Rajone kuriamas pirmas Lietuvoje žuvininkystės praktinio mokymo centras

naumiescio projektas 2Žemaičių Naumiesčio filiale pradėtas įgyvendinti projektas „Šilutės žemės ūkio mokyklos žuvininkystės praktinio mokymo centro sukūrimas“ įgauna vis aiškesnes linijas.

Kuo šis centras bus naudingas visam kraštui ir kokias iki šiol Lietuvoje neišnaudotas mokymo galimybes pateiks, pasakojo Šilutės žemės ūkio mokyklos direktorius Algimantas ABROMAITIS.

Siekia kelti žuvininko autoritetą

A.Abromaitis informavo, kad nuo 2011 m. liepos mėn. mokykloje kuriamas žuvininkystės sektorinis praktinio mokymo centras. Centre bus rengiami žuvų augintojai, žuvies pirminio apdorojimo darbuotojai, vidaus vandenų mažųjų laivų ir žvejybinių valčių laivavedžiai, rekreacinės žvejybos paslaugų teikėjai.

Pasak direktoriaus, centras užpildytų svarbią trūkstamą grandį ir šalies švietimo sistemoje, ir žuvininkystės sektoriuje. Šiuo metu Lietuvoje tiek universitetiniu, tiek profesiniu ar neuniversitetinio aukštojo mokslo lygmeniu nerengiami nei žvejybos, nei žuvies auginimo, nei žuvies apdorojimo specialistai.

„Lietuvos žuvininkystės strategijoje numatomas kvalifikuotų darbuotojų poreikio augimas, mokymo, žvejų ir žemdirbių perkvalifikavimo ir naujų kaimo verslų alternatyvų aktualumas. Auganti žuvies perdirbimo pramonė reikalauja kvalifikuotų darbuotojų parengimo ir jų kvalifikacijos kėlimo galimybių. Be to, sparčiai plečiantis vandens turizmui, rekreacinei žvejybai, mažųjų laivų prieplaukų tinklui atsiranda rekreacinės žvejybos, įžuvinimo, bei mažųjų laivų laivavedžių specialistų poreikis“, – įsitikinęs A.Abromaitis.

Pasak direktoriaus, būsimas mokymo centras svarbus tuo, kad leis pakelti žuvininko (augintojo, perdirbėjo) autoritetą ir taps ta vieta, kurioje žmogus per kelerius metus galės įgyti profesionalių žinių. Jos sėkmingai bus taikomos mokomojoje praktikoje ir leis specialybę įgyjančiam mokiniui ar kvalifikaciją keliančiam žuvininkystės sektoriaus darbuotojui vėliau jomis efektyviai naudotis darbe.

Paruoš kvalifikuotus darbininkus

Pasiryžę išmokti auginti žuvį tą daryti galės naudodamiesi modernia žuvies auginimo įranga, augindami upėtakius ir afrikinius šamus – nuo pat lervutės ar ikro, iki tikros žuvies. Šiuo metu ruošiami šios bei žuvies perdirbimui skirtos įrangos įsigijimui ir nedidelio mokomojo žvejo laivo pirkimui reikalingi dokumentai. Netrukus vyks projektavimo ir rekonstrukcijos darbų pirkimas.

Žuvis, kuri bus užauginta mokymo centre, drauge su pirktine bus naudojama mokant ją apdoroti ir perdirbti: pjaustyti, nuodinti ir panašiai. Pasak A.Abromaičio, šiame mokymo ceche stovės žuvininkystės įmonių gamyklose naudojama technika, tad iš karto po mokslų moksleiviai galės eiti dirbti.

„Vienas pagrindinių mūsų tikslų – puoselėti šio krašto tradicijas ir išnaudoti visas žuvininkystės galimybes. Todėl, turėdami galimybę, planuojame pastatyti ir žuvies rūkyklą, kad galėtume puoselėti žuvies rūkymo tradiciją“, – sakė A.Abromaitis.

Žuvininkystės praktinio mokymo centre vietos ras ir vidaus vandenų laivavedžiai. Iš pradžių jie mokysis prie kompiuterio, naudodami simuliacinę, kaip valdyti nedidelį laivą mokančią programą. Panašią turi ir Klaipėdos universitetas. Vėliau simuliacine programa suformuoti įgūdžiai bus pritaikyti ir praktikoje – plaukiojant nedideliu iki 10 vietų laivu. Žiemą laivas stovės mokykloje, o vasarą, priklausomai nuo sugebėjimo susitarti, Šilutės uoste arba kitame oficialiame uostelyje.

Pasitarnaus kaip tyrimų centras

Pirmajame Lietuvoje tokio pobūdžio mokymo centre mokytis galės visi norintys. Tik pradėjus mokymus, per pusmetį Šilutės ŽŪM yra įsipareigojusi apmokyti mažiausiai 150 mokinių. Tiesa, rengiant mokymo medžiagą, visas centro galimybes išbandys ne jie, o pirmieji 15 pasiryžusiųjų orientuotis į žuvininkystės sektorių.

A.Abromaitis tikisi, kad žuvininkystės centras galės pasitarnauti ir darbo nerandančių žmonių perkvalifikavimui, ir žuvies perdirbėjams, panorusiems pasikelti savo arba darbuotojų  kvalifikaciją. Be to, matydami, kaip spėriai auga žuvies perdirbimo sektorius, žuvininkystės praktinio mokymo centro steigėjai atvirai sako, kad jų kuriama bazė leis pigiau paruošti kvalifikuotus specialistus.

„Mezgasi gražus ryšys su Klaipėdos universitetu, kurio atstovai galės naudoti centrą, vykdydami įvairius mokslinius tyrimus, ypač žuvies auginimo srityje. Gali būti, kad dėl žuvies perdirbimo užsimegs ryšiai ir su Kauno technologijų universitetu. Mokslo įstaigos galės naudotis sukurta baze, vykdant tyrimus arba specialistų mokymus. Nes šiuo metu Klaipėdos universitetas neturi jokios bazės suteikti praktinių įgūdžių savo studentams“, – sakė ŽŪM direktorius.

Projektas finansuojamas Europos Sąjungos struktūrinės paramos fondų pagal priemonę „Profesinio mokymo infrastruktūros plėtra“. Bendra projekto vertė – 8,2 mln. litų, iš kurių beveik 7 mln. Lt numatyta skirti iš ES fondų. Darbus planuojama baigti 2014 m. sausio mėnesį.

Silutes naujienu LOGO