Raginimui mažinti žemės mokestį valdžia nepasiduoda

44441FP110503C356Ankstyvo pavasario sausros, koronavirusas ar ekonominės krizės grėsmė Šilutės savivaldybės žemdirbiams nepadeda išgauti žemės mokesčio lengvatų.

Šilutės savivaldybės tarybos Ekonomikos ir finansų, Teritorijų ir kaimo reikalų, bei Socialinių reikalų komitetuose svarstytas žemės mokesčio tarifų sprendimo projektas balsų dauguma patvirtintas be jokių korekcijų.

Opozicijos politikams nepavyko palenkti valdančiosios koalicijos, kad būtų sumažinti žemės mokesčio tarifai. Po diskusijų, siūlymų ir balsavimų nuspręsta, kad jie liks tokie pat, kaip ir pernai, tačiau sumokėta mokesčio suma gali būti didesnė, nes didėjo žemės vertė.
Mokesčio tarifai nedidinti

Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus ir skyriaus vyriausiasis specialistas Artūras Losius komitetuose pateikė sprendimo projektą su žemės mokesčio tarifais įvairiausios paskirties naudojamai žemei. Kaip ir visuomet, daugiausiai visi domėjosi mokesčiais, skirtais žemės ūkio paskirties žemei. Jie liko tokie pat kaip ir pernai: žemės ūkio paskirties žemei mokesčio tarifas 2, o sodų bendrijų žemės sklypams – 1,2.

Beje, išliko ir nuolaidos pensinio amžiaus žmonėms. Jiems bus leidžiama nemokėti – kaime už 0,20 ha, o mieste už 0,06 ha žemės.

Valdžia prognozuoja, kad žemės mokesčio šiemet bus surinkta keliais tūkstančiais eurų daugiau, nei įprastais metais. Tai tik todėl, kad šiek tiek brangsta žemdirbių naudojama žemė.

Pasak R. Rimkaus, per metus žemės nuomos ir žemės mokesčio surenkama 800 tūkst. Eur. Pagal išrašytas sąskaitas, nesurenkama tik apie 5 proc. mokesčio.

Savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis sako, kad ūkininkai aktyviai nuomojasi žemes, jas naudoja. Jie gauna pajamas už produkciją ir išmokas už deklaruotus pasėlius, todėl žemės mokesčius sumoka. Dažniausiai tarp 5 proc. žemės mokesčio nesumokančiųjų yra jau mirę žemių savininkai. Užtrunka laiko, kol atrandami mirusių savininkų žemes naudojantys ir jos naudojimo deklaracijas pateikiantys asmenys ir tuomet jie, ar jų palikuonys įpareigojami mokėti mokesčius.

Padėti ūkininkams – mažinant mokesčio tarifą

Ekonomikos ir finansų komitete žemės mokesčio kainos sprendimo projektas praslinko be didesnių diskusijų. Tik opozicijos politikas Zigmantas Merliūnas pasidomėjo apie žemės mokesčio surinkimą bei jo skaičius biudžete.

Teritorijų ir kaimo reikalų komitete užvirė didžiausia kova, kad žemės mokesčio tarifą reikia keisti. Komiteto narys, opozicijos atstovas Arūnas Kurlianskas kolegoms pateikė skaičius apie žemės mokesčius kitose kaimyninėse Vakarų Lietuvos savivaldybėse. Jo duomenimis, tik pora savivaldybių, taip kaip ir Šilutės, turi aukščiausius žemės mokesčio tarifus. Yra savivaldybių, kurių žemės mokesčiai per pusę ar ketvirtadaliu mažesni.

Jis sakė, kad ir Šilutės savivaldybė turi padėti koronaviruso ir sausrų sunkmetį išgyvenantiems ūkininkams. Todėl jis siūlė mažinti mokesčio tarifą per pusę ar bent ketvirtadaliu.

Administracijos direktorius V. Pozingis pateikė skaičius, rodančius, kad Šilutės savivaldybės teritorijoje žemės paskirties laukai yra naudojami, o ūkininkai tarpusavyje kovoja, kad tik gautų išsinuomoti žemes. Jo duomenimis, didesnė dalis ūkininkų gauna nuo 61 iki 69 Eur išmokų už vieną naudojamą ir deklaruotą hektarą žemės. Žemės mokestis už tokių žemių naudojimą siekia tik apie 8 Eur už vieną hektarą.

Kita vertus, Šilutės savivaldybė pernai ir šiemet įgyvendina polderinių kanalų valymo darbus, kurie finansuojami iš Aplinkos apsaugos ministerijos ir kainuos apie 7 mln. Eur. Jokių papildomų mokesčių iš žemdirbių už šiuos darbus neprašoma. Sutvarkytose žemėse padidės ūkininkų gaunamos produkcijos kiekiai, pakils sklypų kainos ir t.t.

Todėl, pasak V. Pozingio, ūkininkai neturėtų pykti, kad ir jie moka mokesčius Savivaldybei.

Socialinių reikalų komitete opozicijos politikas Žygimantas Kurlianskas domėjosi, ar negalėtų būti padidinti neapmokestinamos žemės plotai pensinio amžiaus žmonėms bent iki 1 ha žemės.

Pasak V. Pozingio, važiuojant keliu ir stebint pasėlius akivaizdžiai matosi, kaip yra naudojama žemė. Tokių pasėlių iki 1 ha žemės jau yra sunku surasti. Gali būti, kad savo žemes vyresnio amžiaus žmonės yra perleidę ūkininkams. Todėl didinti neapmokestinamų pasėlių plotą yra tiesiog neracionalu.

Po diskusijų visuose komitetuose buvo nuspręsta žemės mokesčio klausimą svarstyti tokį, kokį parengė Savivaldybės administracija.

Ar opozicijos politikai parengs dar ir sprendimo projektą su mažesniu mokesčio tarifu, bus galima įsitikinti tik posėdžio metu, kuris įvyks gegužės 28 dieną.