Reta, bet mirtina liga: nuo stabligės mirė moteris

Nuo-stabliges-skiepija-nemokamai articlethumb580Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, šiais metais registruotas pirmas mirties atvejis nuo stabligės.
69 metų moteris stablige užsikrėtė susižalojusi galvą. Laiku nesikreipus į gydymo įstaigą, ligai progresuojant moteris mirė.

Jokios informacijos apie moteriai anksčiau atliktus skiepijimus nuo stabligės nėra.

Kas yra stabligė?

Stabligė – tai ūmi įvairaus stiprumo raumenų spazmais pasireiškianti liga.

Stabligę sukeliančios bakterijos yra labai plačiai paplitusios gamtoje. Jų yra įvairiausių gyvūnų, taip pat ir žmogaus žarnyne; su išmatomis patenka į dirvožemį ir jame sporų pavidalu gali išbūti gyvybingi ilgą laiką.

Kaip užsikrečiama stablige?

Stabligės sukėlėjas, į žmogaus organizmą patekęs per burną, ligos nesukelia. Grėsmė susirgti kyla tada, kai stabligės sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą, ypač – į dirvožemiu užterštas gilias durtines žaizdas.

Pavojingos yra bet kokios žaizdos. Kartais stabligė pasireiškia po sunkesnio galūnių nušalimo, nuplikinimo.

Patekę į gilią žaizdą, stabligės sukėlėjai pradeda gaminti stiprų nuodą, kuris ir sukelia raumenų spazmus. Sergantieji stablige aplinkiniams nepavojingi. Tai viena iš nedaugelio ligų, kai nuo ligonio žmonės neužsikrečia.

Kokie yra stabligės simptomai?

Pirmieji ligos požymiai po užsikrėtimo dažniausiai pasireiškia po savaitės, bet gali būti ir po kelių dienų ar mėnesių.

Liga prasideda palaipsniui. Pirmieji ligos požymiai gali būti trumpalaikiai raumenų trūkčiojimai, „tirpimas“ užkrato patekimo vietoje. Vėliau liga pasireiškia įvairaus stiprumo raumenų spazmais. Šie spazmai būna labai skausmingi, jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, o jeigu spazmai apima didelių raumenų grupes, būna tokie stiprūs, kad nuo jų lūžta kaulai; nuo kramtomųjų raumenų spazmų lūžta dantys. Dėl sunkių traukulių priepuolių gali ištikti hipoksija ir mirtis.
Koks gydymas?

Stabligės gydymas pradedamas nedelsiant. Skiriami antibiotikai, specialus serumas nuo stabligės. Kartu gydomi ir simptomai – traukuliai, raumenų spazmai, skausmas.

Kaip apsisaugoti nuo stabligės?

Skiepai – pagrindinė stabligės profilaktikos priemonė. ULAC primena, jog Valstybės lėšomis nuo stabligės ir difterijos skiepijami kūdikiai. Vakcinacija atliekama kūdikiams, 6-7 metų vaikams ir 15-16 metų paaugliams. Vėliau kas 5-10 metų reikia vakcinuotis pakartotinai.

Pasiskiepyti nuo stabligės itin rekomenduojama daug laiko gamtoje praleidžiantiems, žemės ūkyje dirbantiems asmenims.