Ramučiai – karo laukas tarp bendruomenės ir buvusios jos pirmininkės

Ramuciai minkevicieneVisose rajono kaimų bendruomenėse būna visko, tačiau tai, kas pastaruosius metus vyksta Gardamo seniūnijos Ramučių kaime, yra išties precedento neturinti situacija.

Jau metai, kai visais įmanomais būdais kaimo bendruomenės „Navata“ nariai bando atgauti bendruomenės dokumentus iš buvusios pirmininkės Laimutės Rupainienės rankų, tačiau… nesėkmingai.

Išbandę ir pokalbius, ir prašymus raštu, ir situacijos paviešinimą spaudoje, ramutiškiai praėjusią savaitę vėl rinkosi tartis, ką daryti toliau. Patarimo paprašė ir rajono mero Vytauto Laurinaičio bei Gardamo seniūno Tomo Balčyčio. Valdžios vyrų patarimas buvo vienas – be teisėsaugos įsikišimo išspręsti situacijos, matyt, jau nebepavyks.

Bendruomenė negali dirbti

„Norime pasiguosti“, – taip pokalbį su rajono ir seniūnijos vadovais pradėjo pernai gruodį šios bendruomenės pirmininkės Ramuciai seniunas 2pareigas perėmusi Lijana Jagintavičienė.

Moteris priminė praėjusių metų pabaigoje per visą rajoną nuskambėjusią istoriją, kuomet Ramučių bendruomenė sukilo prieš savo tuometinės pirmininkės L.Rupainienės darbo ir vadovavimo metodus ir susirinkime išsirinko naują pirmininkę. Tačiau šioje vietoje pokyčiai ir sustojo, mat iki šiol L.Rupainienė negrąžina bendruomenei dokumentų.

Ramutiškiai ne kartą bandė su buvusia pirmininke kalbėtis, prašė grąžinti dokumentus, siuntė jai ne vieną paraginimą raštu.

Tačiau L.Rupainienė į jokį dialogą su savo kaimynais neina. Priešingai, ne kartą ir ji, ir jos vyras, buvęs bendruomenės valdybos narys Antanas Rupainis kreipėsi į policiją, kaltindami bendruomenę įvairiomis nuodėmėmis.

Beje, būta Rupainių bandymų paauklėti ir apie konfliktą prabilusią spaudą, tik jie patyrė fiasko.

L.Jagintavičienė pasakojo, jog metus besitęsianti situacija išvargino bendruomenės narius, bet tai yra dar ne didžiausia bėda. Kur kas blogiau, kad ramutiškiai visą tą laiką yra tarsi tarp dangaus ir žemės, t.y., bendruomenės kaip ir nėra, nes ji negali vystyti jokios veiklos.

„Štai pavasarį kaimų bendruomenės galėjo dalyvauti projektuose ir gauti nemenkas sumas savo veiklai. Bet mes negalėjome, nes neturime dokumentų, todėl praradome bent keliolika tūkstančių eurų“, – pasakojo L.Jagintavičienė.

Siūlė kreiptis į policiją

Ramuciai meras ir lijana„Netoleruotina, neturiu žodžių“, – toks buvo trumpas mero V.Laurinaičio situacijos apibūdinimas. Dėl neatgaunamų dokumentų jis siūlė parašyti pareiškimą policijai ir žadėjo pats prašyti pareigūnų, kad šie ilgai nedelsę atliktų dokumentų poėmį L.Rupainienės namuose. Mat jų neatiduodanti buvusioji pirmininkė taip trukdo ir asociacijos „Lamatos žemė“ veiklą, nes ši asociacija vykdo bendruomenių priežiūrą.

Išgirdęs, kad bendruomenė nuolat gauna elektroninius L.Rupainienės laiškus, kuriuose reikalaujama įšildyti tame pačiame bendruomenės namų pastate esančią biblioteką, kurioje ji dirba, meras pasiūlė biblioteką nebent šildyti elektra.

Komentuodamas Ramučių bendruomenės namų išlaikymo situaciją, meras prisiminė bendravimo su L.Rupainiene metus, kuomet buvo rengiami projektai bendruomenių namams remontuoti. Tuomet jis įtikinėjo Ramučių bendruomenės pirmininkę, kad gal neverta jiems imtis tokių didelių patalpų renovacijos, mat buvusioje Ramučių mokykloje, kur įsikūrė bendruomenė, yra apie 400 kv. metrų ploto.

Pasak mero, tiek ploto šiandien neturi jokia kita rajono bendruomenė, mat kitos iš anksto galvojo ir apie tai, kad tuos pastatus reikės ir išlaikyti, ir apšildyti.

Iš anksto L.Rupainienė gerai žinojo ir tai, kad šio didelio pastato II aukšto už bendruomenei skirtus 690 tūkstančių litų suremontuoti nepavyks, ir kad tęstinumo tam projektui nebus. Anot V.Laurinaičio, jai tai buvę sakyta ne kartą.
„Tuo tarpu L.Rupainienė nuolat kartojo, kad tai „ne Lamatos žemės“ reikalas, ir kad jos vadovams nėra ko rūpintis – viskas bus gerai“, – prisiminė meras.

V.Laurinaitis sakė nepritaręs ir L.Rupainienės užmačiai išardyti visas pastato krosnis, tačiau irgi išgirdęs, kad „jokių problemų nebus“, ir krosnys buvo išgriautos. Dabar belieka siūlyti patalpas šildyti elektra.

Apie renginius – tik svajoja

Dėl bibliotekos darbo ramutiškiai irgi turėjo priekaištų. „Kam tą biblioteką šildyti, jei ji niekada nedirba?“ – svarstė susirinkime dalyvavę žmonės ir piktinosi, kad bibliotekoje nevyksta renginiai nei vaikams, nei suaugusiesiems.

Pasak jų, biblioteka visą vasarą visai nedirbo. Kaimo seniūnaitė Dalia Minkevičienė sakė visgi pastebėjusi, kad du žmonės biblioteką vasarą lankė, o bendruomenės valdybos narė Albina Zofija Zalcienė sakė, jog apylinkės žmonės apskritai nutarė boikotuoti biblioteką, kol joje dirbs L.Rupainienė.

„Biblioteka turi teikti paslaugas bendruomenei, turi būti kaimo kultūros židinys, ir jei taip nėra, teks kalbėtis su Šilutės r. F.Bajoraičio viešosios bibliotekos direktore Dalia Užpelkiene. Bet aš nežinau, kaip žmogus su tokiomis ambicijomis gali dirbti bibliotekoje?“ – tik pečiais traukė rajono vadovas.

Seniūnas T.Balčytis sakė manantis, kad būtų geriau, jei ir L.Rupainienė, ir D.Užpelkienė būtų dalyvavusios susirinkime ir galėjusios atsakyti į pretenzijas.

Seniūnas gyrė Ramučių bendruomenės narius, kurie nestokoja iniciatyvos ir nori tvarkytis. Bet pastebėjo, kad blogai, jei pastatas, į kurio remontą įdėta beveik milijonas litų, per žiemą stovės nešildomas. Tuomet įdėtos lėšos greit nueis šuniui ant uodegos.

Beje, žmonės išreiškė dėkingumą UAB „Tima“ vadovui Petrui Juraškai, kuris neliko abejingas jų prašymui ir pasirūpino nemokamai bendruomenės namų pastate išvedžioti elektros instaliaciją.

Į bibliotekos direktorę nesikreipė

„Šilutės naujienų“ prašymu, bibliotekos direktorė D.Užpelkienė suskaičiavo, jog per šiuos metus L.Rupainienė dėl ligos ir atostogų nedirbo jau 163 dienas, o dirbo 172 dienas; bibliotekoje buvo suplanuota 11 renginių, įvyko 6, biblioteka aptarnauja rajoną, kuriame gyvena 400 žmonių, o jos skaitytojų yra 57.

L.Rupainienės darbą 2 kartus tikrino bibliotekos specialistai. Rugsėjo 23 d. bibliotekininkė buvo iškviesta pokalbio, parašė pasiaiškinimą dėl jos darbe nustatytų trūkumų ir žadėjo juos ištaisyti, jai buvo surengti papildomi mokymai.

„Bendruomenės „Navata“ nariai nė karto nesikreipė į viešąją biblioteką dėl Ramučių bibliotekos darbo. Norėtume žinoti, ar kaimui iš viso reikia bibliotekos, ar problema yra tik L.Rupainienės darbas“, – sakė D.Užpelkienė.

Situaciją Ramučiuose D.Užpelkienė pavadino tik dviejų žmonių – L.Rupainienės ir L.Jagintavičienės – konfliktu, o jei žmogus pasiligojo, anot jos, nieko nepadarysi.