Puiki perspektyva Šilutei: šviečiasi 5 ar 6 seimūnų globa

20161009 203014_00112016 metų Seimo rinkimai Šilutės savivaldybei taps ypatingais. Sėkmė laukia ne vien dėl to, kad mūsų gyventojai vėl patiki Seimo mandatus savo kraštiečiams. Džiugu tai, kad Šilutės krašto rinkėjams, balsavusiems dviejose vienmandatėse apygardose – Pietų Žemaitijos ir Šilutės, šviečiasi net penkių ar šešių čia kandidatavusių Seimo narių globa.

Tokį gausų seimūnų būrelį, daug žadėjusį mūsų rajono rinkėjams, gali lemti II rinkimų turo rezultatai.

Šią Seimo kadenciją Šilutės rajono gyventojai labiausiai jautė trijų Seimo narių – Kęsto Komskio, Artūro Skardžiaus ir Remigijaus Žemaitaičio – dėmesį.

Pietų Žemaitija gali turėti 2 parlamentarus

Pietų Žemaitijos rinkimų apygardoje iš aštuonių pretendentų Seimo rinkimų II ture varžysis du dabar Seimo narių pareigas einantys politikai – „tvarkietis“ RemigijusŽemaitaitis, gavęs 38,03 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių balsų, ir konservatorius Stasys Šedbaras, gavęs 17,04 proc. balsų.

Partijos Tvarka ir teisingumas pirmininku šią savaitę tapęs R.Žemaitaitis dėl savo mandato parlamente jau gali būti ramus: jis yra partijos Tvarka ir teisingumas lyderis daugiamandatėje rinkimų apygardoje, partijos sąraše buvo įrašytas Nr.1 ir po reitingavimo šią poziciją išsaugojo.

„Tvarkiečiai“ I rinkimų ture gavo 5 proc. Lietuvos rinkėjų balsų, todėl užsitikrino penkis Seimo mandatus. Tarp pirmųjų penkių partijos Tvarka ir teisingumas sąrašo politikų yra ne tik R.Žemaitaitis, bet ir Šilutės vienmandatėje rinkimų apygardoje kandidatavęs „tvarkietis“ Kęstas Komskis.

Taigi jie abu vėl tapti  Seimo nariais.

Bet prieš pat šio straipsnio publikavimą, spalio 13 d. 12.30 val., viešąją erdvę apskriejo žinia apie partijos Tvarka ir teisingumas vicepirmininko K.Komskio atsistatydinimą iš partijos. Policija demaskavo gaują, kuri įtariama pirkusi balsus partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatų naudai.

Sulaikyti įtariamieji minėjo Seimo ir partijos „Tvarka ir teisingumas“ vicepirmininko K.Komskio pavardę. Šią žinią jau patvirtino ir laikinai partijos Tvarka ir teisingumas pirmininku tapęs Remigijus Žemaitaitis. Tad K.Komskio perspektyvą vėl tapti Seimo nariu gali sužlugdyti papirkinėjimo skandalas.

Seimo narys, konservatorius Stasys Šedbaras irgi turi dar nepalaidotą viltį, kad ateinančią kadenciją išsaugos parlamentaro mandatą.

Pirmiausia todėl, kad dažnai vienmandatės apygardos autsaideriai savo rekomendacijomis paremia antrąjį pretendentą (rinkimų II ture dažnai taip atsitinka). Palanki aplinkybė racionaliems rinkėjams balsuoti už S.Šedbarą yra ir ta, kad jis atstovautų dabar daugiausia Seimo mandatų iškovojusią TS-LKD.

O R.Žemaitaitis greičiausiai liks Seimo valdžios užribyje – be posto, nes iki šiol rinkimų lyderiai – konservatoriai ir valstiečiai – žalieji nekalba apie koaliciją su „tvarkiečiais“.

Antra reali galimybė S.Šedbarui tapti Seimo nariu – jei II rinkimų ture mandatus laimės bent penki TS-LKD kandidatai, kurie partijos rinkimų sąraše yra aukščiau už S.Šedbarą. S.Šedbaras partijos sąraše buvo įrašytas Nr.26, o konservatoriai I rinkimų ture daugiamandatėje apygardoje yra laimėję 20 mandatų.

Beje, konservatoriams garantuotų vietų Seime jau dabar yra 21, nes Ingrida Šimonytė vienmandatėje rinkimų apygardoje laimėjo I ture.

politikaiŠilutės rinkimų apygardoje vienam jau pasisekė

Po II rinkimų turo net 4 iš 8 politikų, konkuravusių Šilutės  vienmandatėje rinkimų apygardoje, gali būti įteikti parlamentarų mandatai!
Kaip minėjome, „tvarkietis“ K.Komskis mandatas gali atitekti, nes partija Tvarka ir teisingumas daugiamandatėje rinkimų apygardoje gavo 5 mandatus (K.Komskis yra tame penketuke).

Greičiausiai parlamentaro mandatą išsaugos ir Seimo narys, socialdemokratas Artūras Skardžius, pastarąją kadenciją atstovavęs Šilutės kraštui.

Jam rinkimai Šilutės vienmandatėje rinkimų apygardoje nebuvo sėkmingi – už jį balsavo tik 12,9 proc. šilutiškių, ir jis liko tik 4 vietoje. Tačiau A.Skardžių sėkmė lydėjo daugiamandatėje rinkimų apygardoje. Jis Socialdemokratų partijos sąraše iš 23-iosios vietos šoktelėjo aukštyn į 14-ąją vietą ir atsidūrė lygiai ties ta riba, kad lengvai patektų į Seimą. Mat socialdemokratai daugiamandatėje rinkimų apygardoje iškovojo 13 mandatų, todėl bent vienam iš socialdemokratų politikų, dar kovojančių II rinkimų ture vienmandatėse rinkimų apygardose, pasiekus pergalę, mandatas bus įteiktas ir A.Skardžiui.

Tokia galimybė – labai reali, nes II ture su kitų partijų kandidatais dar varžysis Socialdemokratų partijos pirmininkas, premjeras Algirdas Butkevičius, kitos socialdemokratų įžymybės – Juozas Olekas, Julius Sabatauskas.

Už patirtį ar už jaunatvę?

Tikra drama spalio 23-iąją, rinkimų II turo dieną, laukia rinkimų Šilutėje lyderio, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovo Alfredo Stasio Nausėdos bei antroje vietoje likusios TS-LKD kandidatės Sandros Tamašauskienės.

Spalio 9 dieną A.S.Nausėdai Seimo nario mandato jau palinkėjo 24,27 proc. rinkimų dalyvių, o S.Tamašauskienei kelialapį į antrąjį turą suteikė 17,71 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių.

Abu pretendentai yra pasižadėję konkuruoti sąžiningai ir korektiškai. Kas žino, kokius prioritetus Šilutės krašto žmonės vertins aukščiau – gyvenimiškos ir darbinės veiklos A.S.Nausėdos patirtį ar jaunatvišką S.Tamašauskienės entuziazmą tapti valstybės politike.

A.S.Nausėda turi dar vieną realią perspektyvą tapti seimūnu, ne tik laimėjęs II rinkimų turą. Jam parlamentaro mandatas gali būti suteiktas daugiamandatėje rinkimų apygardoje, nes rinkėjai jį Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše kilstelėjo itin aukštai: iš 65-osios vietos į 30-ąją.

Valstiečių ir žaliųjų sąrašas rinkimų I ture jau yra laimėjęs 19 mandatų. Didesnė dalis aukščiau už A.S.Nausėdą sąraše esančių politikų dar varžysis II rinkimų ture vienmandatėse apygardose. Bent 11-os iš jų sėkmė bus ir A.S.Nausėdos sėkmė.

Didžiulė tikimybė, kad bent pusėje iš keturių dešimčių vienmandatėse rinkimų apygardose dar kovojančių Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikų tikrai įveiks savo konkurentus. Apie tai viešai kalba ir partijos lyderis Ramūnas Karbauskis.

S.Tamašauskienei perspektyva laimėti parlamentarės mandatą daugiamandatėje rinkimų apygardoje tėra maža. I rinkimų ture jai TS-LKD sąraše iš 61-osios vietos pavyko pakilti tik į 55-ąją vietą. Konservatoriai daugiamandatėje rinkimų apygardoje jau turi išsikovoję 20 mandatų, o su I.Šimonytės pergale konservatorių eilė daugiamandatėje rinkimų apygardoje sustojo ties Nr.21, todėl vilties, kad 24 aukščiau sąraše esantys politikai laimės vienmandatėse rinkimų apygardose ir padovanos S.Tamašauskienei parlamentarės mandatą, mažai.

S.Tamašauskienei realiausia galimybė tapti parlamento nare – laimėti rinkimų II ture. Tad dabar didžiausias jos rūpestis – suburti daugiau žmonių, remiančių jos kandidatūrą, ir pelnyti rinkėjų pasitikėjimą žengiant paskutinius žingsnelius prie taip viliojančio politikos olimpo.

Visi turės tesėti įsipareigojimus

Be jokios abejonės, visi 16 pretendentų, kurie siekė Seimo nario mandatų abiejose vienmandatėse rinkimų apygardose, apimančiose Šilutės savivaldybės teritoriją, – garbingi ir pilietiški žmonės. Jie – tikėkime – ne šiaip sau švaistėsi frazėmis apie meilę mūsų kraštui ir žadėjo rūpintis čia gyvenančių žmonių gerove.

Kadenciją baigiantis Seimo narys Artūras Skardžius sakė, jeigu likimas taip lems, kad jam po II rinkimų turo teks parlamentaro mandatas, jis tikrai neketina pamiršti Šilutės. „Dirbau ir dirbsiu Šilutės kraštui. Per ketverius metus yra pradėtų darbų, kuriuos reikia baigti, yra susiformavę tamprūs ryšiai su rajono socialdemokratais, kurių neketinu nutraukti“, – sakė jis.

K.Komskis taip pat vargu ar nutrauks draugystę su Šilutės rajono žmonėmis ir jų bendruomenėmis. Dvi Seimo nario kadencijas puoselėti ryšiai su Šilutės rajono bendruomenių lyderiais, parama jų organizuojamiems renginiams, daugiavaikėms šeimoms negali taip imti ir nutrūkti vien tik dėl to, kad K.Komskis negavo mandato Šilutės vienmandatėje rinkimų apygardoje. Beje, jam to nepavyko padaryti jau per trečius rinkimus.

R.Žemaitaičio įsipareigojimai dirbti Šilutės krašto naudai išliks, nesvarbu, ar jis laimės II rinkimų turą. Juk jis į II turą pateko itin remiamas Šilutės krašto – Švėkšnos, Gardamo, Vainuto seniūnijų – žmonių. Minėtų seniūnijų gyventojai už R.Žemaitaitį balsavo kaip nė už jokį kitą pretendentą – dažnoje apylinkėje net 50 proc. rinkėjų savo balsus atidavė už jį.

Kita vertus, R.Žemaitaitis pats yra Šilutės savivaldybės gyventojas – turi sodybą Rusnės saloje, Vorusnės kaime. Šilutėje gyvena jo tėvų ir brolio šeimos.

S.Šedbaras šilutiškiams, ko gero, mažiausiai įsipareigojęs rinkimų pažadais. Tačiau jam taip pat turėtų būti svarbūs tie 468 balsai, kuriuos jis gavo Šilutės seniūnijose, prijungtose prie Pietų Žemaitijos rinkimų apygardos.

Kraštiečiai A.S.Nausėda ir S.Tamašauskienė, likę konkuruoti Šilutės vienmandatėje rinkimų apygardoje, jei bus išrinkti į Seimą, kito pasirinkimo ir neturi – tik tarnauti savo kraštui.

Reikia tik tikėtis, kad skirtingų partijų nariai bus vieningi sprendžiant Šilutės reikalus.