Reanimacijos skyriuje pacientų sparčiai daugėja

REANIMACIJOS 42483 iš mirties nagų tiesiog išplėšti žmonės – toks skaičius ligonių praėjusiais metais gydytas Šilutės ligoninės Reanimacijos – intensyviosios terapijos skyriuje.

Žmonių, kuriems reanimacijos prireikia patekus į avarijas, patyrusiems kitas nelaimes, kuriems staiga sutrinka organizmo gyvybinės funkcijos ir kurias palaikyti galima tik specialia aparatūra bei intensyviu medikamentiniu gydymu, kuriems skubiai reikia atlikti specializuotus tyrimus, kuriuos reikia nuolat stebėti, kasmet vis daugiau.

Reanimacinė pagalba čia teikiama tiems, kas patyrė dėl įvairių priežasčių sukeltą šoką, širdies ritmo sutrikimus, hipertenzinę krizę, širdies, inkstų, kepenų veiklos nepakankamumą, sunkias galvos smegenų traumas, nudegimus ir t.t.

Pavaduoti atvyksta Klaipėdos gydytojai

Reanimacijos – intensyviosios terapijos skyrius Šilutės ligoninėje atsirado 1997-ųjų pabaigoje. Tuomet, vykstant sveikatos apsaugos sistemos reorganizacijai, Šilutės ligoninė buvo licencijuota, tad privalėjo turėti ir antrinio lygio reanimaciją. Skyriui vadovauti iš karto ėmėsi gydytoja anesteziologė – reanimatologė Audronė Pikžirnienė. Beveik 3 dešimtmečius gydytoja dirbanti A.Pikžirnienė skyriui vadovauja iki šiol.

Skyriuje dirba anesteziologai – reanimatologai Alenas Pakarklis, Donatas Vekteris, Audrius Markauskas. Prieš savaitę šiame skyriuje pradėjo dirbti rezidentūrą baigęs gydytojas anesteziologas – reanimatologas Manfredas Liutkus – šilutiškių gydytojų dinastijos atstovas, tęsiantis šeimos tradicijas.

Kai kuriam iš medikų prireikia išvykti ar išeiti atostogų, šilutiškius pavaduoja kelių uostamiesčio ligoninių gydytojai. Iki šiol juos pavadavo jau 6 Klaipėdos gydytojai.

Gydytojams talkina 10-ties anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojų būrys, kuriam vadovauja vyr. slaugytoja Vida Ščemeliova. Nuo pat skyriaus įkūrimo dirba ir ūkio reikalų tvarkytoja Onutė Dusevičienė, medikams talkina 4 valytojos.

Visi reanimacijoje dirbantys specialistai nuolat gilina žinias konferencijose Lietuvoje, o gydytojai – ir užsienyje.

Įranga nuolat atnaujinamaREANIMACIJOS 1

Skyriuje šiuo metu yra 6 lovos, bet, pasak vedėjos A.Pikžirnienės, neretai skyrius būna perpildytas. Vedėja suskaičiavo, kad 2010-aisiais metais reanimacijos prireikė 1034 ligoniams, 2001-aisiais – 1117, o pernai jų jau buvo pusantro karto daugiau.

Šilutės reanimacija turi visą licencijuotam skyriui reikalingą diagnostikos, sekimo ir gydymo įrangą. Čia veikia 2 dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatai, monitoriai, defibriliatoriai, elektrokardiografas, portatyvinis rentgeno aparatas, infuzinis tūrinis siurblys enterinei mitybai, ligonių šildymo įrenginiai ir kt. 

Netrukus reanimatologus pasieks dar viena naujovė – kardiologinė lova. Ją šilutiškiai gauna iš ES fondų pagal „Vakarų krašto kardiologinę programą“. Kardiologinė lova skyriuje bus sumontuota kartu su papildoma įranga – elektrokardiografu, defibriliatoriumi, monitoriumi, echokardioskopu bei aparatu, skirtu medikamentams infuzuoti į veną – infuzomatu.

Susergančių vis daugėja

„Kardiologinių ligų – miokardo infarktų, širdies ritmo sutrikimų – skaičius pastaruoju metu sparčiai auga, o tokius pacientus būtina nuolat – 24 valandas per parą stebėti“, – sako A.Pikžirnienė.

Nuo 2007-ųjų gydant ūmų miokardo infarktą skyriuje atliekama trombolizės procedūra – į veną suleidžiama iškart kraują skystinančio preparato – trombolitiko. Taip labai greitai suskystėja kraujas, ištirpinamas krešulys (atveriama kraujagyslė) ir gyvybė išgelbstima. Tai didelė pažanga kardiologijoje, kai gydomi miokardo infarktą patyrę žmonės. Pacientas dar 2 valandas stebimas, kad nekiltų komplikacijų, o tuomet išvežamas Į Klaipėdos Jūrininkų ligoninę širdies zondavimui.

A.Pikžirnienė dar kartą primena, kaip svarbu kuo skubiau kreiptis į gydytojus, vos pajutus skausmą krūtinės srityje. Ypač, jei tas skausmas trunka 20 ir daugiau minučių, jei jis nepraeina išgėrus plečiančiųjų ir nuskausminamųjų vaistų. „Važiuokite ne pas šeimos gydytoją, bet tiesiai į ligoninės Priėmimo skyrių, nes tai jau ūmaus miokardo infarkto požymiai ir tokiam žmogui jau reikia reanimatologų pagalbos“, – akcentuoja gydytoja.

Per 10-metį šia sunkia liga susirgusių žmonių skaičius, gydytojos duomenimis, išaugo dvigubai, vis dažniau suserga jaunesnio amžiaus vyrai.

Prie mirties nepripranta

Anksčiau didžiąją šio skyriaus pacientų dalį sudarė socialiai nedrausti žmonės, sirgę įvairiausiomis priklausomybėmis, apsinuodiję alkoholiu, nušalę. Pastarųjų pacientų per 10-metį žymiai sumažėjo, mat Šilutėje atidarytas Psichikos sveikatos centras, teikiantis jiems psichologinę pagalbą.

Statistika rodo, kad nedaugėja ir alkoholiu apsinuodijusių paauglių, nors skeptikai ir bando įrodinėti priešingai. Jaunimo, pasak vedėjos, skyriuje kiek padaugėja pavasarį, kai prasideda šimtadieniai ir išleistuvės mokyklose, bet bendras gydytų jaunų žmonių skaičius tikrai nėra didesnis nei prieš 10-metį.

Reanimacijos skyriun patenka sunkiausi ligoniai. Vis daugiau jų čia perkeliama iš kitų ligoninės skyrių pablogėjus sveikatai, siunčiama iš Priėmimo skyriaus ar atvežama tiesiog iš gatvės.

Tad spėjame, kad ir mirčių čia turėtų būti daugiausia. A.Pikžirnienė to neneigia ir sako, kad skyriuje mirčių per pastarąjį dešimtmetį net padvigubėjo, kai tuo tarpu visoje ligoninėje jų sumažėjo.

Kiekvieną pacientą stengiamasi gaivinti visais įmanomais būdais iki paskutinės akimirkos, bet šiuo metu mirtingumas skyriuje siekia 11,4 proc.

„Prie mirties negalima priprasti, kiekvieno paciento išėjimas personalui didelė emocinė ir psichologinė trauma“, – sako vedėja.

Anot jos, kiekvienas pacientas – tarsi vis nauja knyga – su savo istorija, gyvenimo būdu, ankstesnėmis ligomis. Dviejų vienodų istorijų čia dirbantiems gydytojams dar neteko matyti.