Jau pusantrų metų kavinę, restoraną ar užkandinę besirenkantiems mūsų tautiečiams nebereikia pasikliauti vien tik draugų rekomendacijomis. Įstaigos lygį parodo puodeliai. Kuo puodelių daugiau, tuo geriau maitinimo įmonėje yra įgyvendinti visi reikalavimai.
Šilutės rajone Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai balais – puodeliais vertina net 25 viešojo maitinimo objektus. Šilutės VMVT sužinojome, jog rajone nėra nė vienos prasčiausiai – 1 ar 2 puodeliais – vertinamos kavinės, bet turime tik vieną, kuriai paskutiniojo tikrinimo metu buvo skirtas aukščiausias įvertinimas – visi 5 puodeliai.
100 balų – 5 puodeliai
VMVT inspektoriai, tikrindami viešojo maitinimo įmones, nuo 2015 metų pabaigos jas įvertina nuo 1 iki 5 balų pagal tai, kaip jose laikomasi higienos ir technologinių reikalavimų.
Kai įmonei skirti balai paskelbiami viešai, ne vėliau kaip per dieną gerai matomoje kavinės ar restorano vietoje priklijuojamas lipdukas, kuriame pavaizduoti puodeliai. Taigi užsukus pietauti ar vakarieniauti, reikėtų atkreipti dėmesį, koks lipdukas yra ant durų arba prie baro. Apie tai galima pasiteirauti ir darbuotojų.
Tos vertinimas ir rezultatų viešinimas skatina verslininkus pasitempti, o vartotojams suteikia galimybę greitai ir paprastai sužinoti, kaip dirbama konkrečioje užkandinėje, kavinėje ar restorane.
Šilutės VMVT laikinai vadovaujantis Vytautas Jasaitis sakė, kad inspektoriai įvertino visas numatytas įmonės. Kiekvieną planinį patikrinimą ir vertinimą atlieka du tarnybos specialistai. Jie maitinimo įstaigos higienos būklę ir technologinius procesus vertina pagal specialiai sudarytą klausimyną, pagal kurį įmonė gali surinkti iki 100 taškų.
Iki 60 taškų, arba 1 puodelis, skiriama toms įmonėms, kuriose higienos būklė yra nepatenkinama, 2 puodelius gauna įmonės, kurios surenka nuo 61 iki 70 taškų, 3 puodelius – tos, kurioms skiriama 71-80 taškų, o 4 puodelius – tos, kurios pelno iki 90 taškų. Puikią įmonės būklę rodo prie 100 artėjantis taškų skaičius ir 5 puodeliai.
Įmonių pervertinimai būna ir neplaniniai – jie rengiami gavus kokį nors vartotojų skundą. Šilutės rajone būta atvejų, kai dar kartą įvertinus situaciją įmonėje, jos reitingas krito arba – atvirkščiai – pakilo. Atitinkamai mažėjo arba daugėjo ir puodelių ant tokių maitinimo įmonių durų.
Pasiekti ir išlaikyti lygį nelengva
Pasak V.Jasaičio, šiuo metu Šilutės rajone tik viena viešojo maitinimo įmonė gavo aukščiausią įvertinimą – visus 5 puodelius turi Šilutėje esanti kavinė „Gilija“.
Šios kavinės savininkė Virginija Pikelienė sakė net nežinojusi, kad „Gilija“ yra vienintelė 5 puodelių įvertinimą pasiekusi maitinimo įmonė rajone. Pasak verslininkės, pasiekti ir išlaikyti tokį aukštą paslaugų lygį nėra lengva, nes šiandieniniai reikalavimai viešojo maitinimo ir apgyvendinimo paslaugas teikiančiam verslui yra tikrai dideli.
Pikelių įmonėje iš viso dirba 24 žmonės. Kavinės „Gilija“ lankytojus aptarnauja 6 padavėjai, 2 barmenai, dar 7 žmonės pasikeisdami dirba virtuvėje. Dauguma darbuotojų, pasak V.Pikelienės, dirba daugiau nei 10 ar net iki 20 metų. Vasarą čia paprastai terminuotai įdarbinama daugiau pagalbinių darbininkų, bet specialistų netrūksta.
„Pagalbinio žmogaus kavinėje greičiausiai reikės ir šiemet, bet šiaip darbuotojų trūkumo nejaučiame“, – sakė verslininkė.
Gerai dirba dar 12 įmonių
Gana aukštas įvertinimas, kurį pelno irgi tik labai gerai dirbančios įmonės, yra ir 4 puodeliai. Tokių maitinimo įstaigų rajone turime net 12. Tai Kintuose veikiančios kavinės „Kintai“ ir „Kuršiai“, Ventėje – „Šturmų švyturys“, Rusnėje įsikūrusi „Prie Peterso tilto“, Pagryniuose – „Jeronimo užeiga“, Švėkšnoje – „Vestrema“ , L.Rimkienės maitinimo įmonė, esanti Vainute, „Valna“ – Žemaičių Naumiestyje ir Šilutėje esančios „Rambynas“, „Jazz Bowling“, I.Birbalienės kavinė ir „Deims“.
Vidutiniškai tvarkosi, t.y., po 3 puodelius yra pelniusios, dar 12 rajono maitinimo įstaigų.
Pasak V.Jasaičio, prastos būklės maitinimo įmonių – tokių, kad būtų galima skirti tik 1 ar 2 puodelius, rajone nėra nė vienos. Tad galima pasidžiaugti, kad Šilutės rajono maitinimo įmonių būklė yra visai nebloga.
Tiesa, įmonių savininkai gali nesutikti su vertintojų nuomone. Tada jie turi informuoti vietinę VMVT ir per 20 darbo dienų jų įmonėje bus atliekamas pakartotinis vertinimas. Jį atliks kiti inspektoriai.
Pasak V.Jasaičio, Šilutės rajone tokių atvejų dar nepasitaikė.
Vertinimų rezultatai viešinami VMVT interneto puslapyje.
Rašyti atsakymą