Retajai pievų gyventojai šiemet dar labiau reikia mūsų pagalbos

nendrinukeArtėjant naujam šienavimo sezonui pamario pievose, nevyriausybinė organizacija Baltijos aplinkos forumas šį ketvirtadienį, birželio 13 d., 15 val. kviečia į tradicija tampančią Nemuno deltoje perinčios globaliai nykstančios meldinės nendrinukės sutiktuvių šventę Šyšos polderyje.

„Akivaizdu, kad vėlyvas potvynis kelia sunkumų ne tik ūkininkams, bet ir paukščiams. Dėl vėlyvo pavasario ir užsitęsusio potvynio šiemet šie reti paukščiai perės vėliau ir greičiausiai spės išvesti tik vieną vadą. Kol kas polderyje esame užfiksavę tik du giedančius meldinės nendrinukės patinėlius“, – sako Žymantas Morkvėnas, meldinės nendrinukės apsaugai skirto projekto vadovas.

Tačiau, pasak jo, paukščiai gali pradėti perėti vėliau, nuslūgus vandens lygiui. Todėl kaip niekad svarbu kartu tartis, kaip ir kada šiemet šienauti Šyšos pievas, kad būtų atsižvelgta ir į ūkininkų interesus, ir užtikrinta paukščių apsauga.

Pernai šienaudami nuo liepos 1 d. Šyšos ūkininkai padėjo apsaugoti apie 20 šių retų paukščių lizdų – net trečdalį visos Lietuvos meldinės nendrinukės populiacijos. Gamtininkai pripažįsta, kad šienauti ypač šlapias pamario pievas, išvežti ir panaudoti vėlai nupjautą žolę yra sunku, todėl ragina ir kitus bendruomenės narius prisidėti ir padėti išsaugoti šią unikalią, visame pasaulyje kraštą garsinančią, rūšį.

Meldinės nendrinukės Lietuvoje peri tik Nemuno deltoje, Tyrų užliejamose pievose netoli Drevernos ir Žuvinto biosferos rezervate. Pernai jos perėjo tik Lietuvoje, Lenkijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje. Todėl siekiant išsaugoti retą rūšį, Lietuvos pievose, kur pernai priskaičiuota vos 60 giedančių patinų, kiekvienas paukštis yra labai svarbus.

Meldinės nendrinukės apsaugos iniciatyva yra dalis 2010-2015 metais Lietuvoje ir Latvijoje įgyvendinamo Europos Sąjungos LIFE+ programos remiamo projekto „Aplinkai palankaus ūkininkavimo skatinimas siekiant užtikrinti nykstančių agrarinio kraštovaizdžio paukščių apsaugą“ (LIFE09 ANT/LT/000233, www.meldine.lt).

Susitikimo organizatoriai kviečia rinktis 2013-06-13 (ketvirtadienį) nuo 15 val. poilsio aikštelėje prie naujosios (sraigtinės) siurblinės Šyšos polderyje (patogesnis privažiavimas ir automobilių parkavimas atvykstant per polderį).

Nuo 17 val. kartu su ornitologais vyksime stebėti retų polderio paukščių. Telefonas pasiteirauti – 8 610 64333.