Regatą „Marių burės” vilkino išsijungęs vėjas

Regata „Marių burės“ - gausiausia klubinė regata Lietuvoje. / Audriaus Drungilo nuotrauka.Iš ryto – dvidešimt trys mazgai vėjo vietoj prognozuotų septynių, pavakary – beveik štilis nuo Nidos iki Ventės rago, tradicinė laviruotė į finišą Atmatoje bei tradiciniu tampantis lietus prieš startą Krokų lankoje.

Visa tai patyrėme kartu su kitomis 55 jachtomis, dalyvavusiomis gausiausioje klubinėje regatoje Lietuvoje „Marių burės 2011“, – įspūdžiais dalijasi jachtos „Piranija“ įgula.

Savaitgalį vykusi Kintų buriavimo mėgėjų klubo „Marių burės“ organizuota regata šiemet skirta ir Šilutės 500 metų jubiliejui.

Regatos nuotraukų galerija.

Valdymo patirtį gali parodyti visi

Pirmojo etapo startas šį kartą padarytas atskirai sportinei ir klubinei (laisvajai) grupėms: pirmiesiems – prie „Pilypu“ vadinamos 35-osios bujos, kitiems – šiek tiek arčiau upės.

Regata „Marių burės“ iš kitų išsiskiria draugiška atmosfera ir taisyklėmis, kurios specialiai pritaikytos ne tik profesionalams, bet ir mėgėjams. Kad varžytis su virtuozais galėtų ir mažiau patyrę buriuotojai, taikomos taisyklių lengvatos, leidžiančios visiems parodyti burlaivio valdymo patirtį. Svarbu ne kokiu laivu plauki, o kaip iš jo sugebi išspausti visas galimybes.

Dėl to mėgėjai sportininkų beveik nesutiko pakelyje ir jiems nesipainiojo, nes vieni susirinko sportuoti, o kita dalis buriuotojų – plaukti savo malonumui, pajusti buriavimo dvasią.Audriaus Drungilo nuotrauka.

„Bet „turistai“ sugebėjo prisivirti košės. Dalis jachtų, tarp jų ir mes, startavo kelio teisę turinčiu dešiniu halsu (burlaivio padėtis vėjo atžvilgiu), o kita dalis – kairiu, – pasakojo „Piranijos“ kapitonas, klaipėdietis Audrius Drungilas. – Deja, „kairieji“ susigrūdo į krūvą ir neturėjo erdvės manevrams – kiek matėm, pagrindinis žaidėjas buvo „Lokiukas“, kuris šoko reveransus prie pat teisėjų laivo, bandydamas išlįsti sausas…“

Distancija Nemunas – Nida nesudėtinga, bet kadangi pūtė pietvakaris, buriuotojams teko irtis prieš vėją vendais. Buriuotojas Rokas Arbušis aiškina, jog vendas – tai jachtos posūkis prieš vėją. Paprastai jūrinės jachtos venduoja kartą per pusvalandį ar pusdienį, kas vachtą ar kas kelias dieną, kai plaukia didelius atstumus plačiuose vandenyse.

Plaukiant regatoje sekliose Kuršių mariose, venduoti tenka kas kelias minutes ar per minutę kelis kartus. „O kur vendai, ten klaidos, skirtingos strategijos ir atitinkamai rezultatai…“ – atsiduso „Piranijos“ įgula, prisimindama pirmojo etapo pabaigą.

Audriaus Drungilo nuotrauka.Nurimęs vėjas prailgino finišą

Po sočių pietų vėjas išsikvėpė, ir antro etapo startas Nidoje jau buvo ramesnis. Nepaisant to, kontaktų neišvengta. Varžybų metu buriuotojus ištiko nelaukiamiausias dalykas – A.Drungilo žodžiais tariant, – „išsijungė vėjas“.

Prasidėjo lėtas slinkimas Atmatos link, žaidžiant lengvam vėjui pritaikytomis burėmis spinakeriais, genujomis, anekdotais radijo ryšiu bei atsargų dalinimusi su šalia plaukiančiais draugais – konkurentais. Atmatoje vėjas nepasitaisė, todėl nuobodus irimasis tęsėsi.

Kai kurie buriuotojai bumbėjo, kodėl finišas nebuvo perkeltas arčiau. Netekusieji kantrybės užsivedė variklius ir „nusiėmė“ nuo distancijos. Paskutiniosios jachtos finišą pasiekė tik apie 23 val. nakties.

Trečias etapas „laisvajai“ grupei jau antrus metus iš eilės vyksta Krokų lankoje. Šis ežeras – tikras malonumas buriuoti.

Klubinėje grupėje nugalėjo jachta „Silver eagle“, II vieta teko „Aphrodite“, III – „Ole“. Sportinėje grupėje geriausias „Baltas“, II – „Baraka“, III – „Marinis“.

Taip pat atskirą čempionatą tarpusavyje padarė Albin Vega modelio jachtos. Lietuvoje tokio modelio jachtų yra 8, o 7 jų varžėsi tarpusavyje regatoje. Greičiausiai atplaukė „Unika“.

Žavėjo rūkas ir rūkyta žuvis

Kapitonas A.Drungilas, nors ir nelaimėjęs pirmųjų vietų, neslepia džiaugsmo ir regatą vadina kultine, įsirėžusia į atmintį.Audriaus Drungilo nuotrauka.

„Nerealus mėnulio vaizdas jam kylant virš Atmatos ir piešiant šviesos taką, navigacinių raudonų – žalių – baltų šviesų miškas iš flotilės, grįžtančios po atšaukto finišo, 20-ties laivų švartavimasis vienu metu, naktį, tekant dviejų mazgų šoninei srovei ir nieko nematant. Rūkyta žuvis, krepšinio nežiūrėjimas bei naktiniai pokalbiai jachtose…“, – įdomybes vardija A.Drungilas.

Buriuotojui įsiminė jachtų „mistinis“ kontaktas Krokų lankose ar švelnus „pasibučiavimas“ (susilietimas bortais) apiplaukiant ženklą. Prie to prisideda tinklų žvejyba bei seklumų čiupinėjimas ir dar daug kitų nutylėtų istorijų.

Klubas „Marių burės“ siekia ugdyti ir populiarinti buriavimą Lietuvoje, Nemuno deltoje ir Šilutės rajone. Krokų lankos – bene geriausia viena mokyti buriuoti vaikus. Norėdamas plėsti buriavimo entuziastų ratą Šilutės rajone, klubas šią vasarą organizavo dienos tipo vaikų buriavimo mokyklėlę – stovyklą.

Pasak klubo prezidento Arūno Speičio, norinčiųjų susirinko dvigubai daugiau, negu planuota. Panašu, jog buriavimas pamažu ima intriguoti gyventojus iš Pamario krašto.