Problemos su Kinija Lietuvos verslininkus skatina keisti planus. Dalį gamybos planuoja iškelti ir „Klasmann-Deilmann“

Kinija nuo gruodžio aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų.

UAB „Klasmann Deilmann“ administracinis pastatas Traksėdžiuose.

Lietuvos bankas skaičiuoja, kad dėl Kinijos taikomų ribojimų šalies ūkio augimas 2022 metais galėtų mažėti nuo 0,1 iki 0,5 procentinio punkto, tačiau dalį praradimų galėtų kompensuoti Taivano investicijos.

Didžiausio durpių substratų gamintojo Lietuvoje „Klasmann Deilmann“ generalinis direktorius Kazimieras Kaminskas pasakojo, kad įmonė dirba beveik su visu pasauliu, eksportuoja į 70 pasaulio šalių, o Kinijos rinka įmonei yra svarbi. „Dabar plėtrai Lietuvoje – vienareikšmiškai ne. Mūsų įmonei iš Lietuvos Kinija sudarė apie 15 proc. pardavimų. Tikrai nenorime to atsisakyti, tad gausime iškelti tą dalį produkcijos į kitas ES šalis. Mūsų bendrovė dirba ir Vokietijoje, Olandijoje, turime gamybines bazes Belgijoje, Prancūzijoje. Lietuvoje buvome suplanavę tam tikrą plėtrą, bet dabar planuojame tai daryti Latvijoje“, – 15min pasakojo K. Kaminskas.

„Dabar iš paskutinių pranešimų spaudoje suprantu, kad tas sprendimas yra toks, koks yra, turime žiūrėti į ateitį ir pirmiausia dėti pastangas, kad sumažintume nuostolius“, – nurodė K. Kaminskas.

K. Kaminskas įvardijo, kad iki šiol verslas galvojo, jog santykiai normalizuosis, o apie pagalbą nesvarstė. „Verslo supratimas yra toks, kad verslą reikia mokėti daryti be papildomos pagalbos. Atsiperkamumas skaičiuojamas be papildomos pagalbos, be papildomų paramų. Tai čia pagrindinis dalykas. Mes galvojome apie tai, kad normalizuotųsi santykiai ir mes galėtume toliau vykdyti eksportą. (…) Kadangi tokią situaciją sukėlė politiniai sprendimai, jei Vyriausybė norės suteikti pagalbą, žinoma, mes tikrai tai sveikintume ir ja pasinaudotume“, – nurodė jis.“