Rastas naujas galvijų užkratas

cute-little-lambŠilutės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) informuoja, kad jau trečias mėnuo Europoje avių ir ožkų bandas šienauja naujas Šmalenbergo vardu pavadintas virusas.

Nors Lietuvoje viruso atvejų dar nefiksuota, specialistai pataria atidžiai stebėti visus atrajojančius galvijus, mat virusas puola būtent juos ir dažniausiai sukelia galvijų jauniklių apsigimimus.

Virusą platina vabzdžiai

Šilutės VMVT vyriausiasis veterinarijos gydytojas-inspektorius Vytautas Jasaitis pasakojo, kad naujas virusas rastas 2011 metų antroje pusėje Vokietijoje ir pavadintas jo nustatymo vietos vardu. Viruso sukelta infekcija užsikrėtė gyvuliai Vokietijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Italijoje ir Liuksemburge.

Šio viruso požymiai labai panašūs į kitą ligą – mėlynojo liežuvio.

„Užsikrėtę galvijai karščiuoja, pastebimas bendros būklės pablogėjimas, apetito praradimas ir primilžio sumažėjimas iki 50 proc.“, – sakė veterinarijos gydytojas.

Tačiau suaugusio galvijo ligos galima ir nepastebėti. Didžiausios neigiamos įtakos virusas turi gyvulių vaisiaus raidai. Jis sukelia ėriukų, ožiukų ir veršelių apsigimimus, dažniausiai stuburo ir sąnarių deformacijas.

Atrajotojus Šmalenbergo virusu užkrečia vabzdžiai.

Šilutės VMVT prašo galvijų augintojų prasidėjus pavasariui atidžiai stebėti gyvulių būklę. O kilus įtarimui būtinai kreiptis į gyvulius prižiūrintį veterinarą.

„Turėjome susitikimą su privačiais rajono veterinarijos gydytojais. Juos informavome, kad pastebėjus galvijų apsigimimus būtinai vaisiaus mėginius pristatytų mums. Mes savo ruožtu juos siųsime į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą“, – sakė V.Jasaitis.

Specialistas pabrėžė, kad atrajotojų augintojai ir patys privalo imtis atsargumo priemonių: į tvartus neįsileisti pašalinių žmonių, galvijus apipurkšti veterinarijos vaistinėse įsigytais preparatais, kurie atbaido vabzdžius.

Paskelbtas galutinis terminas

Šilutės VMVT sausio pirmos dienos duomenimis, rajone buvo registruotos 62 avių bandos, kuriose auginama 1049 avys. Trisdešimt devyniose bandose auga ir 90 ožkų.

Iš viso rajone registruotos 2837 galvijų bandos su 29 414 galvijų.

V.Jasaitis informavo, kad sveikos bandos statusą gauti jau siekia net 95 procentai galvijų augintojų. 45 procentams toks statusas jau suteiktas.

„Yra likusios 78 bandos, kurių augintojai dar nesikreipė dėl sveikos bandos statuso gavimo. Paskutinis terminas tą padaryti – kovo 31-oji“, – sakė specialistas.

Jei galvijų augintojai to nepadarys, jų bandoms bus taikomi apribojimai ir sustabdytas galvijų judėjimas.

Iki nustatytos datos Šilutės VMVT žmonės privalo pateikti prašymus sudaryti sutartį su veterinarijos gydytoju dėl reikalingų tyrimų, o paskui pateikti ir sutarties kopiją.

Silutes naujienu LOGO