Prokuratūra rinkimų klastojimo bylą pasiuntė į šiukšliadėžę

rinkimu komisijos_protokolas3Rinkimų biuletenių klastojimo aplinkybes Šilutėje 2015 metų kovą vykusių savivaldos rinkimų metu tyrusi Tauragės apylinkės prokuratūra ikiteisminį tyrimą nutraukė. Prokurorė Irina Paulauskienė lapkričio 21 d. pranešė, kad nusikaltimo požymių nenustatyta.

Tokia tyrimo baigtis pašiurpino savivaldybės politikus Sandrą Tamašauskienę, Daivą Žebelienę, Arvydą Jaką, kurių kreipimasis į prokuratūrą ir buvo pagrindas pradėti šį tyrimą.

Dėl rinkimų rezultatų klastojimo Vyriausioji rinkimų komisija panaikino savivaldos ir tiesioginių mero rinkimų rezultatus Šilutės rinkimų apygardoje ir surengė pakartotinius rinkimus.

Dabar paaiškėjo, kad prokuratūra nusikaltimo požymių neįžvelgia.

Minėti trys politikai spaudos konferencijoje pranešė, kad nenuleis rankų, sieks ieškoti teisybės ir tikisi, kad rinkimų klastotojai bus nustatyti ir nubausti.

 Klastojimą pripažino VRK

Ikiteisminį tyrimą dėl savivaldos rinkimų rezultatų klastojimo Šilutės rinkimų apygardoje prokuratūra pradėjo gavusi Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų Šilutės skyriaus, visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“, Liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) Šilutės skyriaus bendrą pareiškimą bei gavusi papildomos informacijos iš LR Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) apie savivaldos rinkimų procedūrų pažeidimus Šilutės rajono rinkimų komisijoje.

Minėtų politinių organizacijų lyderiams S.Tamašauskienei, D.Žebelienei ir A.Jakui vilčių, kad dokumentų klastojimo herojai bus nustatyti ir nubausti, teikė ir VRK sprendimas panaikinti Šilutės savivaldybės rinkimus ir surengti juos iš naujo.
rinkimai copy
Rinkimų apygardos komisija, VRK nurodymu atlikusi kai kurių apylinkių rinkimų biuletenių, kitų dokumentų tyrimą, rado kelis šimtus galimai suklastotų išankstinio balsavimo biuletenių. Buvo rasta dešimtys biuletenių, užpildytų identišku braižu (reitinguoti penki pasirinkti socialdemokratų sąrašo politikai), rasta balsavimo vokų su pažeistomis hologramomis ir t.t.

Minėti politikai ir daugelis apygardos komisijos narių neabejojo, kad didžiausia atsakomybė dėl galimų pažeidimų krenta socialdemokratų deleguotam rinkimų apygardos pirmininkui Arvydui Gorodeckui. Jis asmeniškai dalijo rinkimų dokumentus, vykdė jų registraciją, buvo atsakingas už rinkimų dokumentų saugojimą.

Tyrimo iniciatoriai tapo beteisiais liudininkais

Sužinoję prokurorės I.Paulauskienės verdiktą – nutraukti ikiteisminio tyrimo bylą, nes nenustatyti nusikaltimo požymiai, S.Tamašauskienė, D.Žebelienė ir A.Jakas buvo apstulbinti ne tik dėl tokio sprendimo, bet ir dėl to, jog jie neturi teisės susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga, neturi teisės skųsti prokurorės sprendimo. Politikams paaiškinta, kad jie ikiteisminio tyrimo byloje užregistruoti tik kaip liudininkai, todėl domėtis tyrimo eiga ir surinkta medžiaga negali.

Spaudos konferencijoje S.Tamašauskienė teigė, kad tik dėl teisinių žinių stokos ji su kolegomis surašė skundą taip, kad netapo proceso dalyviais – buvo pripažinti tik kaip liudininkai, o ne kaip nukentėjusieji. Nukentėjusieji būtų turėję galimybę apskųsti prokuratūros sprendimą.

„Manau, kad nesąžiningų rinkimų metu nukentėjusieji yra visi rinkėjai, ne tik mes – politikai. Akivaizdu, kad buvo pažeistas viešasis interesas, vadinasi, skundus dėl rinkimų rezultatų klastojimo gali rašyti bet kuris visuomenės narys. Jeigu iš mūsų nepriima skundo, tai gal Šilutės rinkėjų interesus gali imtis ginti Pezidentė, Seimo nariai?“, – kalbėjo S.Tamašauskienė.

Politikai svarstė, kad gal šokiruojantį prokuratūros sprendimą apskųs pati VRK, gavusi oficialų pranešimą apie ikiteisminio tyrimo nutraukimą.

RINKIMU KLASTOJIMAS_SEPUTIS„Jeigu VRK į tai irgi numos ranka ir nebenorės grįžti prie skandalingųjų Šilutės valdžios rinkimų, tai gal verta pačią VRK supurtyti – paduoti ją į teismą už tai, kad be reikalo (sprendžiant iš prokurorės nutarties) anuliavo 2015 m. kovo rinkimų rezultatus Šilutėje, kad skelbė naujus rinkimus?“, – variantus dėliojo politikai.

Šią savaitę politikai parengė raštą Lietuvos Respublikos Prezidentei Daliai Grybauskaitei, Seimo nariams Remigijui Žemaitaičiui ir Alfredui Stasiui Nausėdai, Vyriausiosios rinkimų komisijos, Generalinės prokuratūros, Valstybės saugumo departamento vadovams.

Politikų rašte valstybės vadovė, Seimo nariai ir atsakingų institucijų vadovai informuojami apie parodoksalią teisinę situaciją Šilutėje: VRK pripažino, kad rinkimų dokumentai Šilutėje buvo klastojami, todėl surengė pakartotinius savivaldos rinkimus, tačiau po pusantrų metų tyrimo prokuratūra pareiškia, kad jokio nusikaltimo nebuvo. Neįtikėtina išvada!

Politikai rašte konstatuoja, kad rinkimų dokumentų klastojimo byla bei pasikartojantys balsų pirkimų atvejai kelia didelį visuomenės susidomėjimą. Užgniaužtos su rinkimais susijusios ikiteisminės bylos, nenustatyti ir nenubausti klastojimų užsakovai ir vykdytojai – tai nuvilia žmonių tikėjimą ir pasitikėjimą Lietuvos valstybe bei jos teisinėmis institucijomis.

Po spaudos konferencijos „Šilutės naujienos“ gavo pranešimą, kad raštą minėtoms institucijoms pasirašė ne tik S.Tamašauskienė, D.Žebelienė, A.Jakas, bet ir Liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus vicepirmininkas, savivaldybės Tarybos narys Algirdas Gečas bei Valstiečių ir žaliųjų sąjungos Šilutės skyriaus pirmininkas, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virgilijus Pozingis.

Raštą pasirašę politikai prašo inicijuoti, kad būtų apskųsta prokuratūros nutartis nutraukti ikiteisminį tyrimą, ir kad rinkimų dokumentų klastojimo byla pasiektų teismą.