Psichoterapeuto D. Jakučionio patarimai abiturientams

Praūžus egzaminų karštinei abiturientų laukia dar vienas žingsnis – pasirinkti profesiją.

Anot projekto „Euroguidance“ ambasadoriaus, gydytojo psichoterapeuto Dainiaus Jakučionio, tai nėra lengva, nes tik maža dalis nuo vaikystės žino, kuo norėtų būti. Likusioji dalis savo studijų kryptį nusprendžia išlaikę egzaminus.

Rinkitės tai, ką mėgstate ir kas jums įdomu. Nėra reikalo žiūrėti į tai, kas madinga. Ateityje tai gali būti nebemadinga, o kartais ir nebereikalinga. Jei tikrai norite būti gydytoju, rinkitės šią profesiją, bet jei norite juo būti, nes turite gerus balus, pagalvokite, ar užteks jėgų pabaigti tam, ką pradėjote.

Rinkitės tai, ką mokate. Jei mokat gerai skaičiuoti, tai matematinės specialybės gali būti pasirinkimas. Kai žmogus kažką gerai moka, jis gauna iš to pasitenkinimą, nes lengviau pasiekia rezultatų.

Apsvarstykite, ar tikrai reikia stoti į universitetą? Pavyzdžiui, Švedijoje yra dideli konkursai stojant į profesines mokyklas, nes ten jau po kelių semestrų einama į praktiką. Galima pradėti dirbti ir užsidirbti. Svarbus kontekstas, kuriame esate (balai, norai, svajonės ir gebėjimai).

Jei nežinote, kur norite studijuoti, verta palaukti. Savanoriaukite, dirbkite, o išryškėjus norams pasirinkite. Prasmingai išnaudojant metus verta susirasti darbą norimoje srityje, kurioje ir svarstote studijuoti. Taip išsiaiškintumėte, kokia yra realybė. Pravartu kalbėtis su žmonėmis, kurie studijavo ir dirba pagal Jūsų svarstomą specialybę. Tai padeda praplėsti akiratį ir susidaryti įspūdį apie profesiją.

Ką daryti, jei pasirinkote, bet supratote, kad tai – ne Jums? Visada galima pasirinkti iš naujo. Mūsų pasirinkimai gyvenime gali nulemti daug, bet taip pat ir mus apriboti. Tad jei nerandate savo kelio konkrečioje specialybėje, keiskite jį. Negalvokite, kad iššvaistysite laiką – visos žinios ir patirtys yra vertingos gyvenime.

D. Jakučionis atkreipia dėmesį dar į vieną dalyką, kuris apsunkina pasirinkimą, tai – nežinojimas, kaip atrodys profesija ar darbas. „Jaunas žmogus nėra išbandęs tos profesijos, tad jam sunku suprasti, kas jam patinka. Yra toks posakis, kad suprasti kas patinka galima tik tada, kai viskas toje profesijoje yra išmokstama, nes tada jau tikrai aišku ar patinka, ar ne“, – teigia psichoterapeutas.

Psichoterapeutas abiturientams rekomenduoja laisviau pažiūrėti į pasirinkimus ir neužsikrauti naštos pasirinkti visam gyvenimui. „Dar prieš kelis metus sklandė prognozės, kad dabartiniai jaunuoliai pakeis iki 17 darbo vietų per gyvenimą, kai kurie jų, savo profesijas pakeis kardinaliai. Tad gal verta pasirinkti tai, kas patinka ir su užsidegimu tai daryti? O jei reikia pertraukos, ją pasidaryti ir grįžti į mokslus su aiškiu tikslu, nes mokytis niekada nėra vėlu“, – sako projekto „Euroguidance“ ambasadorius.