Rajono Tarybos sudėtis – dar neaiški

DSC 1130Sekmadienį išrinkome naująją Šilutės rajono savivaldybės tarybą. Joje, kitaip nei dabar, dirbs ne 27, o 25 Tarybos nariai. Vienas iš jų bus pirmą kartą tiesiogiai išrinktas meras. Kas jis toks, paaiškės po dviejų savaičių vyksiančiame II merų rinkimų ture.

Šilutės rajono savivaldybės tarybą sudarys septynių partijų ir vieno visuomeninio komiteto atstovai, taigi partiškumo spektras nuo dabartinio nesiskirs – ir dabar savivaldybės Taryboje dirba 8 partijų atstovai.
Tačiau naujokų bus nemažai.

Labiausiai pasitiki socialdemokratais

Šilutės rajono savivaldos rinkimuose dalyvavo 47,88 proc. rinkėjų, t.y. 18 672 rinkėjai iš 38 994-ių, turinčių balsavimo teisę.DSC 1153

Kas dvyliktas rinkėjas (8,36 proc.) sugadino balsavimo biuletenius, tad galiojančių liko 91,64 proc. 80,76 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių iš pasirinkto kandidatų sąrašo išskyrė 5 jiems patinkančius kandidatus, skirdami jiems pirmumo balsus.
Pagal šiuos pirmumo balsus ir susidėliojo marga mūsų rajono savivaldybės Taryba.

Daugiausia rinkėjų pasitikėjo LSDP sąrašu – ši partija gavo 6 mandatus. Už socialdemokratus balsavo 4014 rinkėjų (21,49 proc.).

Jų balsais mandatus gavo Šilutės socialdemokratų lyderis Sigitas Šeputis – jam pirmumo balsus skyrė 1425 rinkėjai. Jis sąraše buvo pirmas ir liko pirmas.

Dar savivaldybės Taryboje turėtų dirbti šie socialdemokratai: Algis Bekeris (1197 pirmumo balsai, sąraše buvo įrašytas 2 vietoje, ir tos vietos pirmumo balsai nepakeitė), Alfredas Stasys Nausėda (1094 pirmumo balsai jį iš 8 sąrašo vietos pakėlė į 3-ią), Algirdas Balčytis (gavo 826 pirmumo balsus, todėl iš 3 sąrašo vietos nukrito į 4-ąją), Alfonsas Vanagas (gavo 735 pirmumo balsus ir iš 7 vietos pakilo į 5-ąją) ir Arūnas Pupšys (gavo 722 pirmumo balsus ir iš 4 vietos nukrito į 6-ąją).

Socialdemokratų atstovai dar gali keistis

Šiame šešetuke daugiau nei pusė politikų – naujokai.

Pirmą kartą rajono Taryboje dirbs buvęs policijos pareigūnas ir buvęs „Šilutės“ krepšinio klubo vadovas A.Pupšys, taip pat verslininkas, UAB „Įtampa“ vadovas A.Bekeris.
Politiko keliu ketina pradėti eiti ir A.S.Nausėda, dabar dirbantis Savivaldybės Kaimo reikalų skyriaus vedėju. Tad jo pareigos, tikriausiai, taps laisvos.

Pirmą kartą Taryboje turėtų pradėti dirbti ir pats socialdemokratų lyderis S.Šeputis, tačiau tokiu atveju jis turėtų atsisakyti pareigų Savivaldybės administracijoje (iki šiol daug metų dirbo Ūkio skyriaus vedėju, pastaruoju metu ėjo administracijos direktoriaus pareigas).

Jei S.Šeputis ignoruos socialdemokratų pažadus dirbti rinkėjams bei rinkėjų jam  pareikštą pasitikėjimą ir atsisakys savo mandato, tuomet mandatas turėtų atitekti pirmą kartą į politiką žengiančiam socialdemokratui, Švėkšnos verslininkui Antanui Martinkui, kuris surinko 713 pirmumo balsų ir iš 12-os socialdemokratų sąrašo vietos pakilo į 6-ąją.

„Tvarkiečių“ pirmininką aplenkė urėdas

Partija Tvarka ir teisingumas gavo 5 mandatus (2011 metų savivaldos rinkimuose buvo iškovojusi 4 mandatus). Šįkart už „tvarkiečius“ balsavo 3316 rinkėjų (17,75 proc.).
Sąrašo lyderis Vytautas Laurinaitis gavo 1703 pirmumo balsus ir išliko sąraše pirmuoju.

Jis į Tarybą pateko kartu su Steponu Kazlausku (1241 pirmumo balsai jį iš 3-ios sąrašo vietos pakėlė į 2-ąją), Vaidu Bendaravičiumi (sąraše buvo 4-as, o gavęs 852 pirmumo balsus tapo 3-iuoju), Vaidu Paviloniu (šis politikas, partijos Tvarka ir teisingumas Šilutės skyriaus pirmininkas, gavo 690 pirmumo balsus, todėl iš 2-os sąrašo vietos nukrito į 4-ąją) ir Gintaru Bružu (gavo 605 pirmumo balsus ir pakilo iš 6-os vietos į 5-ąją).

Iš Pagėgių į Šilutę dirbti perėjęs V.Bendaravičius, einantis Šilutės miškų urėdo pareigas, viesulu įsiveržė į Šilutės „tvarkiečių“ gretas ir pirmą kartą taps rajono Tarybos nariu. Beje, vertinant pagal pirmumo balsus, jis rinkėjams gerokai labiau patiko negu partijos skyriaus pirmininkas V.Pavilonis.

DSC 1157Konservatorių lyderiai pradės mokytis politikos

Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai Šilutės r. savivaldybės taryboje gavo 3 mandatus – tiek pat, kiek ir šią kadenciją. Už šią partiją, prieš rinkimus atsisakiusią keleto savo ilgamečių narių, balsavo 1868 rinkėjai (10 proc. rinkimuose dalyvavusių žmonių).

Sąrašo lyderė Sandra Tamašauskienė irgi išliko pirmoji – gavo 872 pirmumo balsus.

Taip pat mandatus rinkėjai patikėjo Arūnui Kurlianskui (sąraše buvo 3-ias, o gavęs 475 pirmumo balsus pakilo į 2 vietą) ir Zigmantui Jauniui (gavo 406 pirmumo balsus ir iš 6-os vietos pakilo į 3-ią).

Du politikai iš šios partijos savivaldybės Taryboje dirbs pirmą kartą: tai Vydūno gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja S.Tamašauskienė ir veterinarijos gydytojas, UAB „Pamario veterinarija“ direktorius, švėkšniškis A.Kurlianskas.
AB Lietuvos draudimas, Vakarų regiono vadovas verslo klientams Z.Jaunius anksčiau (1997-2011 m.) yra 3 kadencijas dirbęs Šilutės r. savivaldybės taryboje.

Penkioms partijoms – po 2 mandatus

Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) politikai gavo 2 mandatus. Už šios palyginti naujos partijos sąrašą balsavo 1840 rinkėjų (9,85 proc.).

Jie mandatus suteikė patyrusiems politikams: Arvydui Jakui – gavo 816 pirmumo balsų ir Algirdui Gečui – gavo 752 pirmumo balsus.

Toliau pagal populiarumą tarp rinkėjų buvo buvusios merės Daivos Žebelienės suburtas visuomeninis rinkimų komitetas „Už žmonių valdžią“. Jis irgi iškovojo 2 mandatus, gavęs 1710 rinkėjų balsų (šiuo komitetu pasitikėjo 9,15 proc. balsavusių žmonių).
Be sąrašo lyderės D.Žebelienės, gavusios 797 pirmumo balsus, savivaldybės taryboje dirbs jos bendramintis Vladas Kainovaitis, gavęs 631 pirmumo balsą ir iš 3-ios sąrašo vietos pakilęs į 2-ąją. Abu šie politikai ir dabar dirba savivaldybės Taryboje.

Du mandatai teko ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovams, už kurių sąrašą balsavo 1613 rinkėjų (8,63 proc.). Tad savivaldybės Taryboje dirbs buvęs Seimo narys ir prieš dešimtmetį buvęs savivaldybės Tarybos narys, dabar – UAB „Energetikos objektų statyba“ direktorius, šilutiškis Audrius Endzinas. Jis partijos sąraše buvo įrašytas 3-iuoju numeriu, bet gavęs 538 pirmumo balsus tapo sąrašo lyderiu.

Taip pat mandatas atiteko partijos skyriaus pirmininkui, dabar einančiam Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigas Raimundui Ambrozaičiui. Jis gavo 523 pirmumo balsus ir nukrito iš 1-osios sąrašo vietos į 2-ąją.
Lietuvos valstiečių ir žąliųjų sąjunga šįkart turės tenkintis 2 mandatais (už juos balsavo 1347 rinkėjai – 7,21 proc.), nors per 2011 metų rinkimus valstiečiai buvo gavę 4 mandatus.

Partijos lyderis Virgilijus Pozingis gavo 435 pirmumo balsus, o 2-ąja įrašyta Genovaitė Kimbrienė – 356 pirmumo balsus.

2 mandatai liko ir Darbo partijai, už kurią balsavo 1146 rinkėjai (613 proc.), t.y. puse tūkstančio rinkėjų mažiau nei praėjusių savivaldos rinkimų metu.

Vieną mandatą gavo Darijus Pundžius, iš 3-ios sąrašo vietos pakilęs į 1-ąją (gavo 331 pirmumo balsą) ir nustūmęs partijos lyderį Saulių Stankevičių. Pastarasis gavo 303 pirmumo balsus.

„Šilutės kraštas“ liko už borto

Rinkimuose dalyvavo ir visuomeninis rinkimų komitetas „Šilutės kraštas“, kurį subūrė buvęs Šilutės konservatorių lyderis Šarūnas Laužikas, prieš keletą mėnesių buvęs rajono meru.

Tačiau šis sąrašas, gavęs 266 rinkėjų balsus (1,42 proc.), nė vieno mandato negavo, nors savo gretose turėjo patyrusius politikus, buvusius konservatorius Š.Laužiką, Vincentą Bubilienę, Birutę Kleinaitę.

Išrinkus merą, atsiras naujas politikas

Naujosios rajono Tarybos valdančioji dauguma turėtų suburti 13 politikų. Kokia ji bus, paaiškės po mero rinkimų II turo, kuriame kovos V.Laurinaitis ir A.Jakas.

Vienam iš jų tapus pirmuoju tiesiogiai išrinktu meru, tos partijos atstovų grupė rajono Taryboje pasipildys dar vienu atstovu: arba „tvarkiečiu“, LR Seimo pirmininko pavaduotojo Kęsto Komskio patarėju, stubriškiu Ričardu Stonkumi, arba Laisvės sąjungos nariu, Šilutės verslininku, UAB „Baltijos marmuras“ direktoriumi Sauliumi Malinausku.

Abu būsimieji politikai rajono Taryboje pradėtų dirbti pirmą kartą.