Dalyvavo vaikai ir bendruomenės
Projekto organizatoriai VŠĮ „Kintai Arts“ su partneriais baigė įgyvendinti pirmąją keramikos darbų sesiją Kintuose. Projekte numatyta 16-a kūrybinių dirbtuvių sesijų po 4 valandas. Šią veiklą kuruoja ir įgyvendina Kintų Vydūno kultūros centras, kuris specializuojasi edukaciniuose-etnokultūriniuose projektuose, gyvųjų dailės amatų demonstravimo programose bei skatina jaunimo įtraukimą.
Pirmoji dirbtuvių sesijos dalis buvo skirta specialiai vaikams ir jaunimui. Keramikos užsiėmimus dar 2022 m. rudenį Kintų Vydūno kultūros centras vykdė kartu su Kintų pagrindinės mokyklos moksleiviais. Didžioji dauguma vaikų pirmą kartą lietė molį, susipažino su jo struktūra, savybėmis ir technologinėmis galimybėmis, galėjo patys išbandyti ir suprasti, kaip iš molio gimsta įvairūs keramikos kūriniai. Pirmiesiems savo gaminiams sukurti vaikai mokėsi kočioti molio lakštą ir iš jo formuoti lėkštelės pavidalo gaminį. Taip gimė rudeninio lapo formos lėkštutės. Vėliau jie mokėsi išpjauti žuvies formą, ją dekoruoti ir suformuoti lėkštelę arba muilinę.
Nuo 2023 m. sausio mėnesio vyko septyni užsiėmimai Kintų ir Šilutės rajono bendruomenių žmonių grupėms. Užsiėmimus lankė ir pradedantieji menininkai, ir jau patyrę. Kiekvieną šeštadienį, padedami skulptorės-keramikės Justinos Vitkutės, visi susirinkusieji pasinėrė į keramikos subtilybes. Dalyviai galėjo kūrybiškai realizuoti įgytas žinias bei turėjo galimybę laisvai individualiai saviraiškai. Mokėsi gaminti puodelius, lėkštutes, padėkliukus ir kitokius gaminius. Paskutinio užsiėmimo metu dalyviai pasinėrė į koklių gamybą. Pasitelkę senąsias reljefinių koklių gamybos technologijas, kiekvienas sukūrė dekoratyvią keraminę plokštelę. Iš jų vėliau bus dėliojamas keraminių koklių pano, kuris liks „Kultūros skūnės“ dirbtuvėse, kaip pirmasis bendras kūrybinis darbas.
Vadina terapija ir meditacija
Pirmosios dirbtuvių sesijos paskutinės pamokos metu dalyviai dalijosi patirtais įspūdžiais. Dauguma keramikos praktiką įvardino, kaip tam tikrą terapiją, leidžiančią pasinerti į kūrybos pasaulį, atitrūkti nuo kasdienybės rūpesčių, taip pat įgyti naują patirtį.
„Tai atsipalaidavimas. Laikas praeina nepastebimai ir padeda pailsėti nuo įvairių rūpesčių“, – pasakojo projekto dalyvė Jurgita Tamošaitienė.
„Išbandžiau keramiką pirmą kartą. Smagus būdas praleisti savaitgalį, išmokti naujų naudingų dalykų“, – sakė Manta Karlinskaitė.
„Tai tam tikra meditacija! Ir, jei tik yra galimybė pratęsti šiuos mokymus, tai būtų šaunu!“, – komentavo projekto dalyvė Gražina Merkelytė-Šimkuvienė.
Ir pati mokytoja, Vilniaus dailės akademijos absolventė Justina Vitkutė, džiaugiasi šia galimybe. Pasak Justinos, mintis apie darbą su žmonėmis šiek tiek gąsdino, bet užsiėmimams prasidėjus, visos baimės išnyko, ji visada laukė naujų užsiėmimų pradžios. Ateityje – dar daug įvairių veiklų, nes keramikos užsiėmimai tęsis.
Bus ir kitokių veiklų
Pirmoji kūrybinė sesija keramikos dirbtuvėse pasibaigė. Ji buvo bandomoji, todėl šie užsiėmimai buvo nemokami. Toliau norintys tęsti šią veiklą ir pasinerti į keramikos meną turi tokią galimybę. Antroji sesijos dalis bus mokama, tačiau dalyviai nusiteikę ir toliau lankyti edukacijas.
Projekte „Kultūros skūnė“ numatyta ir kitų įvairių veiklų. Jos apims tokius tradicinius vietos amatus, kaip senovinių laivų statyba, tradicinių vėtrungių ir keramikos dirbinių gamyba. Šiomis veiklomis siekiama įtraukti įvairaus amžiaus vietos gyventojus: jaunimą, vaikus iš socialiai nesaugios aplinkos bei senjorus. Tikslas – kelti vietinių gyventojų savivertę, ugdyti savanorystę bei mokėjimą reprezentuoti kraštą.
Įkūrus „Kultūros skūnės“ dirbtuves, visos veiklos taps edukacinėmis programomis ir bus teikiamos kaip tęstinės kultūrinės paslaugos, kurioms anksčiau tinkamų sąlygų nebuvo.
Rašyti atsakymą