Prostatos simptomus atpažinti lengva, svarbu tik nesigėdyti

 

Padimanskas 1Intymia sveikata vyrai, linkę susirūpinti tik tada, kai ligos simptomų nebegalima ištverti. Sveikatos specialistai pataria prostata rūpintis itin atidžiai, nes užleistos ligos gali lemti lytinio gyvenimo, vaisingumo problemas. Nereikėtų laukti ryškių simptomų ar skausmo: mažesnė ar net nutrūkstanti šlapimo srovė – vienas pirmųjų prostatos sutrikimų ženklų. „Eurovaistinės“ vaistininkas Dainius Viederis sako, kad visiems prostatos sutrikimams būdingi panašūs požymiai, ir nors ligos dažniau pasireiškia vyresniems pacientams, bet kurio amžiaus vyrams, pastebėjus pirmuosius simptomus (pilvo apačios, sėklidžių ar tarpvietės maudimas, skausmas) svarbu nesigėdyti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją. O Šilutės ligoninės gydytojas urologas Edgaras Padimanskas atkreipia vyrų dėmesį, kad bent kartą per metus reikia išsitirti prostatą.

Priežastys ne tik amžiuje

Anot urologo E. Padimansko, ankstyvoje stadijoje diagnozavus vėžį, apie 95 proc. vyrų pasveiksta. „Šeimos gydytojai tikrai atlieka savo darbą, reikalingus tyrimus, o prireikus – siunčia pacientą pas mus biopsijai. Kai diagnozuojame vėžį pradinėse stadijose, ir gydymas paprastesnis, ir efektas didesnis“, – aiškino E. Padimanskas. Urologas atskleidė, jog apie 60-65 proc. visų biopsijų, kurios atliekamos Šilutės ligoninėje, yra teigiamos.

Vienintelė diagnostinė priemonė, leidžianti aptikti ankstyvąsias prostatos vėžio stadijas – PSA tyrimas. Šis tyrimas, anot urologo, leidžia aptikti ne tik vėžines ląsteles, bet ir įvertinti galimo susirgimo riziką. Taigi, jei PSA tyrimo rezultatas teigiamas, būtina kreiptis į Šilutės ligoninę urologo konsultacijai.

„Į prostatito požymius dėmesį pacientai atkreipia dažniau. Prostatos uždegimas pasireiškia skausmu pilvo apačioje, sėklidėse ar vidiniame šlaunų paviršiuje, padažnėja šlapinimasis, gali atsirasti kraujo šlapime ar spermoje. O štai šlapinimosi sutrikimus vyrai linkę pripažinti rečiau, nors būtent mažesnė ar nutrūkstanti šlapimo srovė, padažnėjęs šlapinimasis naktį, sudėtinga šlapinimosi pradžia gali pranešti apie prostatos hiperplaziją“, – sako D. Viederis.

Pradinėse ligos stadijose nusiskundimai yra lengvesni, todėl neretai vyrai į juos žiūri pro pirštus, tačiau gydytojai pataria reguliariai tikrintis ir nuo 50-ties. Vyrams, kurių šeimoje buvo prostatos vėžio atvejų, nuo 45 m. pradėti naudotis prostatos vėžio prevencinėmis programomis. Laiku pastebėjus onkologinį susirgimą, didėja sėkmingos gydymo baigties tikimybė.

Prostatos ligos pasireiškia vis jaunesniems vyrams, bet pokyčius lemia ir amžius. Vyrui senstant, dažnai vyksta priešinės liaukos pokyčiai, ji padidėja, o tai sutrikdo normalų šlapimo patekimą į pūslę ir gali būti pagrindinė gerybinės prostatos hiperplazijos priežastis.

Pagrindiniai prostatito sukėlėjai yra mikroorganizmai, kurie infekcijos metu gali plisti iš šlaplės ar šlapimo pūslės, priežastis gali būti ir lytiniu keliu plintančios bakterijos. Riziką didina chirurginės šlapimo takų procedūros, lytinių organų traumos, nusilpęs imunitetas. Specialistai nenuvertina ir tokių faktorių kaip padidėjęs kraujospūdis ar gliukozės kiekis kraujyje, nejudrus gyvenimo būdas bei riebus maistas. Tinkamai kontroliuojant šiuos rizikos veiksnus, galima pavėlinti sutrikimus ar jų išvengti.