Psichologės patarimai, kaip atsikratyti pavasarinio vangumo

Pavasariniai pokyčiai gali lemti ne tik pagerėjusią nuotaiką, bet ir vangumą, energijos trūkumą. Psichologės Ugnės Juodytės teigimu, nemažai žmonių pavasarį susiduria su oro ir laiko permainomis, todėl patiria stresą.

Pavasariniai pokyčiai

U. Juodytė atkreipia dėmesį, jog pavasarį ne visi vienodai jaučiame pakitusios aplinkos sukeltus pokyčius. Vieniems tai laikas, kai padaugėja energijos, sumažėja nuotaikų svyravimai, vyrauja pozityvus požiūris, stiprėja noras rūpintis savimi, kurti. Kiti gali patirti nerimą, susijaudinimą, nuovargį, mieguistumą, irzlumą, apatiją, atminties sutrikimą, motyvacijos trūkumą, pykčio ar agresijos proveržius.

Anot U. Juodytės, nereikėtų pernelyg nerimauti dėl pavasarį užklupusios vangios nuotaikos, jei ji tęsiasi mažiau nei dvi savaites, patariama sau duoti daugiau laiko prisitaikyti prie aplinkos pokyčių. Tai – laikinas, pereinamasis laikotarpis, nuotaika stabilizuosis, kai organizmas prisitaikys.

Tačiau ji pataria nenumoti ranka, jei nemalonios būsenos užsitęsia ilgiau nei dvi savaites ir atsiranda sunkumas kokybiškai gyventi bei atlikti kasdienes užduotis. Tokiu atveju rekomenduoja pasitarti su specialistais.

Pavasarį galime jaustis vangiai, tačiau ne visada žinome, kas turi įtakos neigiamiems pojūčiams. Norint tai suprasti, verta atsižvelgti į vidinius ir išorinius veiksnius, tam gali turėti įtakos žmogaus požiūris į pakitusią aplinką. „Kai kurie pavasarį priima pozityviai, jo laukia, o kitiems – tai metas, sukeliantis nepageidaujamų efektų“, – teigia U. Juodytė.

Įtakos savijautai turi net kintantis šviesos kiekis. Dėl per didelio šviesos kiekio organizme sumažėja melatonino (užmigti padedančio hormono) ir padaugėja serotonino (atsipalaidavimo ir ramybės hormono). Tai gali lemti prastesnį miegą bei padidėjusį susijaudinimą, nerimą. Itin šviesiomis dienomis mūsų smegenys yra budresnės, dėl to sunkiau nurimti, susitelkti, atsipalaiduoti. Pavasarinės alergijos taip pat dažnai daro įtaką prastai savijautai. Psichologė atkreipia dėmesį į 2019 m. tyrimą, kuriame dalyvavo 1306 žmonės, susiduriantys su alergijomis dėl žiedadulkių: pastebėta, kad kai žiedadulkių koncentracija ore buvo didesnė, vyravo prastesnės nuotaikos, sodresni depresijos simptomai.

Kas gali padėti?

Gera emocinė būklė yra neatsiejama nuo fizinės veiklos. Pasak U. Juodytės, daugiausia laiko vertėtų praleisti lauke. Žinoma, prabėgimo nuo automobilio iki parduotuvės neužtenka – reikalingas dėmesingas laikas gamtoje: kas vyksta aplink, kokie medžiai ir augalai atgyja, kokie vabzdžiai skraido, kokio šiltumo vėjo gūsiai, kaip kinta žemės kvapas.

„Klausykite, uoskite, lytėkite, stebėkite, ragaukite“, – juslių svarbą akcentuoja specialistė, ir rekomenduoja judėti bent 30 min. per dieną. Judesys tinka įvairus: nuo sodinukų sodinimo, greitesnio ėjimo, dalyvavimo varžybose iki bėgiojimo.

Pavasarinio vangumo gali padėti atsikratyti ir 4 žingsnių pratimas. Jo metu pripažįstame sau, kad patiriame sunkumą, primename, kad viskas gyvenime – laikina, suvokiame, jog tą patiria tūkstančiai žmonių, todėl nesame vieni, bei paklausiame: kaip galiu save palaikyti?

Geros nuotaikos užtikrinimui pavasarį reikalingas rutinos palaikymas: vakarinis pasivaikščiojimas su šeima, rytinis arbatos puodelis niekur nelekiant, šilta vonia prieš miegą ar bet kas, kas yra malonu.

Neatsiejama rutinos dalis – vienodas miego režimas. Psichologė siūlo atsižvelgti į jos pateiktą veiksmų sąrašą, pagal kurį galite įsivertinti, ką jau darote dėl geresnės miego kokybės.

Specialistė užsimena ir apie rečiau naudojamus būdus – tai meditacija ir tvarkymasis. „Rekomenduoju pasidomėti dėmesingumo praktikomis, kurios yra mokslo įrodyti savijautos gerinimo pratimai. O tvarkymosi darbai gali būti geriausia terapija, besitvarkant keičiasi ne tik fizinė jūsų aplinka, bet ir atsiranda lengvumo pojūtis, mažinamas stresas bei nerimas“, – teigia U. Juodytė.

Veiksmai, užtikrinantys miego kokybę

Einu miegoti ir keliuosi tuo pačiu metu; lova skirta tik poilsiui, nesinešu darbų ar kompiuterio į miego erdvę, joje nesprendžiu konfliktų; lėtai pasimankštinu prieš miegą; 2 val. iki miego nesu apsuptas mėlynos šviesos (televizorius, telefonas ir pan.); kambaryje yra 16–18 °C laipsnių šilumos; prieš miegą pasimėgauju šiltu dušu, vonia ar kitu raminančiu procesu; kambaryje visiška tamsa, nepatenka šviesa iš gatvės; kambaryje tylu; mobilūs įrenginiai kitame kambaryje; jei miegu per pietus, tai mažiau nei 30 min.; miegoti neinu alkanas nei persivalgęs; 6 val. iki miego negeriu kavos; 3 val. iki miego nevartoju produktų, kuriuose yra kofeino.

Pagal BNS inf.