Kiaulių registracija visoje Lietuvoje – tai viena iš priemonių pažaboti vis plintantį afrikinį kiaulių marą. Žemės ūkio ministerija dar rugpjūčio viduryje pavedė atsakingoms institucijoms suskaičiuoti, kiek Lietuvoje yra kiaulių ir kiek ūkių, kuriuose jos laikomos.
Pradėjus registraciją paaiškėjo, kad visoje šalyje yra nemažai tokių kiaulių laikytojų, kurie iki šiol neregistravo savo turimų gyvulių.
Šilutės rajonas ne išimtis – čia irgi jau užregistruota apie 3000 daugiau kiaulių ir beveik 100 daugiau jų laikytojų, nei buvo žinoma iki šiol.
„Atsirado“ 3000 daugiau kiaulių
Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyr. veterinarijos gydytojas – inspektorius Žilvinas Januška iki antradienio popietės buvo suskaičiavęs, kad mūsų rajone iš viso yra 299 kiaulių laikytojai, kurie iš viso turi 20 247 kiaules.
Šie skaičiai smarkiai lenkia tuos, kurie buvo užregistruoti dar liepos pabaigoje – tuomet savo 18 240 kiaulių buvo deklaravę vos 206 jų laikytojai.
Nors kiaulių deklaravimas turėjo būti užbaigtas iki rugsėjo 15 dienos, anot Ž.Januškos, turimi skaičiai dar vis keičiasi kiekvieną valandą.
Beje, vien trys didžiausieji mūsų rajono kiaulių auginimo ūkiai yra deklaravę 17 108 savo augintines. Taigi smulkieji ūkininkai augina tik apie 3000 kiaulių, o kiekvienam iš tų smulkiųjų augintojų vidutiniškai tenka vos po 3,3 kiaules.
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, iki rugsėjo 19 d. šalyje buvo registruota 695 840 kiaulių, tai yra 41 000 daugiau negu tuo pačiu metu pernai.
„Žmonės sukruto, nes mato, kad vis didėja zona, kurioje registruojami kiaulių maro atvejai, ir baiminasi, kad jei jis ateitų iki mūsų ir tektų likviduoti kiaules, jie liktų be kompensacijų, nes kompensaciją už paskerstas kiaules gali gauti tik tie laikytojai, kurie registravo gyvulius”, – sako Šilutės VMVT viršininkas Edmundas Ciparis.
Deklaravimas vyksta toliau
Šiuo metu šalyje jau registruota 10 afrikinio kiaulių maro ligos židinių, šešiuose iš jų sirgo kiaulės, keturiuose buvo rasti sergantys šernai. Visi židiniai apima rytinį ir pietinį šalies pakraštį, ten ir paskelbta vadinamoji buferinė zona.
Rugsėjo 17 d. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius pasirašė įsakymą, kuriuo nurodama, kad iki lapkričio 1 d. afrikinio kiaulių maro buferinėje zonoje esančiuose smulkiuose ūkiuose neturi likti kiaulių. Netgi tie augintojai, kurie įgyvendino biologinės saugos reikalavimus, dabar turės paskersti laikomas kiaules, kadangi kaimyninėse šalyse nuolat atsinaujina ligos židiniai.
Veterinarijos specialistų skaičiavimais, turėtų būti paskersta apie 5000 kiaulių.
„Tikslias kiaulių laikymo vietas turime žinoti tam, kad jei liga ateitų iki mūsų, tektų ir mūsų rajone paskersti visas kiaules. Tai būtina norint likviduoti ligą”, – sako Ž.Januška.
VMVT atstovai įspėja, jog jei liga būtų nustatyta, būtų tiriama, kur buvo jos židinys. Jei paaiškėtų, kad židinio šeimininkas nuslėpė turimas kiaules, jam tektų atlyginti 10 kilometrų spinduliu gyvenančių ūkininkų patirtus nuostolius.
Todėl specialistai ragina tęsti kiaulių deklaravimą. Jokių nuobaudų pavėlavusiems nebus taikoma. Iš karto deklaruoti reikia kiekvieną ką tik nusipirktą paršiuką. Kiaulių registracija yra nemokama.
Pastebėjus sergančius ar įtartinai besielgiančius gyvulius, juo labiau – kritusius, reikia skubiai pranešti privačiam veterinarijos gydytojui arba VMVT.
Dar vienas naujas reikalavimas: iki šiol smulkieji ūkininkai kiaules deklaruoti privalėjo 2 kartus per metus, o nuo šiol tai daryti ir jie turės kas ketvirtį.
Rašyti atsakymą