Putos Šyšoje šilutiškiui sukėlė daug klausimų

putos Sysos_upejeBaltomis putomis balandžio 20-ąją suputojo Šyšos upė netoli buvusios spirito gamyklos. Tai sukėlė nerimą savo mėgstamais takeliais pasivaikščioti išėjusiam šilutiškiui. Pilietiškas vyras iškvietė specialiąsias tarnybas, kreipėsi į aplinkosaugininkus.

Vėliau paaiškėjo, kad gaisrininkai Šyšos pakrantėje bandė putų generatorių.

Dieną prieš tai, balandžio 19-ąją, gelbėtojai rinko Atmatos upėje išsiliejusius naftos produktus.

Situacija suglumino

„Dabar plaukia Šyšos upe muilo ar ploviklio putos, kažkokie išpilti chemikalai“, – apie akis badančius teršalus redakcijai pranešė šilutiškis.

Iš jo atsiųstų nuotraukų ir filmuotos medžiagos matyti, kad žmogus nemeluoja.

Šilutiškis pasakojo, kad vaikščiodamas savo pamėgtais takeliais palei Šyšos upę, pastebėjo žemyn upe plaukiančias putas. Kiek paėjęs toliau, jis pamatė, kad chemikalai išpilti ant krūmų (netoli buvusios spirito gamyklos) ir teka į upę.

Nieko nelaukęs šilutiškis paskambino BPC numeriu 112 ir paaiškino situaciją. Netrukus atvyko ugniagesiai ir, pasak vyro, padėkojo, pasakė, kad jie susitvarkys.

Vyriškis nuėjo toliau, tačiau tuo pačiu keliu grįždamas atgal pamatė, kad gaisrininkai su šluotomis tas putas šluoja… į upę.

„Klausiu jų: „Juk sakėt, kad nežinot, kas čia yra. Ar nekviesit aplinkosaugininkų, kad tyrimus paimtų, kas į mūsų miesto upę supilta?“ Gelbėtojų atsakymas mane pritrenkė: „Nieko čia tokio, nutekės ir viskas. Tavo pranešimas nepasitvirtino“, – pokalbį su ugniagesiais gelbėtojais atpasakojo šokiruotas vyras.putos tarsa_atmatos_upeje

Pagalvojęs, kad gelbėtojai dirba aplaidžiai, jis telefonu susisiekė su aplinkos apsaugos specialistais, netgi įrašė nuotraukas ir filmuotą medžiagą – nunešė jiems. Tačiau specialistai pasakė, kad gavo žinių iš gaisrininkų, jog prie Šyšos upės jie vykdė pratybas.

Šis atsakymas šilutiškį suglumino: „Kas suteikia teisę valstybės tarnyboms pilti kažkokias putas į upę? Žodžiu, moralas toks – jeigu matai ką negero, apsimesk, kad nematai?“.

Bandė putų generatorių

Susisiekėme su Šilutės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininku Rimantu Mačijausku. Situacija jam buvo žinoma. Pareigūnas komentavo, kad ketvirtadienį prie Šyšos upės gaisrininkai bandė putų generatorių. Šiomis putomis yra gesinami naftos produktai, degūs skysčiai.

„Buvo sunaudota 1 litras putų, kurios aplinkai nekenksmingos. Kadangi vėjas papūtė, tai tos putos pateko į Šyšos upę“, – „Šilutės naujienoms“ sakė jis.

Anot Mačijausko, ir ugniagesiai, ir gamtosaugininkai apie tai pro šalį ėjusiam žmogui buvo paaiškinę.
Kad šios putos aplinkai visai nekenksmingos patvirtino ir Šilutės aplinkosaugininkų vadovė Galina Misevičienė.

Naftos produktai – Atmatoje

Balandžio 19 dieną Atmatos upės pakraštyje buvo pastebėti naftos produktai.

„Naftos produktai pastebėti keliasdešimt metrų ruože. Nežinia, ar iš vietinio laivo išbėgo, ar atplaukė upe iš aukščiau ir prisiplakė prie kranto“, – pasakojo įvykio liudininkas.

Iškviesti gelbėtojai pastatė specialią boninę užtvarą, kad tarša neplistų toliau. Užterštas vandens plotas buvo apdorotas reagentais, kurie skaido naftos produktus, juos utilizuoja.

Pasak aplinkosaugininkų, gamtai žalos nepadaryta, nes visi išsilieję naftos produktai buvo surinkti.