„Purienos“ medicinos centre – odontologų komandos papildymas

odontologe dambrauskaite purienaŠilutės medicinos centras „Puriena“ nuolat plečia paslaugų spektrą, ieško jaunų specialistų ir kviečia juos dirbti Šilutėje.

Nuo balandžio šiame centre dirba jauna gydytoja odontologė Gintarė DAMBRAUSKAITĖ. Iš Šilutės krašto kilusi mergina medicinos mokslus baigė Kauno medicinos universitete, padirbėjo Klaipėdoje, privačioje klinikoje, o šių metų pavasarį priėmė „Purienos“ medicinos centro vadovų pasiūlymą.

„Puriena“ investuoja į odontologiją

„Purienos“ direktorius Giedrius Benkunskas sakė, jog nutarus plėsti centro Odontologijos kliniką, G.Dambrauskaitės kandidatūra pasirinkta ne atsitiktinai, o atsižvelgus į rekomendacijas.

Specialistė sutiko pradžioje padirbėti Šilutėje bandomajį laikotarpį, o jam pasibaigus priėmė centro vadovų pasiūlymą likti dirbti „Purienoje“.

„Matome, kad neapsirikome pasirinkę G.Dambrauskaitę. Tai perspektyvi specialistė, smalsi ir norinti tobulėti. Ji planuoja gilintis į dantų breketų ir implantologijos sritis, tad neabejojame, jog ateityje turėsime dar platesnio profilio gydytoją odontologę“, – sakė G.Benkunskas.

Pasak direktoriaus, ne mažiau svarbu ir tai, kad jaunąją medikę jau pamilo pacientai.

G.Dambrauskaitė – jau ketvirta odontologė, dirbanti šiame medicinos centre. Klinika bus ir toliau plečiama. Dar vieną odontologijos kėdę čia planuojama pastatyti rugpjūčio mėnesį.

Be to, „Puriena“ jau pradėjo priestato statybą, kurią baigus, kitais metais, čia bus įrengtos dar dvi modernios odontologų darbo vietos.

„Investuojame į odontologiją ir dvigubiname šios srities specialistų pajėgas“, – tokią perspektyvą numatė „Purienos“ vadovai.

Odontologė G.Dambrauskaitė medicinos centre „Puriena“ dirba kiekvieną darbo dieną. „Šilutės naujienų“ skaitytojams jaunoji medikė paruošė rekomendacijas, kaip tinkama burnos priežiūra padeda užkirsti kelią vaikų dantų ėduoniui.

Rinkitės tinkamą pastą ir jos kiekį

Dantų ėduonis yra viena labiausiai paplitusių vaikų ir paauglių burnos ligų. kai kuriuose Lietuvos regionuose 4-6 metų vaikų pieninių dantų ėduonies paplitimas svyruoja nuo 70 iki 80 procentų. Į pirmąją klasę vaikai ateina jau turėdami 3-4 ėduonies pažeistus, plombuotus ar išrautus dantis.

Problema ta, kad ne visi vaikai nuo mažens mokomi teisingai rūpintis burnos higiena.

Burnos priežiūra prasideda dar nespėjus išdygti dantims. Jau nuo kūdikystės reiktų pradėti mažylį pratinti prie valymo procedūros. Kol neišdygo dantukai, apnašos nuo dantenų nuvalomos švariu tvarsteliu. Kai išdygsta pirmasis pieninis dantis, pradedamas naudoti minkštas dantų šepetėlis ir dantų pasta su fluoru. Pastoje esantis fluoras padeda apsaugoti dantis ir kontroliuoti dantų ėduonį.

Dantų pastos ir fluoro kiekis pasirenkamas pagal amžių.

Odontologų rūmų rekomendacijos

0-3 metų vaikams, turintiems mažą dantų ėduonies riziką, dantis galima valyti pasta, kurioje yra 500 ppm fluoridų, prižiūrint tėvams;

Šio amžiaus vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies riziką, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams reikėtų dantis valyti pasta, turinčia 1000 ppm fluoridų.

Valant dantis kūdikiams ir iki 3 metų vaikams, dantų šepetėlio šereliai tik suvilgomi. Po valymo būtina išspjauti dantų pastos likučius, skalauti nereikia.

3-6 metų vaikams, turintiems mažą dantų ėduonies riziką, dantis reikia valyti dantų pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų, prižiūrint tėvams.

Vaikams, turintiems didelę dantų ėduonies riziką, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų vaikams, reiktų dantis valyti pasta, turinčia 1450 ppm fluoridų.

Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – žirnio dydžio. Po valymo reikia išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens.

Vyresni nei 6 metų vaikai ir suaugusieji, turintys mažą dantų ėduonies riziką, dantis turi valyti pasta, kurioje yra 1000 ppm fluoridų. Vaikams ir suaugusiems, turintiems didelę dantų ėduonies riziką, neįgaliems ir turintiems bendros sveikatos problemų, reikia valyti dantis pasta, turinčia 1450 ppm fluoridų.

Dantų pastos kiekis ant dantų šepetėlio – 1-2 cm ilgio. Po valymo reikia išspjauti dantų pastos likučius, išskalauti nedideliu kiekiu vandens.

Kai dantys ima liestis vienas su kitu, reikėtų pradėti naudoti tarpdančių siūlą.

Svarbu tėvų pavyzdys ir kontrolė

Dantys valomi 2 kartus per dieną. Dažnas tėvas turi kovoti, kol vaikui išvalomi dantukai. Bet svarbu prisiminti, kad dantų valymas ugdomas kaip ir bet kuris kitas įgūdis: daiktų padėjimas į vietą, rankų plovimas, padėkojimas. Todėl tam reikalinga nuolatinė praktika.

Susitarti su vaiku gali padėti žaidimai, pavyzdžiui: kas pirmas prieš miegą nubėgs išsivalyti dantų. Taip pat gali padėti paskatinimai, kiekvieną kartą, kai vaikas išsivalo dantis, reikia jį pagirti, pasidžiaugti atliktu darbu.

Su vyresniais – nuo 4-5 metų amžiaus – vaikais galima susitarti, jog jei jie visą savaitę valysis dantis ryte ir vakare, savaitės gale sulauks apdovanojimo, pavyzdžiui, visa šeima eis į kiną. Taip pat nepamirškite, kad vaikai mokosi stebėdami, todėl rodykite tinkamą pavyzdį.

Dažna problema, kad tėvai per anksti dantų priežiūrą patiki patiems vaikams. 6-7 metų vaikai nepajėgia gerai išsivalyti dantų, tačiau tik vos 20 procentų tėvų jiems išvalo dantis. Iki šio amžiaus dantų valymą turėtų pabaigti tėvai, o iki 10-12 metų reikėtų kontroliuoti, ar vaikas išsivalė dantis, ar tai padarė tinkamai.

Svarbu – profilaktika, ankstyvas gydymas

Išlaikyti sveikus dantukus padeda reguliarūs vizitai pas gydytoją odontologą. Čia vaikai ir tėveliai mokomi taisyklingos dantų valymo technikos, taikomos profilaktinės priemonės.

Viena jų – silantai – plastiškas skystis, galintis įsiskverbti į gilias vageles ir pripildyti tas sritis, kurių neįmanoma išvalyti dantų šepetėliu. Tai neskausminga procedūra, apsauganti neseniai išdygusius, dar sveikus dantis nuo žalingų burnos bakterijų bei jų gaminamų rūgščių poveikio.

Laiku diagnozavus pradinius ėduonies pažeidimus ir gydant galima išsaugoti dantukus. Vėlesnėse stadijose nustačius ėduonį, net ir taikant operacinį gydymą, didėja komplikacijų, dantį gali tekti pašalinti.

Kadangi jau įsibėgėjo vaikų atostogos, skatiname nedelsti ir atvesti vaikus pasitikrinti dantis, juos susitvarkyti ir naujus mokslo metus pasitikti sveika burna.

Be to, mieli tėveliai, nepamirškite ir patys reguliariai pasitikrinti dantis. Šeimoje įprasta dalintis šaukštais, šakutėmis ar kitais indais. Seilės, kurios galėjo likti ant priemonių, turi bakterijų, sukeliančių dantų ėduonį. Kartais net bučiniai gali perduoti šias bakterijas!

Besirūpindami savo dantimis ir dantenomis, sumažinsite riziką perduoti dantų ėduonies bakterijas savo vaikams.