Rajono sveikatos priežiūroje – vėl pertvarkos: PSPC jungiamas su ligonine

PSPC gydytojai 2Rajono sveikatos apsaugos sistemoje – vėl pertvarkos: gali būti, jog per kelis artimiausius mėnesius nebeliks šilutiškiams įprasto Pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC), o jis taps Šilutės ligoninės padaliniu. Tai yra, iš dviejų įstaigų, dirbančių bendrose patalpose ir besidalijančių specialistais, vėl bus suformuota viena, kaip jau yra buvę daug metų sovietmečiu.

Tokią naujieną šio centro medikams pranešė rajono meras Vytautas Laurinaitis.

Beje, naujiena nebuvo ir labai nauja, mat panašios kalbos apie sujungimą tai įsiplieskia, tai prigęsta jau keli metai.
Medikai žinią apie galimą pertvarką pasitiko ramiai, prieštaravimų neveik nebuvo.

Jungs dėl ekonominių motyvų

Meras V.Laurinaitis priminė, jog mintis Šilutės PSPC prijungti prie Šilutės ligoninės – ne nauja, ji sklandė jau prieš kelerius metus. Apie tokį, jo žodžiais tariant, „Savivaldybės matymą“ meras savaitę anksčiau kalbėjo ir su sveikatos apsaugos ministre Rimante Šalaševičiūte. Ministrė tai pavadinusi „sveikintinu požiūriu“ ir agitavusi „eiti ta linkme“.

Dviejų įstaigų sujungimo galimybė jau apsvarstyta ir su rajono politikais, ir su Seimo nariais. Jie taip pat mano, jog abi viename pastate esančios sveikatos apsaugos įstaigos galėtų dirbti kaip viena, ir tai duotų ekonominį efektą.

Prijungimas, anot mero, vyktų keliais etapais laikantis Civilinio kodekso reikalavimų ir užtruktų keletą mėnesių. Keletą pspc Indriuskasprendimų turėtų priimti rajono Taryba, savo nuomonę dar turės pasakyti ir Šilutės PSPC stebėtojų taryba. Turėtų būti sudaryta darbo grupė, kuri parengtų reorganizavimo sąlygas. Sąlygose turėtų būti numatyta viskas: reorganizacijos laikas, atlyginimų mažinimo ir didinimo, darbuotojų atleidimo tvarkos ir kita. Tik tada Šilutės PSPC būtų uždaromas, atsiskaitoma su jo kreditoriais.

Anot V.Laurinaičio, ši pertvarka tikrai nesusijusi su šios įstaigos vadovo Liutauro Indriuškos darbo metodais, dėl kurių prieš kelias savaites vykusiame mero susitikime su medikais šie išsakė nemažai pretenzijų.

„Prijungimo planas pirmiausia grindžiamas ekonominiais motyvais, nes pats centras neišgyvena. Per 2014 metus jo išlaidos 50 tūkstančių litų viršijo pajamas, nuostolį padengė tik Greitosios pagalbos tarnybos uždirbtas pelnas. PSPC neturi tiek ligonių ir neuždirba tiek, kad viskam užtektų“, – sakė V.Laurinaitis.

Anot jo, Savivaldybė nesiekia destrukcijos ir tokio sprendimo imtasi ne dėl „blogo“ įstaigos vadovo L.Indriuškos darbo, nes „dėl blogo vadovo keisti įstaigos nereikia“.

Savivaldybės tikslas yra išlaikyti Šilutėje regioninio lygio ligoninę su visu teikiamų paslaugų spektru.

Jis tikino, kad sujungus dvi įstaigas gydytojams ir slaugytojoms niekas nepasikeis: „jie kaip dirbo, taip ir dirbs“. Taip pat sakė, jog nepritartų tvarkai, kad darbuotojams būtų draudžiama reikalui esant pasikeisti pamainomis ar dirbti daugiau, kad nebereikėtų papildomo darbo ieškotis kitose įstaigose.

„Tikiu, kad ligoninė nenaudos PSPC lėšų, ir būdami ligoninės padaliniu jūs žinosite, kiek uždirbate, kaip dabar Greitosios pagalbos padalinys turėtų žinoti, kiek uždirba“, – sakė meras.

Beje, ministerijos strategija esanti tokia, kad greitosios pagalbos automobilius jau turėtų ir ligoninės.

Naujas darinys bus konkurencingesnis

PSPC SteponkusĮstaigų sujungimo planas nebuvo naujiena ir susitikime dalyvavusiam Šilutės ligoninės vadovui Dariui Steponkui, kuris visai neseniai laimėjo konkursą ligoninei vadovauti dar 5 metus.

D.Steponkus sakė, jog daugelis medikų dar nepamiršo bendro šių abiejų medicinos centrų darbo, o ir tai, kas šiandien pasiekta, vyriausiojo gydytojo nuomone, yra bendro jų darbo rezultatas. Jis prisipažino ir iki šiol nejautęs, kad šios dvi įstaigos dirbtų atskirai – taip persipynę yra ir jų specialistai, ir patalpos, kuriose teikiamos paslaugos.

„Darbo vietų nemažinsime, visų jūsų teikiamų paslaugų prireiks ir ligoninei. O toks naujas darinys bus žymiai konkurencingesnis palyginti su kitų miestų ligoninėmis. Šiandienos sąlygomis, kai sveikatos apsaugos sistemoje vyrauja didžiulė konkurencija, tai labai svarbu“, – sakė D.Steponkus.

Anot jo, sujungimas bus proga iš naujo susiburti bendram darbui dėl ligonių, palankiai idėją priėmė ir ligoninės medikai, su kuriais taip pat apie sujungimą jau kalbėta.

Įstaigas jungia ir kituose miestuose

PSPC finansininkė Irena Gavutienė klausė, „kuriuo mero V.Laurinaičio veidu reikia tikėti“, mat prieš rinkimus jis tikinęs,kad jei bus išrinktas meru, šių dviejų įstaigų sujungimo nebus.

Anot mero, praėjo metai, ir dabar situacija yra visai kitokia. Tokios sveikatos priežiūros įstaigos jungiamos ir kitose savivaldybėse, be to, yra pagrindo manyti, kad toks žingsnis Šilutėje abiem įstaigoms atneštų tik naudą.

I.Gavutienei neaišku, kaip vienos įstaigos skirtingų padalinių lėšos gali būti atskirtos.

Savivaldybės gydytojas Marius Bartkus paaiškino, kad šių pinigų tiesiog neįmanoma suplakti, nes tai reglamentuota teisės aktais.

Finansininkė tikino, kad PSPC dokumentuose aiškiai nurodyta, už ką mokami atlyginimai ir už ką skiriami priedai, bet mero toks paaiškinimas neįtikino. Jis sakė tyrinėjęs atlyginimų lentelę, bet taip ir nesupratęs, kodėl medikams numatyti skirtingi priedai prie atlyginimų. Jo nuomone, jokių priedų iš viso nereikia, medikai turi gauti aiškų jų kvalifikaciją atitinkantį atlyginimą.

Tikslas – išlaikyti regioninę ligoninę

PSPC vadovas L.Indriuška irgi pateikė keletą klausimų.

Jis domėjosi, ar bus jungiamos ir kitos Savivaldybei priklausančios rajono sveikatos priežiūros įstaigos? Meras pastebėjo, kad gal dabar normaliai dirbančių ambulatorijų ir nėra tikslo naikinti, bet neatmetė galimybės, kad situacijai keičiantis pertvarkų gali būti ir daugiau. Juolab jau dabar sunku rasti bendrosios praktikos gydytojų, sutinkančių važinėtis didelius atstumus į seniūnijas.

Tačiau kol kas, M.Bartkaus surinktais duomenimis, kiti Savivaldybei priklausantys PSP centrai dirba arba pelningai, arba bent jau ne nuostolingai.

Ar Savivaldybė domėjosi, kas turėjo įtakos vieno PSPC padalinio pelnui, o kito – nuostoliui? Be to, juk visiems seniai žinoma, kad ir Šilutės ligoninės Akušerijos bei ginekologijos skyrius dirba nuostolingai, o jo „minusas“ dotuojamas iš kitų skyrių uždirbto pelno?

Į tai meras atsakė, kad būtų nelogiška dėl vieno skyriaus netekti visos ligoninės regioninio statuso, ir dar kartą priminė, kad Savivaldybės tikslas – išlaikyti regiono ligoninę.