Pūgos pamažu rimsta, artėja speigas

479202 385321871562208 1271973145 oŽiema įsibėgėja tai pagąsdindama gausesniu sniegu ar didesniu šaltuku, o savaitgalį ji mestelėjo naują iššūkį – pūgas.Sinoptikų perspėjimuose jos buvo numatytos jau penktadienį, atkreipiant dėmesį, jog stiprėjantis pietryčių vėjas pirmiausia sukels pustymą, vėliau pažemio pūgą, o šeštadienį ir sekmadienį jos buvo prognozuotos daugelyje šalies rajonų.

Laimei, stipresnio nei 20 m/s vėjo gūsių neužfiksuota, tačiau ir to pakako, kad lengvas ir dar nespėjęs susigulėti sniegas būtų pustomas. Esant vidutiniam snygiui, jis užvertė ne tik nutolusių sodybų keliukus, bet sukėlė didelių sunkumų ir miestiečiams, tiek vairuotojams, tiek piestiesiems.

Apžvelgiant praėjusio savaitgalio sinoptinę situaciją, meteorologai aiškina, kad pagrindiniai tokių žiemiškų orų kaltininkai – du besigalinėjantys tarpusavyje slėgio dariniai. Vienas jų – tai labai aktyvus Atlanto ciklonas, kurio centras buvo ties Didžiosios Britanijos sala ir po truputį judėjo į rytus, o kitas, priešingai, aukšto slėgio sūkurys, kuris stiprino savo galią ties Rusija ir taip pat artėjo Baltijos šalių link.

Lietuva atsidūrė šių skirtingų aktyvių sūkurių įtakos zonoje.Kadangi pietvakarinė šalies dalis buvo arčiau ciklono, tai šiame regione pirmiausia ėmė snigti ir prasidėjo pūgos, o šiaurės rytinius rajonus atakavo vėjai, sukėlę smarkius pustymus ir pažemio pūgas.Stiprūs vėjai siaučia beveik tris paras, iki 15–16 m/s dar vietomis jie išmatuoti ir praėjusią naktį, panašūs prognozuojami ir šiandien.

Reikėtų atkreipti dėmesį, jog esant net ir lengvam 4–9 laipsnių šaltukui, prie gūsingo 15–20 m/s vėjo, žmogus jaučiasi labiau sužvarbęs (žvarbumo indeksas šiomis dienomis siekia minus 16–18 laipsnių).

Ateinančiomis dienomis pietryčių vėjai pamažu rims, tačiau rytoj ir poryt jie dar gali sukelti trumpas pūgas, tęsis lengvo sniego pustymas. Šiuo laikotarpiu nemažai pasnigs, ypač prie jūros bei centriniuose rajonuose.

Visgi ne krituliai bus pagrindinis šios savaitės akcentas, o stiprėjantis šaltis. Antradienio paryčiais bent šiek tiek pragiedrėjus Aukštaitijos šiaurės rytinėje dalyje termometrai rodys 13–16, kitur 5–10 laipsnių šalčio, dieną visoje šalyje laikysis 6–11 laipsnių šalčio, tik pajūryje bus truputį šilčiau.

Nuo savaitės vidurio šaltis skverbsis vis į didesnę šalies dalį – praplyšęs debesų šydas nepridengs žemės paviršiaus nuo šaltus orus lemiančio anticiklono, todėl temperatūra naktimis jau pasieks ir 15-20 laipsnių, dienomis irgi šalta – minus 8–14 laipsnių. Panaši, vis šaltėjančių orų link, orų tendencija išsilaikys ir savaitgalį.

LHMT baneris