Protestai nepadės – Laisvės alėjos Šilutėje nebeliks

 

 

Laisves alejaŠilutėje nebelieka seniausio miesto kvartalo – Laisvės alėjos, visi 11 čia stovinčių daugiabučių namų tampa vienos iš trijų aplinkinių gatvių namais. Toks verdiktas jau nebesvarstomas, nes taip bus – alėjų ir kvartalų nebeliks – ir kituose Lietuvos miestuose.

O iš to išplaukia, kad pusšimtį metų vienoje vietoje ir vienu adresu nugyvenę žmonės dabar net nekeisdami gyvenamosios vietos turės pratintis prie naujo savo adreso. Teks jiems tą

naują adresą pranešti visiems laiškus rašantiems ir užjūriuose gyvenantiems draugams bei giminaičiams, ir taikytis su mintimi, kad nelaimėje jų nepaliks ir teisingu adresu atvyks ir Greitosios medikai, ir policija, ir ugniagesiai.

Toks Vyriausybės nutarimas įgyvendinamas jau nuo 2011 metų, kai įsigaliojo atitinkamas Vidaus reikalų ministro įsakymas. Ir Šilutėje jau yra dešimtys namų, kurių gyventojai pratinasi prie visai naujų adresų, nors gyvenamosios vietos nepakeitė. 

Tačiau šilutiškiai nebūtų šilutiškiai, jeigu taip paprastai sutiktų su jiems primetama naujove ir čia neįžvelgtų galimybės prieštarauti. Nes mūsų mieste taip jau įprasta, kad vos tik išlenda kokia nauja vietinės reikšmės ar aukščiausios šalies valdžios nuleista iniciatyva, vietiniai sukyla protestams. Ir prasideda juodų kaspinų, degančių žvakių, apraišiotų medžių ir visokių kitokių akcijų banga.

Laisvės alėjos gyventojai irgi pyksta. Savivaldybės ir seniūnijos vadovų sukviesti į naujovės pristatymą jie irgi bandė ir protestuoti, ir kalbų, kad ne vietos valdžia sumanė tokią naujovę, kad ji irgi norėtų gyventi ramiai ir kad nieko keisti nereikėtų, negirdėjo. Tačiau traukinys jau pajudėjo…

Reforma vyksta jau keli metai

Į susitikimą su savivaldos vadovais susilaisves alejos_susirinkimasrinkę Laisvės alėjos daugiabučių gyventojai neslėpė nepasitenkinimo jiems primetama naujove. Šilutiškiai kalbėjo nesuvokiantys, kam galėjo užkliūti gerą pusšimtį metų stovintis kvartalas, pastaruosius kelis metus ir į alėją perkrikštytas. Mat dar prieš kelis metus kalbininkai žodį „kvartalas“ nutarė visai išimti iš lietuvių kalbos, nes jis turįs „neskanų“ – rusišką prieskonį. Tuomet kvartalai vieningai pervadinti alėjomis.

Tačiau neseniai susizgribta, jog ir šis žodis esą neatitinka tikrosios gyvenamosios vietos paskirties. Ir nutarta, kad jau ir vėl laikas keisti taip pavadintų gyvenamųjų rajonų pavadinimus. Ir ne tik Šilutėje – visoje Lietuvoje. O tokį „išmintingą“ nutarimą priėmė 2011-aisiais tuometinės Vidaus reikalų ministerijos vadovai.

Tada jau sukruto ir Registrų centras, tiksliau – sukrusti jam buvo liepta, nes teko pradėti keisti daugybės visos šalies gatvių pavadinimus ir namų numerius. Savo ruožtu įsakymai krutėti buvo numesti savivaldybėms ir seniūnijoms, o lėšos tokiems darbams, žinoma, keliavo iš visų mūsų – mokesčių mokėtojų kišenių.

„Šilutės naujienose“ taip pat jau ne kartą rašėme apie pakeistą Jaunimo kvartalo, vėliau – jau alėjos numeraciją, apie pokyčius Sodų, Pramonės ir kitose gatvėse. Rašėme todėl, kad visose šiose gatvėse daugelį dešimtmečių gyvenę žmonės negalėjo suvokti, kam užkliūva vienokie ar kitokie gyvenamųjų rajonų ir gatvių pavadinimai.

Būta ir visai kurioziškų atvejų, kai apie naujoves nieko keletą metų negirdėję senoliai nuėję į seniūniją kompensacijos už kurą prašyti išgirdo, kad jie negalintys į jokias kompensacijas pretenduoti. Esą tuo adresu, kurį nurodo, nei kokio jų turto, nei jų pačių nesą… Vieną šeimą tuomet kone šokas ištiko, nes pirmoji jiems į galvas šovusi mintis tuomet buvo, kad senolė mama savo namus jau kam nors padovanojo…

Tik pradėję minti kelius į redakciją ir valdiškas įstaigas žmonės išsiaiškino, kad pusę šimto metų vienoje gatvėje stovėję jų gimtieji namai ištiesų  jau seniai randasi visai kitoje gatvėje. O kartu kitoje vietoje yra registruota ir jų senolė…

Europietiškos alėjos nebebus

laisves alejos_susirinkimas_1Ir vos tik vienos gatvės ar rajono gyventojai apsiprato su naujiena, reforma pasiekė kitą gyvenamąjį kvartalą. Šiuokart užsimota prieš seniausią Šilutės gyvenamąjį rajoną – Laisvės alėją, beje, didžiąją savo egzistavimo dalį buvusią kvartalu. Ir vos tik čia gyvenantys tūkstantis ar daugiau žmonių apsiprato su naujuoju – alėjos statusu, jie ir vėl statomi tarp girnapusių – verčiami susitaikyti, kad dabar jau ir alėjos tokios nebebus.
„Tai kas gi bus?“ – vieni kitų klausinėjo šilutiškiai, rinkdamiesi į Šilutės seniūnijos salę.

Vieni jų piktinosi, kad valdžia imasi tokių „popierinių“ ir išties nereikalingų žingsnių vietoje to, kad iš pagrindų sutvarkytų visą alėjos teritoriją. Mat joje yra ir neišbrendamų vietų, klampynių, senų suklypusių, vaizdą smarkiai gadinančių pastatėlių, užtat labai trūksta šiukšlių konteinerių ir t.t. Šilutiškių nuomone, kaimų seniūnijos kur kas labiau rūpinasi savo žmonėmis, nei Šilutės.

Kiti priminė visoje Lietuvoje žinomas Kauno Laisvės ir Klaipėdos Mažvydo alėjas, ir sakė nesuprantantys, kodėl užsimota tik prieš jų gyvenamąją vietą.

Dar kiti nesuprato, kodėl tokius šilutiškių reikalus „reguliuoja Vilnius“, sakė manantys, kad taip pažeidžiamas pagrindinis demokratijos principas ir priminė visai neseną istoriją kai jiems buvo bandoma „primesti“ ir „Šimtmečio“ gatvę. Šioji turėjo būti nutiesta per pačią alėją, kad būtų patogu įvažiuoti į visus kiemus. Sukilę gyventojai tokiam jau parengtam projektui pasipriešino, o šiandien prašo tvarkyti po lopinėlį.

Pasak S.Šepučio, pagal tuomet siūlytą projektą sutvarkyta alėja būtų buvusi tiesiog europietiška, o dabar traukinys jau nuvažiavo, t.y., pinigai nukeliavo į kitas gatves. „Dabar jau tikrai nebežinau kada jūsų kvartalas bus tvarkomas, nes jūs patys nubalsavot prieš“, – sakė jis.

Bus kitos gatvės ir kiti numeriai

Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus su pavaduotoju Algirdu Ivanausku susirinkusiesiems aiškino, kad ir jiems nėra malonus toks nurodymas, kad tai tik papildomi darbai, kuriuos bus privalu atlikti per nurodytą laiką. Nes ne gyventojams, o seniūnijai klius rūpestis pakeisti namų numerius, aplinkinėse gatvėse pastatyti nuorodas apie įvažiavimus.

O tie įvažiavimai bus iš trijų aplinkinių gatvių – Lietuvininkų, Taikos ir V.Kudirkos. Būtent tokie liks ir alėjoje stovinčių namų adresai – jie priklausys Lietuvininkų, Taikos ir V.Kudirkos gatvėms, priklausomai nuo to, arčiau kurios stovi.

Taip Laisvės alėjos 1 namas taps V.Kudirkos g. 11A, namas Nr. 2 – V.Kudirkos g. Nr. 11, Nr. 3 – V.Kudirkos g. Nr. 9, Nr. 4  – V.Kudirkos g. Nr. 5A, Nr. 5 – V.Kudirkos g. Nr. 5B, Nr. 10 – Taikos g. Nr. 10A, Laisvės al. Nr. 1A gyventojai gyvens Taikos g. 10B name, Laisvės Nr. 6 taps Lietuvininkų g. Nr. 61A, Laisvės al. Nr. 9 – Lietuvininkų g. Nr. 47A, Laisvės al. Nr. 8 – Lietuvininkų g. Nr. 47B, o Laisvės al. 7-asis namas – Lietuvininkų g. 47C namu.

Seniūnijos vadovai taip pat priminė, jog jie supranta, kad gyventojams tai dideli nepatogumai. „Mes tik vykdytojai,  privalome vykdyti tai, kas nurodyta“, – įrodinėjo seniūnas R.Steponkus. O savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis neslėpė esantis „toks pat nepatenkintas, kaip ir gyventojai“. Bet už nepaklusnumą Savivaldybei jau grasinama vyriausybės atstovų vizitais, tad prieš vėją nepapūsi.

S.Šeputis siūlė šilutiškiams į Laisvės ir Mažvydo alėjas nuvažiuoti po poros metų, tuomet esą jau ir jos vadinsis gatvėmis. Nes Lietuvoje dabar galioja tokie teisės aktai, kuriuose nurodyta, jog namai turi stovėti tik gatvėse, o jų numeriai negali pažeisti eilės didėjimo bei numerių atskyrimo tvarkos.   

Seniūnas sakė, jog ir prieš kelis metus, tik gavus nurodymą keisti Jaunimo alėjos namų numeraciją buvo bandyta prašyti Registrų centro atidėti tokį nurodymą. Tačiau toks prašymas naudos nedavė. Nebūtų jos ir dabar, jei ir vėl kas nors sumanytų prieštarauti naujajai tvarkai.

Patiems į įstaigas kulniuoti nereikės

Į būseną „visi kalba, niekas neklauso“ įsijautusius saviškius kiek pristabdė Laisvės alėjoje gyvenantis pedagogas Vytautas Žemaitaitis. Jis paprašė konkrečiai įvardinti kiek tokia pertvarka kainuos patiems gyventojams, ar kas nors kompensuos tas išlaidas, ar jiems teks lankytis paslaugų teikimo įmonėse ir ten deklaruoti savo naujuosius adresus ir pan. Susirinkusieji išgirdo, kad niekur eiti jiems nereikės išskyrus Registrų centrą, kur tvarkant nekilnojamojo turto dokumentus teks pasiimti nė 3 eurų nekainuojantį naują gyvenamosios vietos dokumentą. O visi paslaugų teikėjai, taip pat Greitosios medikai, ugniagesiai, policijos pareigūnai naujuosius adresus gaus centralizuotai. Net bankuose ir navigacijos įrenginiuose informacija atsiras gyventojams nekrutinant piršto.

Kada žmonėms reikėtų eiti į Registrų centrą, taip pat praneš seniūnija.

Beje, ir sulig Laisvės alėja pertvarkos Šilutėje nesibaigs. Pasak seniūnijos vadovų, panašus likimas laukia ir Melioratorių alėjos, Turgaus gatvės ir kitų vietų, kur numeracija neatitinka šių dienų reikalavimų, gyventojų.