Rajone prieš šventes „dygo“ Velykų medžiai ir milžiniški margučiai

 

Sveksnos Velyku_medisArtėjant Velykoms visoje šalyje populiarėja nauja tradicija – puošiamos viešosios miestų ir kaimų erdvės. Naujai tradicijai nelieka abejingi ir šilutiškiai: Šilutės muziejininkai pakvietė kraštiečius puošti didįjį margutį prie H. Šojaus muziejaus, margučių pievelę jau nebe pirmus metus kuria saugiškiai, didelis iš gamtinės medžiagos sukurtas kiaušinis jau džiugina rusniškius, dar didesnis – vainutiškius.

Bene labiausiai visą Lietuvą ir vėl nustebino asociacija „Švėkšniškių sambūris“ (buvęs Švėkšnos neįgaliųjų padalinys) – šiemet šventėms jie papuošė Velykų medį, ant kurių šakų sūpuojasi naujas rekordas – 32 099 margučiai.Gardamo Velykos

Velykos Švėkšnoje nebeįsivaizduojamos be rekordinio margučiais nukabinėto medžio, lygiai taip pat, kaip Vėlinės nebeįsivaiduojamos be moliūgų žibintų šventės. Trečius metus iš eilės, artėjant pavasario šventei, švėkšniškiai puošia Velykų medį, ir kaskart ant jo šakų sukabina vis daugiau margučių.

Iniciatyvos pradininkai – buvę Švėkšnos neįgalieji, o dabar asociacijos „Švėkšniškių sambūris“ nariai. Pirmą kartą šalia šv. apaštalo Jokūbo bažnyčios Velykų medį jie puošė 2017 metais, tuomet visi kartu sunešė 7751 kiaušinį. Pernai margučių skaičius padvigubėjo – jų buvo 16140, o šiemet dvigubėjo dar kartą – jų sukabinta 32 099. Taip kasmet gerinamas pačių švėkšniškių pasiektas Lietuvos rekordas.

„Norime, kad būtų šventiška nuotaika“, – kalbinama visų televizijų reporterių, antradienį sakė naujai įsteigtos asociacijos vadovė Ingrita Riterienė. O „Švėkšniškių sambūrio“ narės viena per kitą pasakojo, jog margučius ruošė visus metus. Pasak moterų, viena pagerino savo pačios pernykštį rekordą, kita jo neįveikė, tačiau visos skaičiavo paruošusios po kelis tūkstančius margučių. Dėžių, į kurias jie buvo sudėti, palei bažnyčios šventorių, buvo išrikiuotas visas kalnas.

Margučiai „dygo“ Vainute, Saugose, Kintuose, Gardame

Vainuto centre, šalia bažnyčios jau irgi stovi solidus iš gamtinės medžiagos sukurtas Margutis. Dar pernai rėmus šiam kiaušiniui sukalė seniūnijos darbininkai, o jo papuošimu rūpinasi ir seniūnijos gyventojus šiam darbui suburia Jolanta Majuvienė.

Saugiškiai taip pat dar pernai spalvingais margučiais papuošė savo pievelę šalia bažnyčios. Šiemet seniūnijos darbuotojai ir bendruomenės nariai ir vėl sėdo prie darbo: vienus margučius atnaujino, kitus kūrė iš naujo. Tad praėjusią savaitę pievelėje palei kelią į Klaipėdą ir vėl „išdygo“ daugiau nei 1000 margučių, o šalia jų dar „vaikšto“ ir dideli zuikiai.

vainuto kiausinis1Kiškiai „aplankė“ ir Kintus, ir sutūpė į miestelio centre stovinčius vazonus, kartu su margučiais ir pirmiaisiais pavasario žiedais. Tokią iniciatyvą čia organizavo bendruomenės pirmininkė Sigita Kasparavičienė, o jai talkino visi kas netingi. Iš viso Kintus papuošė 7 tokie vazonai.

Šalia seniūnijos stovintį Velykų medį puošė ir Gardamo vaikai. Trečiadienį čia surengtas pleneras, kurį sumanė ir vedė Žemaičių krašto etnokultūros centro darbuotoja Lina Balčiauskienė. Ant medžio gardamiškiai sukabino išties milžiniškus – 1.20 – 1.70 m pačių puoštus margučius.

Dianos Formanikaitės, Kestučio Sadausko, Danutės Gailiūnienės ir kitų nuotraukos.