Ramučiuose – Violetos Astrauskienės paroda

2 ramuciu_biblioteka_astrauskienes_parodaF.Bajoraičio viešosios bibliotekos Ramučių filiale vyko švėkšniškės fotomenininkės Violetos Astrauskienės darbų parodos „Čia gyveno ir kūrė menininkai Jakševičiai“ pristatymas, kuriame dalyvavo ir pati autorė.

Susitikimą Birutės Lengvenienės eilėraščiu „Senoji Švėkšna“ pradėjo jaunieji bibliotekos lankytojai.

Renginio viešnia V.Astrauskienė – metraštininkė, aktyvi Emilijos Pliaterytės atminimo draugijos bei švėkšniškių draugijos „Tėviškė“ narė, kelių knygų autorė. Fotomenininkė garsina savo kraštą, tyrinėja praeitį, skeidžia žinias apie dabartį, žmones. Anot V.Astrauskienės, ji taip myli Švėkšną, kad jeigu kas atimtų šį gražų miestelį, nukirstų jos pačios šaknis. Supratimą, kas yra gimtinė, istorija, paveldas, pasak menininkės, jai įskiepijo mokytoja Ona Norkutė, kuriai dėkinga iki šiol.

V.Astrauskienė, pradėjusi domėtis skulptūromis, puošiančiomis Švėkšnos miestelį, parką, dvaro rūmus, sužinojo, kad tai yra garsios menininkų giminės – Jakševičių – darbai. Šie talentingi meistrai, kaip ir grafai Pliateriai, yra neatsiejama Švėkšnos istorijos dalis, čia jie gyveno ir kūrė beveik 50 metų.1 ramuciu_biblioteka_astrauskienes_paroda

Vincentas ir jo sūnūs Silvenas bei Adomas išpuošė Švėkšną kūriniais, reikšmingais miestelio kultūros istorijai. Iki šiol miestelyje ir parke puikuojasi romėnų medžioklės deivės Dianos, šv. Florijono skulptūros, saulės laikrodis, dekoratyvinės vazos. Kai kurie kūriniai sovietmečiu buvo sunaikinti, bet dabar atkurti, pvz., Laisvės paminklas.

Menininkų Jakševičių darbai puošia kapines, Švėkšnos bažnyčią, į jų sukurtus altorius, šventųjų skulptūras ir paveikslus nukreiptos tikinčiųjų akys ir mintys ieškant gyvenimo prasmės, tiesos ir vilties. Ilgą laiką jų kūryba buvo primiršta ir neįvertinta, dabar jų garbei Švėkšnoje pastatytas Atminimo suolelis.

Susitikimo dalyviai susidomėję klausėsi viešnios, uždavė jai klausimų.

V.Astrauskienė pristatė savo knygas „Laiko alsavimas“ ir „Švėkšniškių draugija „Tėviškė“ nuo XX a. antrojo dešimtmečio iki šių dienų“, vieną jų padovanojo Ramučių bibliotekai. Gimtąjį kraštą garsinanti menininkė pažadėjo vėl atvykti su naujais savo kūrybiniais darbais.