Rašytojo kūryba skaitytojus pasiekė po jo mirties

cerniausko knyga sveksnoje publikaŠvėkšnos seniūnijos salėje surengtos šviesios atminties kraštiečio, rašytojo Rimanto Černiausko naujausios knygos „Tolminkiemio istorijos“ sutiktuvės.

Po tėčio mirties jo novelių apie Kristijoną Donelaitį knygą išleido dukra Vidmantė Černiauskaitė, kuri švėkšniškiams skaitė autoriaus kūrybą. „Tėviškės“ draugijos pirmininkė Onutė Pintverienė supažindino klausytojus su knygos atsiradimo istorija, kuri neapsiėjo be sunkumų.

Prieš 3 metus amžinybėn iškeliavęs rašytojas R.Černiauskas rašė apsakymus ir apysakas, ypač daug rašė vaikams, sukūrė įsimintiną personažą Gustą. 2007 metais Lietuvos geriausių knygų rinkimuose vaikų literatūros kategorijoje „Metų knyga“ išrinkta jo „Slieko pasaka“.

2007 metais leisdamas prozos knygą „Koridorių vilkas“, autorius į ją įdėjo šešias noveles apie K.Donelaitį, ciklą pavadino „Tolminkiemio istorijomis“. Tuomet apie šias noveles publicistas Algis Kuklys „Literatūroje ir mene“ rašė: „Mano galva, minėti R.Černiausko apsakymai imponuoja stiliaus vientisumu, ryškiomis detalėmis, įsimintinais dialogais. Nekelia jokių abejonių, kad rašytojas daug ką matė savo akimis (lankėsi Tolminkiemyje ir jo apylinkėse), susipažino su retais rankraščiais bei liudijimais. Drįsčiau teigti, kad šios novelės papildys ne itin gausų donelaitiados lobyną. Galbūt ateityje R.Černiauskas išleis atskirą knygą „Tolminkiemio istorijos“?“

Šiemet A.Kuklio spėjimas išsipildė. R.Černiausko dukra Vidmantė iš tėvo rankraščių parengė novelių apysaką „Tolminkiemio istorijos“. Knyga pradedama R.Černiausko įvadu „Mano Donelaitis“, kuris paaiškina ir šio rinkinio atsiradimą: „Rimtai Donelaičiu susidomėjau prieš 20 metų, kada jo 275-ųjų gimimo metinių proga sumaniau parašyti nedidelį apsakymą apie kunigą ir poetą, visų galų meisterį – Kristijoną Donelaitį. Taip, įlindęs į poeto kūrybą, gyvenimą ir epochą, kapstausi čia jau antra dešimtis metų“.

Naujajame rinkinyje yra 23 novelės.

„Istorijos apie Donelaitį įrėmintos satyriškai piešiamais dabartinio Tolminkiemio vaizdais – korespondento ir poeto Vasilijaus nuotykiais su kaimo moterimis buvusiuose našlių namuose. Tačiau dauguma istorijų nukelia į XVIII amžių, švietimo epochą – trumpais epizodais parodomas jaunasis Donelaitis, moksleivis ir Karaliaučiaus studentas, svarstantis apie dorybę ir nuodėmę, eiles, lietuvių ir vokiečių kalbas. Daugiausia novelių siejama su Tolminkiemiu, kur Kristijonas praleido beveik keturiasdešimt metų. Štrichais piešiamas žemiškas, gyvas poeto, pamokslininko paveikslas.

Nežinia, kokią knygą buvo sumanęs autorius, gal turėjo rastis daugiau kūrinių. Kalbėta, kad rašytojas ketinęs net romaną apie Donelaitį rašyti. Novelės trumpos, dviejų ¢ trijų puslapių, nesilaikoma griežtos chronologinės sekos, bet visuma gyva, sukurtas spalvingas pasakojimas“, – taip naująją knygą apibūdina Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Knygos pristatymą vedusi bibliotekininkė Danutė Litvinienė sakė, kad „Tolminkiemio istorijas“ švėkšniškiai galės rasti miestelio bibliotekoje.

spaudos remimo fondas Projektas: „Prie Šyšos krantų: Kūryba.”