Regioninio parko vaizdų neturėtų gadinti saulės kolektoriai ir vagonėliai

Fig 1 8 1Ar galima ant kultūrinio paveldo objekto pastato stogo įrengti saulės šviesos energijos elektrinę ar saulės šviesos šilumos kolektorių? Kodėl kilnojamieji nameliai (vagonėliai) draudžiami Nemuno deltos regioniniame parke? Ką daryti, jeigu žmogus nusipirko vagonėlį, nežinodamas, kad už jo statymą parko teritorijoje gresia baudos?

Tam, kad būtų atsakyta į šiuos klausimus, Nemuno deltos regioninio parko (NDRP) direkcija organizavo susitikimus su gyventojais Kintuose, Rusnėje ir Šilutėje.

Saulės šviesos energijos elektrinių ar saulės šviesos šilumos kolektorių pastatymas ant gyvenamojo namo, tvarto ar kito statinio stogo žmonėms suteikia galimybę elektros energiją pasigaminti savo ar ūkio poreikiams. Tačiau, anot NDRP direktoriaus Ramūno Lydžio, tokių inžinerinių statinių (įrenginių) statymas NDRP teritorijoje yra ribojamas aplinkos apsaugos įstatymų.

Lapkričio 30 d. aplinkos ministras pasirašė visų parkų apsaugos reglamento pataisymus. Ant kultūros paveldo objektų griežtai draudžiama statyti saulės šviesos energijos elektrines, saulės šilumos energijos kolektorius. Saugant draustinių kraštovaizdį, šiuos inžinerinius statinius ir įrenginius galima draustiniuose įrengti tik ant nesaugomų pastatų stogų ir pastatų fasadų ir tik tuo atveju, jei jie nėra matomi iš gatvės ar apžvalgos vietų.

R.Lydžio nuomone, nauji reikalavimai aiškūs ir praktiškai nebekyla klausimų. Tačiau kita tema – kilnojamieji vagonėliai – Rusnėje vykusiame susitikime sukėlė aštrią diskusiją. Jau pusantrų metų NDRP direkcija žmonėms aiškina, kad vagonėlius statyti parkuose draudžiama, bet Rusnėje jų vis tiek yra.

Tikėtina, kad gyventojai juos nusipirko nežinodami draudimo. Susitikime žmonėms pasiūlytos alternatyvos, kaip problemą išspręsti ir išvengti baudų. Paprasčiausia būtų vagonėlius pašalinti iš parko teritorijos arba apkalti mediena iki žemės, uždėti stogelį – padaryti panašų į tradicinės architektūros statinį. Vagonėlis taptų sodybai priklausančiu pagalbinio ūkio statiniu ir kraštovaizdžio jau nebegadintų.

Už vagonėlių statymą regioninio parko teritorijoje gresia baudos iki 1500 Lt. Už tokią kainą galima pigiausia mediena apsikalti kilnojamąjį namelį.

Ieškoma kompromisų ir su tais, kurie neturi pinigų medienai pirkti, – svarstoma alternatyva laikinai vagonėlį uždengti tam kraštovaizdžiui būdingomis dangomis. Dėl to reikia tartis su NDRP direkcija.