Profesionalus menas periferijoje: projektas tęsiasi

Kaimo vietovėse gyvenantys gyventojai neturi tokių plačių galimybių susipažinti su profesionaliu scenos menu, kaip gyvenantys miestuose. Spektaklio, koncerto, šokio ar cirko projekto, performanso pristatymas su šiuolaikiniu scenos menu nesusipažinusiai auditorijai, dažnai net neturinčiai tinkamos salės, profesionalių darbuotojų, būtinų techninių priemonių, labai skiriasi nuo tradicinių gastrolių teatruose ar meno centruose modelio.

Kita medalio pusė – periferijos miesteliuose mažai profesionalių vadybininkų arba iš viso nėra tokių, kurie užsiimtų sklandžiu ir visapusišku scenos menų pristatymu tai, su šiuolaikiniu scenos menu mažai susipažinusiai auditorijai.

Pasak Godos Giedraitytės, Tarptautinio menų festivalio „Plartforma“, Šeiko šokio teatro prodiuserės, menininkų asociacijos „Žuvies akis“ pirmininkės, tarptautinio projekto SPARSE idėjos autorės, kyla retorinis klausimas, ar įmanoma neprofesionalui būti kultūros prodiuseriu periferijoje, t. y., vykdyti profesionalaus meno sklaidą?

Atsakymas „taip“ ir jis išplaukia tiesiogiai iš praktikos ir įgyvendinto projekto. Akivaizdu, kad specifinį, sudėtingą, reikalaujantį nuoseklaus sąlyčio su vietos bendruomene uždavinį puikiausiai sprendžia savanoriai – vietiniai koordinatoriai, puikiai pažįstantys savo bendruomenę, žinantys jos poreikius, gebantys suburti auditoriją, suderinti patalpų klausimus, atlikti informacijos sklaidą.

Bandomajame trijų metų projekte, kuris Vakarų Lietuvoje startavo 2018 m., sėkmingai darbavosi koordinatorės iš Švėkšnos, Drevernos, Laukžemės, Neringos ir Rietavo. Vietinės koordinatorės turėjo galimybę pasisemti patirties iš savo užsienio kolegų, pamatyti kaip projektas įgyvendinamas realybėje. SPARSE (Supporting & promoting arts in rural settlements of europe) projekto idėja – profesionalųjį scenos meną pristatyti vietos bendruomenėms, nedideliuose miesteliuose pasitvirtino.

Per 3 metus vietos bendruomenėms buvo pristatytos profesionalios Lietuvos ir užsienio menininkų trupės. Europiniame meno sklaidos regionuose projekte SPARSE per 3 veiklos metus įgyta vertingos patirties, esant aktualumui, buvo svarstomas ir jo tęstinumas. Projekto tęstinumas patvirtintas su Europos Komisijos programos „Kūrybiška Europa“ bei Lietuvos kultūros Tarybos finansavimu 2023-2026 metams. Projektui išsiplėtus, dalyvauti pakviestos ne tik buvusios Vakarų Lietuvos miestelių bendruomenės, bet ir naujos Rytų Lietuvos miestelių bendruomenės.

Visa tai aptarta nuotolinėje konferencijoje, kurią organizavo SPARSE projekto autorė Goda Giedraitytė su savo komanda. Bendruomenių koordinatorėms liko tik pasirašyti projekto sutartis, vienoms tęsti, o kitoms pradėti projektinę veiklą ir džiuginti savo bendruomenes nauja profesionaliojo meno sklaida.

Norisi akcentuoti tai, kad prie projekto finansavimo yra prisidėjusios Neringos, Kretingos rajono ir Ukmergės rajono savivaldybės. Norisi tikėti, kad ir Šilutės rajono savivaldybė ras norą ir galimybę tapti finansiniu projekto partneriu.