Raudonojo Gaidžio metai aplankė ir Gaidelių kaimą

gaideliu kaime_geceviciai_DSCN0012Sulaukę Ugninio (arba Raudonojo) Gaidžio metų tikrosios pradžios (pagal kinų kalendorių jie prasidėjo sausio 28 dieną), prisiminėme, rodos, Dievo užmirštą Šilutės rajono kampelį – Gaidelių kaimą.

Kaip jame teka gyvenimas?

Praeities ir dabarties sankirta

Buvo laikai, kai Gaideliai aidėjo nuo gyventojų keliamo triukšmo, klegesio, kiekvienoje sodyboje virė gyvenimas, krykštavo pulkai vaikų. Prieš gerą dešimtmetį Gaideliuose dar veikė ir mokykla.gaideliu kaime_kelias_DSCN9993

O dabar – tušti langai, apleisti trobesiai, apytuštės dvi pagrindinės Malūno ir Karjero gatvės, sena parduotuvė, kuri, beje, belikęs vienintelis labiau lankomas objektas. O kaimelio vardas garsiau nuskamba tik tuomet, kai kokia nelaimė nutinka.

„Gaidelių pavadinimą išgirstame tik tuomet, kai kas nors negera juose įvyksta – kyla gaisras, muštynės ar nelaimingas eismo įvykis“, – apgailestaudama atsidūsta Gaidelių seniūnaitė Zita Birutė Gecevičienė, svetingai atverdama savo namų duris.

Z.B.Gecevičienė kelerius metus renkama seniūnaite. Ji Gaideliuose gyvena nuo 1969-ųjų, gerai pažįsta visas apylinkes, žmones, žino jų istorijas. Vos sukūrusi šeimą, čia ji apsigyveno kartu su vyru Vytu, užaugino du sūnus ir juos išleido į gyvenimą.

Mūsų pašnekovė net 41-erius metus dirbo akušere ir felčere Gaidelių, o vėliau – Pagrynių medicinos punktuose. Tad puikiai žino ne tik kaimo gyventojų istorijas, bet ir gali visa tai palyginti su, deja, gūdžia dabartimi.

Pirmuosius gyvenimo Gaideliuose metus pašnekovė atsimena itin šiltai. Tąsyk kaimo gyventojams, jau amžiną atilsį Albinai ir Juozui Čeponiams gimė visoje šalyje Gaidelius išgarsinęs ketvertukas: trys sūnūs ir dukra. Akušerė Z.B.Gecevičienė lankė ne tik garsųjį ketvertuką, bet ir visus kitus Gaidelių kaimo ir apylinkių naujagimius, juos skiepijo, gydė nuo įvairių ligų.

Seselė kas mėnesį turėdavo aplankyti visus kūdikius, įvykdyti numatytą apsilankymų planą, paskiepyti, apžiūrėti. Nesvarbu, ar lijo, ar snigo, ar siautė ledinė pūga, kaimo medikė pas pacientus mynė ir su dviratuku, vyko ir su arkliuku kinkytu vežimaičiu, o žiemą pusnis skrodė rogėmis.

„Oi, buvo visko. Yra tekę ir išvirintus švirkštus bei kitus medikamentus nuo žemės iš sniegų ir purvų rinkti, kai vežimas apsivertė. Esu išgelbėjusi apleistuose namuose aptiktą beveik visai sušalusį naujagimį“, – dalijosi atsiminimais buvusi felčerė.

Neliko nė pusės gyventojų

gaideliu kaime_parduotuve_DSCN9991„Kai prieš kelis dešimtmečius reikėdavo daryti metų ataskaitą, suskaičiuodavau kaime net po 30 ir dar daugiau vaikų, kurių amžius nesiekė vienerių metų. O paskutiniaisiais darbo metais jų jau beužregistruodavau vos vieną ar du…“ – apie tuštėjantį Gaidelių kaimą pasakojo seniūnaitė.

Šiandien kaime nė pusės buvusio gyventojų skaičiaus nelikę. Jaunus žmones būtų galima ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti. „Dauguma išvyko į užsienį, kiti – į miestus“, – sako Z.B.Gecevičienė.

Nostalgiškai dalindamasi Gaidelių kaimo gyvybingąja praeitimi, seniūnaitė prisiminė kalėdinius vakarus, kurie į buvusį mokyklos pastatą sukviesdavo visus vietos gyventojus. Ji papasakojo apie linksmybes, susitikimus su Kalėdų Seneliu, kuriuos šiandien beatsimena tik keletas belikusių senųjų gaideliškių.

Beje, dar prieš gerą penkmetį kaime buvo surengtos ir linksmos Užgavėnės. Tąkart prie parduotuvėlės praeivius viliojo gardus čia pat iškeptų blynų kvapas, aplink siautė linksmi persirengėliai.

Tačiau tokių susibūrimų šiandien nebesinori rengti, nes paprasčiausiai nusviro rankos. Seniūnaitė puikiai atsimena, kaip jos visas pastangas apkartino į šventinį šurmulį įsilieję iš įkalinimo įstaigos sugrįžę asmenys. Jie sukėlė tokias baisias muštynes, prikrėtė šunybių, kad kaimo vardas per visą rajoną nuskambėjo…

„Neliko žmonėse noro ką nors daryti. Nebėra nei į ką atsiremti“, – liūdnai šypsodamasi pripažino Z.B.Gecevičienė, šiemet jau ketinanti seniūnaitės pareigas perduoti kitam kuriam kaimo šviesuoliui – jaunesniam, aktyvesniam, entuziastingesniam.

Gaidelių pasididžiavimasgaideliu karjeras_copy

Vis dėlto kalbėdamos apie prasidėjusių Raudonojo Gaidžio metų bendravardį Gaidelių kaimą ir šiandien rasime gražių privalumų, kurie džiugina kaimą ir jo apylinkes. Tai – turtingi savo ištekliais smėlio ir žvyro karjerai ir grybais derlingi Gaidelių apylinkių miškai.

„Visais laikais mūsų miškuose, atėjus sezonui, gaidukų (voveraičių) buvo gausu, jų užtenka ir šiais laikais. Gaideliai nuo seno maitina bei rengia gaideliškius“, – sakė į pokalbį įsiliejęs Z.B.Gecevičienės vyras Vytas.

Tikriausiai šios miško gėrybės ir bus davusios kaimui tokį vardą, spėjo Gecevičiai, nes kitokios kaimo pavadinimo versijos nežinojo.

Atsisveikindamas V.Gecevičius nusivedė aprodyti ir savo tvartelį. Jame ramias dienas leidžia ir pavasario nekantriai laukia šeimininko globojami du gaideliai bei pulkas vištelių. Juk tikras gaideliškis negalėtų gyventi be tokio naminio paukščio!

Gaideliai – kaimas Šilutės rajono savivaldybėje, 5 km į pietus nuo Šilutės, prie geležinkelio Pagėgiai – Šilutė.

Manoma, kad Gaidelių kaimo pavadinimas kilęs nuo Rusnės evangeliko liuterono kunigo Mykolo Gaidžio (1632-1689 m.), kuris 1684 m., šioje vietovėje gavęs  žemės, įkūrė sodybą, pavardės.

1792 m. Gaideliuose gyveno 5 valstiečių kulmininkų šeimos. XX a. pirmoje pusėje kaimas buvo išsibarstęs vienkiemiais 4×4 km plote, veikė du vėjo malūnai. Gaideliai buvo valsčiaus centras, priklausė Verdainės parapijai.

Šiaurinėje kaimo dalyje 1816 m. pastatytas  molinis mokyklos pastatas, 1821m. pradėjo veiklą pradinė mokykla (viena klasė, vienas mokytojas). 1868 m. pastatytas plytinis mokyklos priestatas ir kluonas. 1871 m. veikė dvi klasės. XX a. Pradžioje Gaideliuose gyveno apie 900 žmonių. 1933-1934 m. dirbo du mokytojai, mokėsi 82 mokiniai.

Po II pasaulinio karo, 1946 m., buvusiame Gaidelių mokyklos pastate vėl įkurta pradinė mokykla, apie 1950-uoius gyventojų tebuvo trečdalis ankstesnio skaičiaus  – iki 300.

1955 m. atidaryta Gaidelių jaunimo septynmetė vakarinė mokykla. Nuo 1975 m. Gaideliai buvo Šilutės tarybinio ūkio – technikumo pagalbinė gyvenvietė, gyventojų skaičius pasiekė 470.

1976-1990 m. Gaideliuose veikė didžiulis kiaulidžių kompleksas (5527 kv. m), 1997 m. kaime buvo 118 ūkių. 2003 m. galvijus laikė 52 ūkiai. 1997 m. Gaidelių kaime buvo tik 10 ūkių; 2003 m. galvijus laikė 3 ūkiai. 1980-2005 m. veikė Gaidelių pradinė mokykla, ji uždaryta visiškai sumažėjus gyventojų skaičiui. Anot Šilutės seniūno Raimondo Steponkaus, 2013-aisiais gyventojų Gaidelių kaime beliko 235. Preliminariais duomenimis, šiuo metu jų skaičius vos siekia 200.

Gaideliuose yra parduotuvė, evangelikų liuteronų senosios kapinės, 1997 m. įtrauktos į Lietuvos Respublikos kultūros paveldo registrą.

wikipedia.org informacija