Problemos Šilutės kapinėse: laidojimo vietų greit pritrūks, vargina ir seni medžiai

kapines siluteje_daug_medziuŠilutės kapinės kelia nerimą rajono savivaldybės ir Šilutės seniūnijos vadovams. Senosiose miesto kapinėse daug nusenusių medžių, kurie darko kapavietes ir grasina dar didesnėmis nelaimėmis.

Naujosiose kapinėse medžių kur kas mažiau, bet beliko vos 300 laidojimo vietų. Todėl po metų laidojimo vietų šilutiškiams jau trūktų.

Tad Savivaldybėje suskubta rengti kapinių plėtros planą.

Aukštalipiai užsiprašė tūkstančių eurų

Šilutės seniūnija gauna nemažai senosiose miesto kapinėse palaidotų žmonių skundų. Seniūnas Raimondas Steponkus vienus jų vadina protingais, kitus – absurdiškais.

Žmonės guodžiasi, kad seni medžiai paminklus nuverčia, kapavietes darko. Tai, anot seniūno, yra rimtos priežastys imtis medžių tvarkymo darbų. Juk kas žino, kada tokį seną medį audra palauš – tada gali įvykti ir didesnių nelaimių.

Bet kai kas prašo nupjauti pušį, nes ji… barsto spyglius. 

Ypač daug prastos būklės medžių yra ant kairėje kapinių pusėje esančio kalnelio – čia jie auga tiesiog vienas šalia kito.

Pasak R.Steponkaus, prieš daugelį metų pradėjus laidoti senosiose Šilutės kapinėse niekas negalvojo, jog palikti ar pasodinti jauni medeliai išaugs į tokius galiūnus. Juo labiau niekas nemanė, kad šiandien šių brandžių medžių šalinimas kainuos didžiulius pinigus. Šilutiškių susitikime su savivaldybės vadovais seniūnas sakė, kad vieno tokio medžio nupjovimas kainuoja tūkstančius eurų.

Tiek prašo aukštalipiai iš šalies didmiesčių, kurie atsiliepė į Šilutės seniūnijos paieškas, kas galėtų imtis senų medžių šalinimo iš kapinių.

Darbai tokie brangūs todėl, kad galinga specialioji technika negali iki medžių privažiuoti tarp kapų esančiais siaurais takeliais, todėl lieka labai daug rankų darbo.

Komunalininkai pirks specialų keltuvą

„Kol kas nutarėme susilaikyti nuo tokių darbų“, – sako seniūnas R.Steponkus.

Bet jau sutarta su „Šilutės komunalininko“ vadovais, kad jie pirks panašiems darbams tinkamą techniką – siaurą keltuvą, kuris galėtų pasiekti tas problemines vietas. Šios įmonės inžinierius Vytautas Barzdys patvirtino, kad ieškoma ypač aukštai – iki 20 metrų – pakelti galinčio keltuvo.

Medžių šalinimo darbus kapinėse bus galima pradėti tik kitą žiemą. Mat, pasak seniūno, vegetacijos metu medžių nepjaustysi, o ir to keltuvo dar nėra.

R.Steponkus prognozuoja, kad ir tuomet darbas bus sudėtingas, nes medžių šakas ir kamienus iš jų kapinių teks išnešti rankomis.

„Taigi bus daug rankų darbo, vadinasi, ir kaina susidarys didelė“, – sako R.Steponkus.

Paruoš 3 kartus daugiau vietų

Ne mažesnė problema – laidojimo vietų trūkumas naujosiose Šilutės kapinėse. Čia liko laisvos apie 300 kapaviečių.

„Šilutės komunalininko“ inžinierius V.Barzdys sako, kad kapinėse, kuriose laidojama nuo 1997-ųjų, amžinojo poilsio jau atgulė daugiau nei 9000 mūsų kraštiečių ir jų artimųjų. Kadangi kasmet šiose kapinėse palaidojama apie 300 žmonių, tad per metus jos tikrai užsipildys.

Šilutės r. savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Viktoras Bičkauskas sako, kad kapinių plėtra numatyta savivaldybės Bendrajame plane. Naujosios kapinės bus labiau plečiamos į šiaurės rytinę pusę – beveik priartės prie Šilutės aplinkkelio. Taip pat kapinėms bus skirta teritorija link Šyšos upės, kur plyti valstybinės reikšmės miškas.

Šiuo metu, pasak V.Bičkausko, Bendrasis planas koreguojamas. Šiemetinis Savivaldybės uždavinys – parengti žemės sklypo dokumentaciją.

Numatoma, kad praplėstoje teritorijoje bus galima palaidoti maždaug trigubai daugiau žmonių nei dabartinėse naujosiose kapinėse.