Riaušėmis virtusiame  mitinge Vilniuje dalyvavo ir šilutiškiai. Kaip tai  vertina rajono politikai?

Keli tūkstančiai žmonių iš visos Lietuvos antradienio rytą susirinko prie Seimo išreikšti nepritarimą Vyriausybės planams riboti gyvenimą imuniteto koronavirusui neturintiems ir prieš skiepijimąsi nusistačiusiems žmonėms. Proteste dalyvavo ir grupė šilutiškių, sutikusių pasidalinti savo įspūdžiais.

Prie Seimo surengtas mitingas vakarop virto riaušėmis. Jų metu buvo sužeista keliolika pareigūnų, kelios dešimtys dalyvių sulaikyta. Mitinge dalyvavo ir grupelė šilutiškių.

„Šilutės naujienos“ pasidomėjo, kaip tokį protestą, kuris baigėsi riaušėmis, vertina mūsų rajono politikai.

Mitingas virto riaušėmis

Nors leidimas protestui buvo išduotas iki 17 valandos, tačiau ir vėliau dalis protestuotojų nesiskirstė. Jie teigė, kad pasitrauks tik tuo atveju, jeigu su jais pasikalbėti išeis valdančiosios koalicijos atstovai. Vėliau mitinguojanti minia sukėlė tikras riaušes: užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio kiemo. Vieniems parlamentarams pavyko palikti patalpas vos pasibaigus neeiliniam Seimo posėdžiui, kita dalis politikų liko viduje. Konservatorius Laurynas Kasčiūnas buvo apsuptas ir aprėktas minios, jam neleista išvažiuoti. Į kitą konservatorių – Sergejų Jovaišą vienas protestuotojų metė vėliavos kotą, jo automobilis buvo apipiltas jogurtu. O Andrius Navickas televizijoms pasakojo, kad prieš jo automobilį kažkas iš protestuotojų pastatė net mažą vaiką…

Seimo įėjimus užblokavusius mitinguotojus nustūmė į įvykio vietą iškviesta riaušių policija, kuri panaudojo ašarines dujas. Protesto dalyviai į tokius pareigūnų veiksmus atsakė mėtydami akmenis. Pranešama, jog 15 pareigūnų buvo sužeisti. Piktybiškiausiai nusiteikę 26 protestuotojai buvo sulaikyti.

Vėlai vakare į įvykio vietą atvyko trys šarvuoti automobiliai, naudojami Viešojo saugumo tarnybos specialiojo dalinio ORKA. „Delfi“ duomenimis, dar viena pareigūnė buvo sužalota akmeniu į galvą. Prieš vidurnaktį pareigūnai, pradėję stumti protestuotojus nuo Seimo rūmų, visus išvaikė tik apie 2 valandą nakties.

Šilutiškis Dovydas Stungurys „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad jis protesto mitinge buvo tik apie 1 valandą, tuomet dar viskas vyko taikiai. Mitingo organizatoriai net ribojo pasisakymus žmonių, kurie galėjo provokuoti neramumus. D. Stungurys į Vilnių sakė vykęs kitu reikalu, o prie Seimo atėjo tik vedamas smalsumo. Jis su šeima jau yra persirgęs Covid -19, todėl dar nėra skiepytas.

Rusniškis Domantas Kairys į protesto akciją važiavo autobusu, kartu su dar 50 – čia bendraminčių. Jo žiniomis, į protestą kai kurie šilutiškiai vyko lengvaisiais automobiliais.

Pasak D. Kairio, nors protestuotojų kalbos buvo griežtos ir kritiškai vertino planuojamus valdžios veiksmus prieš skiepytis nenorinčius žmones, tačiau jų grupė policijos ir protestuotojų susirėmimo nematė. Autobusu atvykę į mitingą šilutiškiai 18 val. išvyko iš Vilniaus.

  Sigitas MAJUS, verslo įmonės direktorius, panaikinto Valstiečių – žaliųjų Šilutės skyriaus narys:

– Visuomet vertinu žmones, kurie turi nuomonę ir sugeba ją išreikšti. Protestuoti dėl planuojamų priemonių nenorintys skiepytis ir testuotis žmonės taip pat galėjo išsakyti savo nuomonę. Jiems buvo suteiktas leidimas protestui ir sutartas akcijos laikas. Tačiau tai, kad protesto organizatoriai nesugebėjo suvaldyti susirinkusiųjų, o tarp jų ir galimai į renginį suėjusių provokatorių, jau kelia įvairių pamąstymų. Nes turėjęs būti taikus protesto renginys virto gaujos riaušėmis. Tikrai nemanau, kad skiepytis nenorinčių žmonių yra daugiau už pasiskiepijusius, todėl jie negali prievarta primesti mums savo valios ir teigti, kad jie atstovauja visos Lietuvos interesams.

Esame demokratinė valstybė ir kiekvienas savo idėjas gali reikšti, bet tik taikiomis demokratinėmis priemonėmis: dalyvauti mitinguose, politinėje veikloje, rinkimuose ir naujai priimamais įstatymais tvarkyti Lietuvos žmonių gyvenimą.

Žygimantas KURLIANSKAS, vadybininkas, Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas: 

– Protestai ir mitingai tai yra demokratijos išraiška ir niekas negali jų drausti. Tačiau, kaip suprasti riaušių kurstytojus, kartuvių nešiotojus?.. Manau, kad riaušių kurstytojai turėtų būti nustatyti ir nubausti.

Tikriausiai taikaus protesto renginį organizavusieji nesugebėjo įvertinti, kaip juo gali pasinaudoti galimai ne mūsų valstybės nedraugiškos tarnybos. Juk neramumai tuo pat metu vyko ne tik prie Seimo, bet ir pabėgėlių stovykloje. Turime kaimyną, kuriam labai norisi, kad mes susipyktume, kad nepasitikėtume savo valstybe ir savo valdžia.

Vytautas LAURINAITIS, Šilutės savivaldybės meras, partijos Laisvė ir teisingumas Šilutės skyriaus pirmininkas:

– Suprantu įvykusio protesto mitingo idėją, tačiau tai, kas įvyko vėliau – tai tikrai nusikalstama veikla. Tokių renginių organizatoriams vertėtų įvertinti savo galimybes suvaldyti minią. Antroji šio renginio dalis buvo tikras riaušių kurstymas ir tiesiog riaušės. Manau, kad nesivaldantys žmonės, kurie mėtė akmenis, butelius ir naudojo fizinę jėgą, turi būti nustatyti ir jiems turi būti pritaikytos bausmės.

Dabar dar sunku vertinti, kokios priemonės ir apribojimai skiepytis nenorintiems žmonėms bus taikomi, tačiau jau dabar vadinamieji antivakseriai aiškiai sako, kad jie nori demokratijos ir pasirinkimo laisvės. Tačiau, kaip suprasti tokius jų norus, kai jie patys naudoja smurtą, mėto akmenis ir butelius į tvarką palaikančius pareigūnus?..

Audrius ENDZINAS, verslininkas, Lietuvos liberalų sąjūdžio Šilutės skyriaus pirmininkas:
– Visais laikais buvo politikų, Seimo narių, kurie tokiomis akcijomis kūrė savo populiarumą. Matau, kad ir šįkart prie protesto organizatorių – jiems norint to ar ne, šliejosi įvairių politinių interesų turintys žmonės, savo atributiką „papuošę“ ir svastika, ir žvaigždėmis, ir t.t.

Kaip suprasti ir pateisinti veiksmą, kai į Seimo narį sviedžiamas valstybinės vėliavos kotas?

Nemanau, kad daug Lietuvai nusipelnęs žmogus galėjo būti dar labiau įžeistas.

Nelabai suprantu, ko nenorintys skiepytis žmonės dar gali norėti iš kitų? Pažįstu daug pasiskiepijusių, persirgusių, pažįstu ir dar svarstančiųjų, kaip pasielgti. Aišku, kad jiems infekcija yra ypač pavojinga, jie turi labiau saugotis, jie greičiau suserga ir daugiau jų miršta nuo šios infekcijos. Jie buvo ir bus gydomi nemokamai, tad jie negali pykti, kad tie, kurie kovoja su infekcija, turi imtis vienokių ar kitokių priemonių, kad labiau apsisaugotų. 

Vladas KAINOVAITIS, verslininkas, VRK „Už žmonių valdžią“ narys:

– Protesto akciją vertinu palankiai ir manau, kad kiekvienas turi teisę pasirinkti savo kelią ir reikšti savo nuomonę. Aš pats jau esu persirgęs COVID-19 liga ir jau du kartus pasiskiepiję, nes tikrai nenorėčiau dar kartą sirgti. Tačiau, jeigu dar yra svarstančių ką pasirinkti – vakciną ar nuolatinę grėsmę susirgti, tegu renkasi patys. Manau, nereikėtų tokiems žmonėms trukdyti, tegu patys saugosi.

Tai, kas įvyko po oficialaus renginio pabaigos, po 18 valandos, jau yra riaušės, kitaip tariant – nusikaltimas. Gaila, kad protesto organizatoriai nesugebėjo užbaigti savo renginio laiku ir nepaprašė žmonių skirstytis. Dabar riaušės, pažeistas įstatymas, sužeisti pareigūnai ilgam liks visų atmintyje.
 

Arūnas PUPŠYS, ūkininkas, Socialdemokratų darbo partijos narys:

– Manau, kad kiekvienas turi teisę pasisakyti, rengti protestą ir pan. Už tai, kad įvyko riaušės, yra atsakingi ne tik pažeidėjai, bet ir Seimo politikai, ir valdžia. Juk tai jie nesugebėjo išeiti ir pasikalbėti su mitinguojančiais. Jeigu yra rengiamas įstatymas, kuriame numatytos priemonės, kurios pažeis kurios nors žmonių grupės interesus, įstatymo rengėjai turi būti pasiruošę paaiškinti žmonėms savo veiksmus. O šįkart valdžios atstovai nepasirodė ir tokio pokalbio nebuvo. Tad dabar nereikia stebėtis, kad atsirado žmonių, kurie protestą pavertė riaušėmis.    
Komercijos direktorius, korespondentas