Rinkėjų apklausa atskleidė: 83 procentai pasitiki rinkimų sistema

Lietuvos rinkimų sistema pasitiki 83 proc. gyventojų, o net 91 proc. balsavimo organizavimą vertina teigiamai. Tai parodė Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) užsakymu atlikta apklausa. Duomenys parodė, kad pasitikėjimas Lietuvos rinkimų sistema išaugo keliais procentiniais punktais.

„Norėjome įvertinti rinkėjų nuomonę iki ir po rinkimų, džiaugiamės, kad pasitikėjimo rinkimais procentas po rinkimų paaugo“, – sakė VRK laikinai einantis komisijos pirmininko pareigas Andrius Puksas.

Pasak jo, duomenys atskleidžia ir kaip rinkėjai vertina balsavimo organizavimo bei balsų skaičiavimo procesą. Ši informacija padės kai kurias sritis patobulinti, kad kitais metais rinkėjams dalyvavimas rinkimuose būtų dar patogesnis.

Apklausos rezultatai rodo, kad 63 proc. apklaustųjų balsuoja visuose Lietuvoje organizuojamuose rinkimuose, 25 proc. – tik kai kuriuose, o 12 proc. nebalsuoja iš viso. Rinkėjai, kurie balsuoja visuose rinkimuose, yra vyresnio amžiaus, aukštesnio išsilavinimo ir didesnes pajamas gaunantys. Vidutines pajamas uždirbantys gyventojai dažnai nurodė einantys tik į kai kuriuos rinkimus. Kad nebalsuoja jokiuose rinkimuose nurodė 18-25 m. žemesnio išsimokslinimo respondentai.

Paaiškėjo, kad dažniausiai lietuviai eina balsuoti vedami pilietinės pareigos (72 proc.) – šią priežastį nurodė aukštesnio išsilavinimo ir didesnes pajamas gaunantieji, taip pat ir tie, kurie nurodė balsavę praėjusiuose savivaldybių tarybų ir merų rinkimuose. 33 proc. pažymėjo, kad jiems patinka rinkti valdžią ir jaustis demokratinio proceso dalyviais. 26 proc. tiki, kad jų balsas yra svarbus,  15 proc. balsuoti eina iš įpročio.

78 proc. žino, kad Lietuvoje rinkimus ir referendumus organizuoja VRK, 49 proc. galvoja, kad balsai suskaičiuojami ir rezultatai paskelbiami greitai, 45 proc. žino, kad suskaičiuoti balsus užtrunka, tačiau rezultatai, jų nuomone, paskelbiami per protingą laiką. Tik 6 procentai pažymėjo, kad balsus komisijos skaičiuoja per ilgai.

Pagrindinės priežastys, kodėl gyventojai nebalsuoja ar balsuoja tik kai kuriuose rinkimuose, yra užimtumas (33 proc.) ir neapsisprendimas, už ką balsuoti (32 proc.). 22 proc. nesidomi politika. 20 proc. balsuoti nustojo, kai nusivylė išrinktais politikais. Dar 20 proc. mano, kad jų balsas nieko nelemia, 4 proc. nežino kada vyksta rinkimai, dar 4 proc. nebalsavo ir nebalsuos.

Gyventojai buvo apklausiami telefonu ir internetu, rezultatų paklaida – 3,1 proc.

Elta inf.