Problema Katyčiuose: gyventojai nesutinka su bibliotekos perkėlimu

katyciu bibliotekaVasaros pabaigoje miestelio centre esanti Katyčių biblioteka bus iškelta į naujas patalpas mokyklos pastate. Nuo 1947 m. tame pačiame name veikusios bibliotekos iškėlimas netenkina lankytojų, kurie buvo įpratę daug metų knygas rinktis toje pačioje vietoje.

„Norisi argumentų, kodėl biblioteką nutarta iškelti? Ir kas pagalvos apie paprastą pagyvenusį žmogų, kuris jau buvo pramynęs takus į senąją biblioteką“, – redakcijai rašė Katyčių gyventojai.

Tuos argumentus pateikė F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė Laima Dumšienė.
Vietinių nuomonė nesvarbi?

Katyčių bibliotekos lankytojai prašė Šilutės savivaldybės vadovų nekelti vietos bibiotekos į miestelio pagrindinės mokyklos patalpas. Žmonės piktinasi, kad atsakymo jie nesulaukė iki šiol, o dėl bibliotekos iškeldinimo nebuvo pranešta net per valdžios metinės ataskaitos pristatymą vasario mėnesį.

Katytiškiai pabrėžia, kad seniūnijos teritorijoje yra ir dvi bendruomenės („Katyčių bendruomenė“ ir bendruomenė „Stubriai“), bei trys seniūnaitijos. Nutardami iškeldinti bibliotekėlę iš seniūnijos patalpų, Savivaldybės vadovai neįtraukė į šio klausimo sprendimą nei bendruomenių pirmininkų, nei seniūnaičių.

„Bendruomenių pirmininkų ir seniūnaičių nuomonė nereikalinga Šilutės savivaldybės vadovams. Ką jau kalbėti apie mus – lankytojus. Manome, kad vis dar gyvename demokratinėje valstybėje ir tokie sprendimai turėtų būti svarstomi išklausant visų nuomones. Tikimės, kad šį kartą būsime išgirsti“, – į „Šilutės naujienų“ redakciją bibliotekos lankytojų vardu kreipėsi Diana.

Moteris pripažįsta, kad iškėlus biblioteką į kitas patalpas blogiau gal ir nebus, tačiau sako, kad 60 proc. bibliotekos lankytojų yra senjorai ir neįgalieji, per gyvenimą jau pramynę takus į mėgstamą miestelio centre esančią biblioteką.
Katytiškiai kreipėsi į Savivaldybės vadovus, Kultūros skyriaus vedėją, keletą Tarybos narių. Nesulaukę atsakymų iš jų, kreipėsi ir į LR Kultūros ministeriją.

Naujos patalpos daug geresnės

F. Bajoraičio viešosios bibliotekos direktorė L. Dumšienė supranta, kad vyresniajai kartai sunku prisitaikyti prie naujovių, visgi šiuo atveju jos būtinos. Seniūnijos pastate jau daugiau kaip 70 metų veikiančią Katyčių biblioteką direktorė prilygina kamarai, kur vos galima apsisukti.

Pasak direktorės, kambarėlis, kur sudėtas fondas, prastai apšviestas, lankytojui ten sudėtinga „įlįsti“, norimą knygą turi atnešti bibliotekininkas. Lentynos, kuriose sudėtos knygos mena gūdžius sovietinius laikus – 1950-uosius. Tokių Lietuvoje tikriausiai jau niekur nepamatysi. Ankštoje bibliotekoje nėra vietos renginiams, kuriuos ne karantino metu organizuoja bibliotekininkai.

„Šiuo metu Katyčių bibliotekėlė, lyginant su kitais filialais (kurių 21), turi prasčiausias patalpas. Baisesnių nėra“, – atvirai sakė bibliotekų tinklo vadovė.

Apie vietinių nepasitenkinimą L. Dumšienė žino. Žino ji ir tai, kad vienas svariausių argumentų yra, kad naudotis biblioteka patogu, nes ji įkurta seniūnijos pastate, miestelio centre. Tad atėjus į seniūniją galima užsukti ir į biblioteką. Praeitą savaitę L. Dumšienė važiavo į Katyčius ir įvertino, kad mokykla, kurioje numatytos naujos patalpos bibliotekai, nėra toli nuo miestelio centro, dabartinę biblioteką ir mokyklą skiria vos 220 metrų.

„XXI a. mes negalime laikyti tokią baisią biblioteką, kai mums siūlo geresnes patalpas. Aš neturiu jokio pagrindo nesutikti su Savivaldybės sprendimu, nes tai yra daug geriau“, – sakė ji.

Naujoji biblioteka įsikurs pirmajame mokyklos aukšte, erdviose patalpose, kurios bus suremontuotos, įrengtas įvažiavimas neįgaliesiems. Knygos bus sudėtos į naujas lentynas. Biblioteka dirbs ne penkias, o šešias dienas per savaitę, tam bus skirta 1,5 etato.

Biblioteką iškeldinti planuojama iki rugsėjo 1 d.

Prieš keletą metų bibliotekos prie mokyklų buvo prijungtos Saugose ir Usėnuose. Po Katyčių bus iškeldinta ir Juknaičių biblioteka, tuomet rajono bibliotekų tinklas bus sutvarkytas.

Pasak direktorės, bibliotekos prie mokyklų prijungiamos todėl, kad mažėjant žmonių, nėra racionalu laikyti dvi bibliotekas – po vieną mokyklose ir kitose patalpose.