Probleminei šeimai padedama, bet problemų nemažėja

gaisras virtuvePraėjusiame „Šilutės naujienų“ numeryje publikavome straipsnį apie šeštadienį gaisrą patyrusią socialinės rizikos šilutiškių šeimą, kuri nesugeba savarankiškai pasirūpinti savo vaikais, buitimi.

Šilutės r. savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Indra Pranaitienė pripažįsta, kad ši šeima kelia nemažai problemų, jai nuolat teikiamos socialinės paslaugos (nuolat lankosi ir padeda socialinė darbuotoja), tačiau keletas kaimynų ir žurnalistų išsakytų priekaištų Vaiko teisių apsaugos skyriui yra neteisingi.

Ši šeima yra viena iš 248 socialinės rizikos šeimų (jose auga 543 vaikai), stebimų Vaiko teisių apsaugos specialisčių. Joje auga 6 vaikai. Tačiau iš viso šeima turėjo 8 vaikus. 2008 metais vyrui sumušus 4 metų dukrą (lūžo koja) ir 5 metų sūnų, tie abu vaikai nebuvo grąžinti šeimai. 2008 m. spalio 16 dieną šių vaikų atžvilgiu apribota tėvų valdžia, nuo tada mergaitė ir berniukas auga globos namuose ir šeimynoje. Teismo sprendimu, iš tėvų priteista mokėti alimentus už vaikų išlaikymą.

Socialines paslaugas šeimoms teikiančios socialinės darbuotojos per mėnesį šią šeimą aplanko keliolika ir net keliasdešimt kartų. Darbuotojos rūpinasi ir šeimos pirkiniais, nes nuo 2009 m. lapkričio mėn. socialinių pašalpų ir už vaikus skiriamų išmokų tėvams tiesiogiai neduoda. Šie pinigai išleidžiami vaikų poreikiams prižiūrint darbuotojoms.

Tėvai savo nuožiūra naudoja tik vaikams skiriamas neįgalumo pašalpas. Pagal įstatymą, šių pinigų naudojimo socialinės darbuotojos negali kontroliuoti.

Tad kaimynų prielaidos, kad tėvai prageria visas gaunamas socialines išmokas, nėra teisingos.

Kaimynė priekaištavo, kad Vaiko teisių apsaugos darbuotojos nereaguoja į jos daugkartinius pranešimus apie girtavimą minėtoje šeimoje, vaikų nepriežiūrą. Tik padėkoja už pranešimą.

VTAS vedėja I.Pranaitienė sakė, kad skyrius yra gavęs du kaimynės pranešimus ir į abu juos atsakė raštu. Abu kartus raštu kreipėsi ir į socialinių paslaugų teikėjus, prašydamas suintensyvinti socialinių paslaugų teikimą šeimai.

2009 m. gruodžio 14 d. kaimynė skambino ir pranešė, kad mažamečiai kaimynų vaikai verkia naktimis, tame bute nuolat taip triukšmaujama, kad aplinkiniai negali miegoti. Specialistės nuvyko į šeimą, kalbėjosi su tėvais, juos įspėjo. 2009 m. gruodžio 18 d. kaimynei nusiųstas atsakymas, kokių priemonių buvo imtasi.

Beje, 2009 m. spalio 30 d. VTAS Šilutės rajono apylinkės teismui buvo perdavęs administracinę bylą dėl minėtos šeimos tėvo tėvų valdžios neįgyvendinimo ir jam teismas skyrė įspėjimą.

2010 m. sausio 13 dieną kaimynė pranešė, kad naktį vėl kilo triukšmingas konfliktas minėtoje šeimoje, vaikų motina naktį atbėgo prašytis pagalbos. Specialistės probleminės šeimos tėvus vėl drausmino, įspėjo apie galimas pasekmes (vaikai gali būti paimti iš tėvų), paėmė raštiškus tėvų pasiaiškinimus dėl įvykio. Atsakymas kaimynei vėl buvo nusiųstas paštu 2010 m. vasario 8 d.

Taigi netiesa, kad vaikų teisių apsaugos darbuotojai į probleminę šeimą nekreipia dėmesio. Tačiau akivaizdu, kad šeimoje problemų nemažėja.

Po šeštadienio gaisro visus 6 šeimos vaikus laikinai globoja valstybė. Vaikai apgyvendinti globos namuose. Koks bus tolesnis jų likimas, bus nuspręsta atsižvelgus į tėvų elgesį ir pastangas tvarkytis gyvenimą.

Nerimą kelia tai, kad vaikų mama anksčiau alkoholiu nepiktnaudžiaudavo, o pastarieji įvykiai tikrai verčia sunerimti dėl galimybės tėvams toliau auginti vaikus.