Rinkimuose pažeidimų buvo nemažai

rinkimu pazeidimaiNors rinkimus stebėjo sustiprintos policijos pareigūnų, partijų stebėtojų, savanorių pajėgos, vis dėlto teigiama, kad pažeidimų būta nemažai.

Pirmadienį „Žinių radijui“ duodamas interviu, judėjimo „Baltosios pirštinės“ vadovas Simas Simanauskas sakė esąs šiek tiek nusivylęs policijos pareigūnų darbu rinkimų metu, nes nuo pat išankstinių rinkimų pradžios (nuo trečiadienio) visuomenininkai pastebėjo gana daug rinkimų pažeidimų, apie tai informavo pareigūnus, tačiau pastariesiems pavyko užfiksuoti tik mažą dalį pažeidėjų.

Stebėtojai matė daug, policija – mažai

Policijos komisariato įvykių suvestinėje užfiksuota, kad birželio 17 d. nenustatytas asmuo papirko nenustatytą asmenį, pasiūlydamas 5 eurus už tai, kad jis balsuotų rinkimuose į merus už tam tikrą kandidatą ir partiją.

Sekmadienio rytą, apie 9 val. dar vieną pažeidimą policija užfiksavo prie parduotuvės Macikų k., Vilties g. Čia vyras, siūlydamas 10 eurų atlygį, trukdė rinkėjui realizuoti savo teisę rinkti.

S.Simanauskas radijo klausytojams pasakojo, kad „Baltųjų pirštinių“ stebėtojai matė nemažai asocialių asmenų, ateinančių balsuoti. Stebėtojams pavyko netgi aptikti butą, į kurį tie asmenys po balsavimo užsukdavo.

S.Simanauskas apgailestavo, kad policijos pareigūnai nebuvo iš anksto apgalvoję efektyvios strategijos, kaip galėtų sulaikyti rinkimų pažeidėjus. Vaikino nuomone, rinkimų metu galėjo dirbti daugiau neuniformuotų pareigūnų – jiems būtų lengviau nustatyti balsų pirkėjus ir pardavėjus.

Savanoriai matė ne vieną rinkėjų pavėžėjimo atvejį Švėkšnoje, trimis ekipažais sekė tą atutomobilį, užfiksavo jo vairuotoją, bet policijos pareigūnams vėlgi nepavyko užfiksuoti rinkimų tvarkos pažeidimo fakto.

Traksėdžiuose rinkimus stebėjęs vaikinas sako, kad vos negavo mušti, kai pasisukinėjo aplink įtartiną „baraką“, į kurį „šniūrais plaukė chebra“. Kai stebėtojas prisėdo ant suolelio, iš už nugaros priėjo agresyvus vyras ir liepė dingti iš čia, antraip „sumals snukį, užkapos ir taip toliau ir taip toliau. „Jis man sakė, žinau, kas tu esi, tu stebi. Netrukdyk, nes čia pirko ir pirks“… – dalijosi liūdna patirtimi vaikinas.

Daug sugadintų biuletenių

Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas Zenonas Vaigauskas konstatavo, kad Šilutėje ir pakartotinių rinkimų metu buvo sugadinta daug biuletenių (17,7 proc.).

Atrodo, tarsi rinkėjai tyčia juos gadino, taip rodydami menką pasitikėjimą savo politikais.

Daugiausia negaliojančių balsavimo už merą biuletenių rasta Traksėdžių rinkimų apylinkėje – apie 12 proc. Po 10-12 proc. sugadintų biuletenių aptikta balsadėžėse per tarybos narių rinkimus Traksėdžių, Gorainių, Pašyšių, Žemaitkiemio ir Katyčių apylinkėse.

„Dar nebandžiau apklausti tų apylinkių, kur sugadintų biuletenių skaičius didelis, bet panašu, kad rinkėjai vėl blogai užpildo biuletenius. Man atrodo, kad jie specialiai taip daro, nes procentai pernelyg dideli, kad kitaip būtų galima juos paaiškinti – ateina į rinkimus, pasižiūri sąrašus ir nusprendžia sugadinti“, – BNS teigė Z.Vaigauskas, aiškindamas situaciją, kad Šilutės rinkimų komisijų nariai randa ypatingai daug negaliojančių balsų.

Anot Z.Vaigausko, Šilutėje ši tendencija pastebima ne per pirmus rinkimus. Jau anksčiau buvo bandyta spręsti šią problemą: „Bandėme išleisti plakatą, kad, prieš įmesdami į balsadėžę, rinkėjai pasitikrintų biuletenį, ar gerai viską pažymėjo. Procentas nė kiek nepagerėjo“, – teigė Z.Vaigauskas.