Rajono mokiniams – vos vienas naujas autobusiukas

mokykliniai autobusaiŠilutės rajono mokyklų materialinę bazę nuo mokslo metų pradžios papildys vos vienas naujas mokyklinis autobusiukas. Jis Šilutei skirtas iš tų 82-iejų autobusiukų, kurie rugpjūčio 31-ąją buvo išdalinti visos šalies mokykloms.

Tas modernus autobusiukas, kuriame sumontuota tokia įranga, kad jį užvesti galės tik blaivus vairuotojas, atiteks Žemaičių Naumiesčio gimnazijai.
Bet vien šiai gimnazijai reikėtų net dviejų naujų autobusiukų, o kitoms Šilutės rajono mokykloms, kurioms prašyta skirti bent po vieną naują transporto priemonę mokiniams vežioti, ministerija skyrė… šnipštą.

Išdalins 82 autobusus

„Šiemet Švietimo ir mokslo ministerija nupirko rekordinį kiekį geltonųjų autobusų“, – tokia žinia savo raštą žiniasklaidai pradėjo šios ministerijos atstovai.
Pranešama, kad 2016 metais Švietimo ir mokslo ministerija nupirko ir mokykloms perduos 82 naujus „Volkswagen Crafter“ mokyklinius autobusus ir kad šiemet, pirmą kartą per 16 metų, autobusų nupirkta beveik dvigubai daugiau: 22 savivaldybės gaus po du autobusus.

Geltonieji autobusai mokykloms iškilmingai perduoti rugpjūčio 31 d. Vilniuje, Simono Daukanto aikštėje. Parvairuoti naująją transporto priemonę į sostinę vyko ir Žemaičių Naumiesčio gimnazijos vadovai bei vairuotojas.

Turės 3, bet praverstų 4

Žemaičių Naumiesčio gimnazija iki šiol turėjo vieną neberemontuotiną 2000 metais gamintą autobusiuką, vieną dar remontuotiną ir vieną normalų autobusiuką. Taip savo įstaigos technikos bazę apibūdino jos direktorius Liudvikas Genys.

Gimnazija kasdien iš aplinkinių kaimų pavėžėja apie 100 moksleivių. Jie vežami ne tik į gimnaziją, bet ir į Žemaičių Naumiesčio mokyklą – darželį bei į Šylių ir Degučių skyrius. Tad plačioje apylinkėje susidaro išties ilgi maršrutai. Yra vietų, iš kurių paimama vos po vieną vaiką.

Pasak direktoriaus, dar vienas autobusiukas buvo būtinas, bet praverstų ir ketvirtasis, mat dabar kai kuriuos mokinius tenka paimti net 7 val. ryto.
„Atsivežame visus vaikus, bet jei gimnazija turėtų 4 transporto priemones, vaikams galėtume leisti dar bent 15 minučių ilgiau pamiegoti“, – svarstė L.Genys.

Reikėtų pakeisti visus senus

Švietimo skyriaus vedėja Birutė Tekorienė sakė, kad šiuo metu rajono mokyklos turi 22 autobusiukus. 16 iš jų – geltonieji, gauti iš ministerijos, dar 6 – vadinamieji mokykliniai, kuriuos mokyklos įsigijo iš Savivaldybės ar rėmėjų lėšų.

Vedėja sako, kad mokykloms reikėtų ne vieno, ir ne dviejų naujų autobusiukų. Jų nuolat prašoma, bet negaunama. Štai vien šiemet paraiškos teiktos skirti transporto priemones ir Šilutės pirmajai gimnazijai bei Juknaičių pagrindinei mokyklai, o naumiestiškiams prašyta skirti net 2 autobusiukus. Dar anksčiau yra prašyta autobusiukų Gardamo, Rusnės ir Juknaičių mokykloms.

Mūsų rajone mokyklinių autobusiukų būklė yra išties prasta, nes kai kurie jų pagaminti 2001-2003 metais, o yra ir pagamintų 2000-aisiais metais. Be to, visiems žinoma, kad tie autobusai vaikus suveža iš atokių kaimų, kurių duobėti keliukai tikrai negali konkuruoti su asfaltuotomis miesto gatvėmis. Todėl autobusai ypač greit susidėvi.

Į mokyklas ir visus jų skyrius kaimuose kasdien tais autobusiukais atsivežamas ne vienas šimtas rajono mokinių. Tiesa, mažėjant bendram mokinių skaičiui, mažėja ir važiuojančiųjų iš kaimų.

Lėšų autobusų remontams mokyklos, žinoma, prašo Savivaldybės, ir, pasak vedėjos, kasmet tai atsieina didelius pinigus. Būta atvejų, kai ankstesniais metais vieno autobusiuko remontas kainavo net keliolika tūkstančių litų per metus.

„Reikėtų pakeisti visus seniausius autobusus, nes jų remontai atsieina pernelyg brangiai“, – mano B.Tekorienė. Bet ji taip pat žino, kad Lietuvoje yra savivaldybių, kurios mokyklinių autobusiukų turi dar mažiau nei Šilutės savivaldybė. O ministerija tokią dovaną mokykloms skiria tik kartą per metus, prieš rugsėjį.

Užves tik blaivus vairuotojas

„Mokyklinių autobusų poreikis didėja. Ieškojome galimybių, kaip jais aprūpinti kuo daugiau mokyklų. Šiemet ministerija pirmą kartą mokykliniams autobusams pirkti papildomai panaudojo ir ES projekto lėšų. Už daugiau nei 1 mln. eurų iš ES paramos nupirkti 35 autobusiukai“, – Švietimo ir mokslo ministerijos pranešime cituojama ministrė Audronė Pitrėnienė.

Toliau informuojama, kad buvo tęsiama ir ministerijos vykdoma Mokyklų aprūpinimo geltonaisiais autobusais 2013¢2017 metais programa ir už daugiau nei pusantro milijono eurų nupirkti dar 47 autobusai.

Taip pat informuojama, kad mokyklinio M2 klasės autobuso „Volkswagen Crafter“ įsigijimo (likutinė) vertė yra 36 149 eurai.
Naujuosiuose autobusiukuose įrengti ES standartus atitinkantys užvedimą blokuojantys alkotesteriai. Tai yra tokia automobilio variklio užvedimą blokuojanti sistema, kuri leidžia užvesti automobilio variklį tik blaiviam vairuotojui.

Be to, šie autobusai nesunkiai pritaikomi specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams. Pvz., jeigu reikia įkelti vežimėlį, yra galimybė išimti galines duris. Visi autobusai – 19 vietų.

Ministerija informuoja, kad nauji autobusai pirmiausia skirti toliau kaip 3 km nuo mokyklos gyvenantiems mokiniams, priešmokyklinio ugdymo vaikams vežti, specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems mokiniams, taip pat mokiniams, turėjusiems pakeisti mokyklą dėl jos reorganizavimo ar pertvarkymo. 39 pakeis jau netinkamus naudoti geltonuosius autobusiukus.

Švietimo ir mokslo ministerija, 2000 m. inicijavusi mokyklų aprūpinimą geltonaisiais autobusais, per keliolika metų savivaldybėms yra nupirkusi 821 autobusą ir perdavė juos savivaldybėms nuosavybės teise.