Projektas „Bendras Kuršių nerijos paveldas: nuo nepaprasto iki pažįstamo“ – „Kintai Arts“ ir partnerių ypatingi darbai

Vienu geriausių 2019 metų Europos Sąjungos tarpsieniniu projektu pripažintas Kuršių marių bendro paveldo projektas „Bendras Kuršių nerijos paveldas: nuo nepaprasto iki pažįstamo“ (angl. „Common Heritage of Curonian Lagoon: from Extraordinary to Familiar“) jau skaičiuoja pirmuosius pasiekimus.

Projekto vadovė VšĮ „Kintai Arts“ direktorė, Kintuose gimusi ir užaugusi Audra Juodeškienė sako, kad nėra paprasta vadovauti dviejų šalių – Rusijos Kaliningrado srities ir Lietuvos 6 partnerių projektui, kurio visiška galutinio rezultato sėkmė –  vandens ir pakrančių turizmas Kuršių marių teritorijoje, priklausys ir nuo abiejų šalių politikų sprendimų.

Partneriai ir jų suplanuoti darbai

Pasak A. Juodeškienės, į projekto veiklas įtraukti dviejų šalių partneriai: Lietuvos pusėje – lyderiaujantis partneris VšĮ „Kintai Arts“, Šilutės r. savivaldybės administracija ir Klaipėdos universitetas, o Rusijos, Kaliningrado srities pusėje – Emanuelio Kanto universitetas, Pasaulio Okeano muziejus ir nacionalinis parkas „Kurshaja kosa“. Remiantis ES tarptautinio bendradarbiavimo idėjomis, projekto sėkmę užtikrina ir Kaliningrado srities partnerių ypatingas noras dalyvauti tokiame projekte. Be turizmo tarp dviejų šalių skatinimo, įveiklinant bendrą kultūros paveldą, vienas iš projekto siekių yra praplėsti Kuršių marių plaukiojimo maršrutus per Lietuvos – Rusijos sieną.

Todėl projekto partneriai turi susiplanavę darbus, kurie padės susipažinti su senaisiais kuršių gyvenimo verslais, gyvenimo būdu ir plaukiojimu senoviniais laivais. Bus pastatyti du senoviniai laivai kiekvienos šalies pusėje. Su senovinių laivų statytoju, rusniškiu Simu Knapkiu jau rengiamasi pasirašyti darbų sutartis. Kintuose jis vadovaus kurėno tipo ungurinės valties statybai, o „Kurshaja kosa“ Nacionalinio parko teritorijos bazėje bus pastatytas įprastas kurėnas.

E. Kanto ir Klaipėdos universitetai rengia vandens ir pakrančių turizmo kelių  maršrutus, informacinius stendus bei publikuos bendro Kuršių marių paveldo katalogą, pasakojantį vietos istoriją, papročius ir jų pažinimo būdus. Taip daug turizmo entuziastų galės susipažinti su mūsų bendro krašto istorija ir turizmo galimybėmis. Šia sritimi ypač domisi Rusijos pusės partneriai. Mūsų krašte jau daugelį metų vyksta švietėjiška Kuršių marių senovinės laivybos atstatymo  ir tradicinių vėtrungių gamybos veikla, o Kaliningrado srityje tokie darbai tik dabar prasideda. Kaliningrado srities žmonės labai nori susipažinti su kadaise čia gyvenusių kuršių gyvenimo kultūra.

VšĮ „Kintai Arts“ organizuoja partnerių bendrus susitikimus, mokymus apie šio krašto  senuosius verslus – laivybą, molio keramikos bei vėtrungių gamybą. Projekto metu bus sukurtos edukacinės programos turistams ir vietos bendruomenėms, leisiančios iš arčiau pažvelgti į krašto kultūros paveldą ir prisiliesti prie jo atgaivinimo. Projekto užbaigimo akcentas įvyks 2021 metais, kai bus pastatyti abu senoviniai laivai. Laivininkai dalyvaus kurioje nors Klaipėdos regatoje, ar pačių organizuotame plaukime Kuršių mariomis.

Abiejų šalių projekto partneriai ir laivininkai, turistai ypač nori, kad Kuršių marių tarpvalstybinė siena būtų atverta turistiniam plaukiojimui. Todėl abiejų šalių universitetai parengs siūlymus politikams, kad būtų priimti sprendimai, įgalinantys plaukti su elektroninėmis vizomis ar kitaip palengvinantys bendravimą tarp sienų Kuršių mariose.

E. Kanto universitetas, pasitelkęs Kaliningrado jūrų universiteto sukauptas žinias, gali surinkti mums patrauklią informaciją apie civilinę laivininkystę, Kuršių marių gylius ir t.t.

Kas nuveikta „Kintai Arts“ rezidencijoje ir būsimajame amatų centre?

Pasak A. Juodeškienės, projektui „Nuo nepaprasto iki pažįstamo“ įgyvendinti skirta 591,9 tūkst. Eur, iš kurių 260 tūkst. Eur bus panaudota konkretiems „Kintai Arts“ suplanuotiems darbams. Pastatas, kuris priklauso Šilutės r. savivaldybei, yra 10 metų panaudos sutartimi perduotas VšĮ „Kintai Arts“, kad čia įsikurtų Meno rezidencija ir kultūros paveldo bei amatų dirbtuvės. Todėl už gautas lėšas vyks patalpų atnaujinimas, pritaikymas kultūrinių veiklų vykdymui, edukacijoms bei laivo statybos darbai.

Jau baigiamos tvarkyti pastato antrojo aukšto patalpos, kuriose galės būti apgyvendinti  projekto svečiai, renginių dalyviai. Jau apšiltinta palėpė, instaliuota elektra, restauruota laiptinė ir durys, sutvirtintos perdangos konstrukcijos. Parengtos darbui dvi erdvios pirmojo aukšto patalpos, skirtos meno ir paveldo kūrinių eksponavimui.

A. Juodeškienė teigė, kad dar liko įrengti kurėnų vėtrungių gamybos bei keramikos patalpas su būtinais tokiems verslams įrengimais ir krosnimis. Vėtrungių gamybos mokymai ir paslauga yra ypač paklausi laivininkų tarpe.

Tyrinėjant Šilutės r. savivaldybės tarybos prieš trejus metus „Kintai Arts“ suteiktas patalpas, buvo aptikti pėdsakai, kad šiame pastate yra buvusios prabangios keramikinių koklių krosnys. Todėl ir buvo sumanyta atgaivinti Kintuose buvusį keramikos verslą, skirtą švietėjiškai ir turizmo suvenyrų gamybos veiklai. Ypač svarbu bus keramikos dirbtuvėlėse atkurti čia kadaise gamintų indų bei krosnių koklių gamybą.

Organizuoja įvairius renginius

A. Juodeškienė pasakojo, kad VšĮ „Kintai Arts“ Kintuose veikti pradėjo nuo 2009 metų, ir visi čia įgyvendinami projektai susisiekia su Kintams svarbiomis turizmo, sporto, meno veiklomis.

Audros Juodeškienės sūnus Laurynas Juodeška yra įkūręs Kintų kaitų klubą ir Tarptautinės kaitavimo Organizacijos (IKO) atstovybę Baltijos šalyse, kuri veda mokymus Kintų paplūdimyje. Pašnekovės vyras Arlandas Juodeška – plaukimo veteranas, kasmet, jau trečią kartą, įgyvendina tarptautinį Kuršių marių plaukimo maratoną, kuriame varžovų plaukimo distancija – 10 km, 5 km ir 2 km plaukimai nuo Neringos pusiasalio Lydumo rago iki Kintų uosto.

Šiemet jau devintą kartą vyksta A. Juodeškienės įkurtas Kintų muzikos festivalis, kuriame žiūrovai per pusantro mėnesio išvysta aukščiausio lygio profesionalios muzikos koncertų.

Taigi, įkurta Meno rezidencija ir kuriamos paveldo amatų dirbtuvės turės tinkamas patalpas menininkų bei renginių dalyvių apgyvendinimui. Šis gražiausias Kintų pastatas dėka INTEREG projekto bus vėl sugrąžintas aktyviai krašto meno ir kultūros paveldo veiklai, bendruomeniškumo skatinimui bei kultūrinio turizmo vystymui.

Publikacija parengta padedant Europos Sąjungai. Už publikacijos turinį atsako tik VšĮ „Kintai Arts“ ir jis negali būti laikomas atspindinčiu Europos Sąjungos požiūrį.
Šį projektą finansuoja Europos Sąjunga ir Rusijos Federacija.

Komercijos direktorius, korespondentas