Proveržis rajono gyventojų demografijoje: gimsta daugiau, o miršta mažiau nei pernai

Dabartinę demografinę situaciją, pasitelkus pagrindinius jos rodiklius, trumpai galima būtų vertinti ir iliustruoti vienu sakiniu. Gyventojų skaičius rajone, kaip ir visoje Lietuvoje, mažėja labai sparčiai, gimstamumo lygis yra žemas ir gerokai atsilieka nuo lygio, galinčio užtikrinti kartų kaitą.

Gimsta daugiau mergaičių

Per šių metų devynis mėnesius, Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyrio duomenimis, rajone gyventojų skaičius pasipildė 290 kūdikių. Tarp jų viršų ima lyderiaujančios mergaitės, jų gimė 162, o berniukų sulaukėme 128.

Daugiausiai naujų gyvybių sulaukėme liepą, tą mėnesį iš viso gimė 52 kūdikiai. Vertinant bendrą naujagimių skaičių, mieste jų gimė daugiau – 148, seniūnijose – 142. Vasaros mėnesiai padovanojo ir kelias dvynių poras: birželį jų gimė 3, o liepą – 1.

Lyginant šių metų 9 mėnesius su praėjusių 2021-ųjų tuo pačiu laikotarpiu, yra ir džiugių naujienų. Pernai nuo sausio iki rugsėjo mėnesio pabaigos mūsų rajone sulaukta 265 naujagimių (145 berniukų ir 120 mergaičių). Tai – 25 kūdikiais mažiau, nei šiemet. Vadinasi, šie metai demografine prasme yra jau šiek tiek geresni.

Miršta daugiau moterų

Analizuojant mirčių skaičius entuziazmas šiek tiek slopsta. Štai vien šiemet sausio-rugsėjo mėnesiais netekome 487 gyventojų – beveik dvigubai, nei sulaukėme naujagimių. Vienas iš skaudžiausių mirtimis buvo vasaris, tuokart amžinajam poilsiui atgulė daugiausia – 61 gyventojas.

Simboliška, jei džiaugiamės, kad daugiau gimsta mergaičių, tačiau daugiau ir netenkame moterų – didėja jų mirštamumo skaičiai. Per šių metų 9 mėnesius moterų netekome net 245, o vyrų – 242.

Daugiausia gyventojų netekome seniūnijose, kaimiškose vietovėse – net 271, o miesto ribose – 216.
Tačiau yra ir džiugių statistikos duomenų – šiemet mirštamumas gerokai mažesnis nei pernai. 2021 m. per 9 pirmus metų mėnesius netekome net 550 gyventojų – tai 63 daugiau nei šiemet. Vienas iš kritiškiausių 2021 m. mėnesių buvo sausis, kai mirė 90 gyventojų.

Daugiau tuokiasi, mažiau skiriasi

Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyrio duomenimis, per 9 šių metų mėnesius įregistruotos 274 santuokos: liepą daugiausia – 70, rugpjūtį – 65, birželį – 43, rugsėjį – 33. Kitais mėnesiais santuokų buvo gerokai mažiau: sausį – 2, kovą – 8, vasarį – 10.

Tuo tarpu pernai per 9 pirmuosius mėnesius santuokų įregistruota 267, tai 7 mažiau nei šiemet. Ir pernai gausiausias vestuvėmis buvo rugpjūtis, kai iš viso santuoką įregistravo 81 pora. Šiemet tuo derlingiausia buvo liepa.

Na, o šiemet per 9 mėnesius santuokos saitus nutraukė 74 poros, pernai per tą patį laikotarpį – net 107 poros.