarta siūlymui drausti nemokamai dalyti plastikinius maišelius

Seimas pritarė Pakuočių ir pakuočių atliekų įstatymo pataisoms, pagal kurias pakuočių pardavėjams ir platintojams nuo kitų metų vidurio būtų draudžiama pardavimo vietose neatlygintinai dalyti lengvus plastikinius maišelius. Išimtis galiotų tik kai į juos būtų pakuojama šviežia mėsa ir žuvis ir jų produktai.

Plastikiniai maišeliai aplinką teršia tiek gamybos proceso metu, kai jie gaminami iš neatsinaujinančių energijos išteklių, tiek tapę atliekomis. Dėl neigiamo poveikio aplinkai atlikta daugybė mokslinių tyrimų, pagrindžiančių šių maišelių daromą žalą. Plastikinių maišelių gamybos metu susidaro šiltnamio efektą sukeliančios dujos, kurios prisideda prie klimato kaitos. Taip pat pateikiami tyrimai, kad netinkamai pašalinti plastikiniai maišeliai užteršia vandenis, dirvožemį. Plastikas yra biologiškai neskaidomas, jis suyra į mikroplastiką (mažas, kietas, netirpias daleles), kuris patenka į vandenis, dirvožemį, žmogaus ir gyvūnų organizmą, dreifuoja oru. Plastikui suirus, mikroplastiko dalelių iš aplinkos pašalinti beveik nebeįmanoma.
Pataisomis siekiama sumažinti šių maišelių naudojimą bei neigiamą poveikį aplinkai. Kasmet pasaulyje pagaminama 5 trilijonai plastikinių maišelių, kiekvienam jų suirti reikia daugiau nei 1000 metų. Beveik 513 mln. tonų plastiko atliekų kasmet patenka į vandenynus, tarp jų ir plastikinių maišelių atliekos. EK duomenimis, plastikiniai maišeliai yra vienas iš 10 dažniausiai išmetamų daiktų Europoje.
Šiais pokyčiais tikimasi skatinti vartotojus keisti apsipirkimo įpročius, o verslus prisidėti prie plastiko taršos mažinimo, ieškant alternatyvų plastikiniams maišeliams. Būtų įtvirtinama ir juridinių ir fizinių asmenų atsakomybė už nustatytų reikalavimų nevykdymą.